Geçtiğimiz yılın kazananları LYS’ye nasıl hazırlandı? — #1 İrem

Yarın açıklanacak YGS sonuçları öncesi sizlerle geçtiğimiz yılın başarılı öğrencilerinin bu geçiş dönemini nasıl geçirdiğini paylaşmak istiyoruz. Bu röportaj serisinin ilk misafiri İrem.

İrem, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi. İzmir Fen Lisesi mezunu ve MF-4 Türkiye 159.’su. Kendisi bu sene sınava hazırlanan öğrencilere yardımcı olmak amacıyla Kunduz’da Matematik, Geometri ve Fizik derslerinde soru çözüm desteği veriyor.


YGS’den sonra LYS için çalışma tempon nasıl gelişti? Günde ortalama kaç soru çözüyordun?

YGS’ye girdikten sonra puanımın açıklanmasına kadar geçen bir hafta benim için çok stresliydi. Sınava girmeden önce kendimi yetersiz hissediyordum ve sınavım da kötü geçmişti. Hedeflediğim sıralamaya giremeyeceğimi düşünüyordum, bu yüzden LYS’yle ilgili umutlarım da erkenden tükenmişti. Senelerdir Boğaziçi istiyordum, bir iki bölüm arasında kararsızdım ve onlardan birine puanım yetmezse sınava tekrar hazırlanmaktan korkuyordum.

Gerginlik dolu koca bir haftadan sonra sınav açıklandı ve sıralamam YGS için hedeflediğim gibiydi. Sınav çok zor olduğu için yetersiz netle güzel bir derece yapmıştım. Bu sonucun beni LYS için kamçılaması gerekirken tam tersi oldu, YGS’nin rahatlığıyla dersleri boşladım. Matematiğime güveniyordum ama fende çok fazla konu eksiğim vardı ve çalışmaya bir türlü başlayamıyordum.

Yavaş yavaş, sınavlarım çok kötü geldikçe korkmaya başladım ve YGS’den sonraki stresi tekrar yaşayıp çalışmaya geri döndüm. Günde çözdüğüm belli soru sayısı yoktu ama en yoğun günlerim dershane kampı zamanıydı, her gün bir matematik bir fen denemesi olup üstüne birkaç saat etüt yapıyorduk. O ağır tempo beni kendime getirdi ve eksik konularımı kapatmamı sağladı.

Çalışırken plan yapar mıydın? Ne çalışacağını nasıl buluyordun?

Ben pek planlı bir insan değilim ve bence insan kendini bilip buna göre çalışmalı. Uyamayacağını bile bile uzun zaman harcayıp plan hazırlamak bana göre zaman kaybı ve insanın motivasyonunu düşürüyor.

LYS’de konu eksiklerimin farkındaydım, kendimi yeterli hissetmediğim ve denemelerde sürekli yanlış yaptığım konuların üstüne düşüyordum. Kısa vadede sıkılana kadar, uzun vadede de konuyla ilgili soruları çözebilene kadar uğraşıp sonra başka konuya geçiyordum. Birkaç deneme üst üste aynı konuda yanlış yapmamaya başlayana dek konu çalışmalarıma devam ettim, ardından test ve deneme odaklı çalıştım.

Deneme sonuçların nasıl iyileşti? Denemelerde eksik olduğunu fark ettiğin bir konuyu pekiştirmek için neler yaptın?

YGS’den sonraki ilk LYS denemelerim çok kötüydü ve düzelme umudum yok gibiydi. Fen derslerinde sorularının yarısını yanlış yapıyordum, konu eksiklerimi çıkarmam bile çok uzundu.

Ben de başlarda denemeleri umursamadan kafama göre bir sırayla konulara çalışmaya başladım. Yavaş yavaş yanlışlarım azaldı ama sınava da çok az kalmıştı. Netlerim biraz düzelince deneme sınavlarına göre konu çalışmaya başladım. Hangi konuda yanlış yaparsam o konuyu açıp okuyor, konuyla ilgili birkaç test çözüyordum.

Sınavdan önceki iki hafta içerisinde tam olarak konulardaki yeterliliğim beni tatmin etti ve sınava o güvenle girdim. Nitekim sınavım başlarda düşündüğümden çok daha iyi geçti.


Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş eğitmenlerden oluşmaktadır. Bu yoğun haftada çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor