Döneme başlarken…

Lise son öğrencileri için yeni bir süreç başlıyor. Bu sürece “zorlu” sıfatını yakıştırmıyorum çünkü kolaylaştırmak tamamen öğrencinin kendisinin elinde! Yaz aylarından başlanan tempolu bir çalışma programı ile kışa daha az konu bırakmak hem motivasyonu arttırır hem de başarıya giden yolu kolaylaştırır. “Bunu zaten biliyoruz da yapması söylemesi kadar kolay değil!” demek de bir sürpriz değil. O yüzden çalışmaya nasıl başlayacağınıza dair birkaç başlıktan söz edelim:

Motivasyon 1: Yaz aylarında konuların bir kısmını tamamlamaya çalışın.

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler yaz aylarında YGS konularını önlerine çıkarıp ne kadarını tamamladıklarını önceden belirlemelidir. Okulun başlamasıyla sıfırdan başlanacak ders çalışma aksiyonu, ısınma turları derken saatlere ve hatta günlere veda edebilirsin. Dolayısıyla kaç konunun yazın bittiğini görmek yeni döneme motive olmak açısından da önemli olacaktır.

Ayrıca bir konuyu tam bitirmek, tam bitirmektir! Bunun için konu çalışması yaptıktan sonra mutlaka yeteri kadar soru çözülmeli ve çözülmeyen sorular öğretmenlere danışılarak anlaşılmaya çalışılmalıdır. “Bu konu da bitti ehehh” demek için konunun bittiğini düşünmek yerine bu durumdan emin olmalıyız ki motivasyon aracımızı verimli kullanmış olalım.

Motivasyon 2: Çalışma programı hazırlayın ve pratik yapmaya vakit yaratın.

Çalışma programı hazırlama ipuçları için bir önceki yazıdan da yararlanabilirsin. Bir programın mutlaka olmalı! Aksi takdirde kendini uzay boşluğunda bulabilirsin. Program aynı zamanda hangi konuda nerede eksiklerin olduğunu da sana gösterecek ve bu konular için pratik yapma ihtimalini artıracak. Normal şartlarda konu çalışmak ve o konuyu bitirmek kısa vaktini alır. Ancak asıl önemli kısım o konu hakkında soru çözmek, pratik yapmaktır. Bunun için vakit yaratmak da sen ve hazırladığın programda bulunmalı.

Aynı zamanda bu süreci ne kadar endişeli ve heyecanlı geçirdiğini tahmin edebiliyoruz. Program ve pratik bu duygularının da üstesinden gelecek. “Neyi, ne zaman, ne şekilde, neden yaptım/yapıyorum/yapacağım?” derken elin ayağın karışıyor değil mi? Gayet doğal. O yüzden programın ve pratiğin üstünde bu kadar çok durmakta tereddüt etmiyoruz. Yapabilirsin, inanıyoruz!

Motivasyon 3: Çalışma grupları kurun.

Evet, Merve’lere gerçekten ders çalışmaya gidin! Kimse size 24 saat masa başı test çözün demeyecektir. Merve ya da Ahmet’lerle konuşun, planlama yapın. Örneğin, 2 saat düzenli bir şekilde matematik çalışıp karar verdiğiniz konuları bitirin. Yapamadıklarınızı birbirinize sorun. Belli sürede bitirmek için birbirinize meydan okuyun. Çalışmanız bitince bilgisayar da sizin, playstation’da oynanacak maçlar da…

Motivasyon 4: Sağlıklı beslenin ve düzenli uyuyun.

Geç yatıp geç kalkmayı, abur cuburla beslenmeyi seviyorsun biliyoruz ancak artık düzenli uyku ve düzenli beslenme vaktinin gelmiş olması gerekiyor. Unutma M.K. Atatürk’ün de dediği gibi “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.”

Motivasyon 5: Dinlenmeyi unutmayın!

Bunu çok seveceğine eminiz. Evet, dinlenmeyi unutma. Sen bir robot değilsin. Programının sana yeterli ölçüde yol kat ettirdiğine inanıyorsan kendine ayırabileceğin vakitleri de o programa eklemelisin.

Bu motivasyon kaynaklarını çoğaltabiliriz. Bu biraz tabi ki kişiye de özel bir durum olmakla birlikte çeşitlendirilebilir. Ancak genel geçerde hedefi olan arkadaşların çalışmaya bir yerden başlaması gerekecektir ve bu motivasyon kaynakları verimli birer araç olarak kullanılabilir. Zira günün sonunda yine kendin için kendine bir şey yapmış olacaksın ve dediğimiz gibi “yapabilirsin, inanıyoruz!”.

Buse Özdelice

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.