Geçtiğimiz senenin ilk 1000’e giren öğrencileri cevapladı: “Son bir haftada ne çözmeli?”

Merhaba!

YGS’ye kısa bir süre kala, geçtiğimiz yıllarda bizlerin de kafasını kurcalayan “Son hafta hangi YGS denemelerini çözmeliyim?” sorusuna Kunduz eğitmenleri adına birkaç öneride bulunmak isteriz.

Eminim ki birçoğunuz aklınızı karıştıran, ‘’Hangi kitapların soruları bakış açımı geliştirecek?’’ veya ‘’Hangi deneme bana YGS sorularına benzer sorular soracak?’’ sorularına yanıt vermeye çalışırken rafların önünde dakikalarca kitapları inceliyorsunuz. Sizlere dakikalarınızı geri getiremeyecek ancak sorularınızı yanıtlamanızda yardımcı olabilecek öneriler verebilmek için kendi deneyimlerimizi göz önüne aldık ve Kunduz eğitmenleri olarak sınava kısa süre kala çözebileceğiniz denemeleri bir araya getirdik.

İşte önerilerimiz:

Matematik ve Geometri

  • Eğitmenlerimizin birçoğu Matematik ve Geometri dersleri için FEM Yayınları’nın çıkardığı Denge denemelerini öneriyor. Bir eğitmenimizin deyimiyle, Denge denemeleri etkili çözülmesi halinde bir öğrenciyi derece yapabilecek seviyeye taşıyabilir. Denge denemeleri piyasadaki diğer denemelerden 3 bakımdan ayrılıyor: Farklı soru tiplerini bünyesinde toplaması, sorularının ÖSYM’nin sorularında olduğu gibi birçok bilgiyi harmanlayıp yorumlatması ve uzun işlemlerle uğraştırmak yerine tek ve eleyici bir işlemle sonuca ulaştırması.
  • Matematik ve Geometri dersleri için önerilen diğer bir deneme ise Üç, Dört, Beş Yayınları’nın Orta ve İleri Seviye denemeleri. Yine, Apotemi Yayınları’nın veya Final Yayınları’nın denemelerinin de bu dersler için doğru birer tercih olduğu düşünülüyor.

Türkçe

  • YGS Türkçe için geniş kapsamlı bir kitap arıyorsanız sizlere önerimiz Fen Bilimleri Çizgi Üstü Serisi Türkçe Soru Bankası olacaktır. Bir deneme seti olmasa da, kitap farklı bakış açıları kullanarak çözebileceğiniz paragraf sorularını ve dikkat gerektiren dil bilgisi sorularını bünyesinde barındırıyor.
  • Birçok öğrencinin çekindiği uzun paragraf soruları için Anka Yayınları’nın piyasaya sürdüğü Paragraf Kopart Çöz testleri veya Yayın Denizi’nin Paragraf Hız Soruları kitabı doğru bir tercih olabilir. Her iki yayın da YGS ve LYS’de yer alan paragraf formatına uygun sorulara sahip. Sorular, paragraf sorusu çözme tekniklerini kazandırmanın dışında okuma hızınızı arttırmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış.

Sosyal Bilimler

  • Özellikle beşeri coğrafya ve bilgi felsefesi soruları ile sizleri düşündürecek ÖZDEBİR Yayınları YGS Sosyal Bilimler Deneme Sınavları da çözebileceğiniz bir diğer deneme seti.

Tüm Dersler

  • Palme Yayınları’nın çıkardığı beşli ve onlu deneme setleri ise tüm derslerde kendinizi ölçebileceğiniz doğru bir seçenek olabilir.
  • Hem karmaşık ve düşündürücü hem de açık ama farklı soru tiplerini içeren Zaman denemeleri, sınava hazırlık sürecinizde sizlere yardımcı olacaktır. Bilindiği üzere Zaman denemelerini, belirli bir sıra içerisinde farklı yayınlar hazırlamakta. FEM yayınlarının hazırlamış olduğu Zaman denemelerini çözmenizi şiddetle tavsiye edebiliriz.
  • Deneme kitabı olmamakla beraber, Karekök Yayınları’nın YGS’de Önce Çözülmesi Gereken 1001 Soru adlı kitabı her dersten sınavda çıkan sorulara oldukça benzer soruları çıkarmasıyla oldukça faydalı bulunuyor.
  • Tüm bunların yanı sıra önceki yıllara ait ÖSYM sorularını çözmenizi, çözemediğiniz soruları danışmanızı öneririz. Ancak unutulmamalıdır ki ÖSYM eski sınav sorularını değil yeni nesil, düşündürücü ve birçok bilgiyi göz önüne aldırıcı soruları tercih etmekte.
  • Son olarak, geçmiş yılların ALES sorularına göz atmanız faydalı olabilir. Hem geçtiğimiz yılın YGS’sinde de kendisine yer bulmuş ALES’teki paragraf sorularına benzer soruları görmenize hem de sayısal derslerdeki farklı tipteki analitik sorular hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu öneriler bizim aylar boyu süren çalışmalarımızı son kulvarda pekiştirmemize ve bilgilerimizi kontrol etmemize yardımcı oldu. Sizleri de hedefinize bir adım daha yaklaştırmasını umuyoruz.


Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Bu yoğun haftada çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den indirebilir: https://goo.gl/F4M36Y

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor