Geçtiğimiz yılın kazananları LYS’ye nasıl hazırlandı?— #4 Özlem

Geçtiğimiz yılın kazananlarının tecrübelerini paylaştığı yazı dizimizin yeni misafiri, 2015 Türkiye 1.si Özlem. Özlem, Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü öğrencisi ve 2015 Y-Dil-1’de ek yerleştirme puanıyla Türkiye 1.si olmayı başardı. Aynı zamanda Kunduz’da eğitmenlik yapan Özlem, İngilizce sorularında çözüm desteği veriyor.

Geçtiğimiz yılın kazananlarıyla kendi deneyimleri üzerine konuştuğumuz bu yazı dizimizin amacı LYS’yle birlikte yarışın asıl şimdi başladığını size hatırlatmak. Özlem gelecek sene adaylarına YGS öncesi çalışmalarda LYS’yi ihmal etmemelerini öneriyor. Ayrıca tercih konusunda hayatta meslek olarak ne yapmak istediklerini düşünerek bir hedef belirlemelerini ve olası yüksek derecenin bunu etkilemesine izin vermemelerini tavsiye ediyor.


Özlem merhaba! Her şeyden önce gerçekleştirdiğin bu büyük başarıdan dolayı seni tebrik ediyoruz. Bizleri kırmayarak, kendi deneyimlerini paylaşmayı kabul ettiğin için de sana teşekkürler ediyoruz.

Asıl ben teşekkür ederim.

Sorularımıza geçecek olursak Özlem, genel olarak nasıl bir çalışma alışkanlığın vardı?

Sınava hazırlandığım ilk dönemlerde, ne kadar emin olsam da konuya bakmadan soru çözmeye başlamıyordum. Çözdüğüm testlerde yanlışım çıktığı zaman motivasyonum düşüyordu ve çalışmayı bırakıyordum. Bunun olmaması için önce hep konu çalıştım ama zamanla, netlerim arttıkça kendime güvenmeye, bildiklerimden emin olmaya başladım. Vaktimi çoğunlukla konu çalışmaktansa test çözerek geçirdim diyebilirim.

Her hafta bir LYS denemesi çözüyordum. Ne kadar sürede çözdüğümü, netlerimi ve yanlış yaptığım soru tiplerini not alıyordum. Böylece netlerim düştüğünde ya da sürekli aynı yerde kaldığımda ne yapmam gerektiğini bulmak daha kolay oluyordu. Ayrıca sınava yaklaştıkça o deftere bakıp ne kadar ilerlediğimi görmek daha çok cesaretlenmemi sağlıyordu.

Peki Özlem, bir sene çok uzun ve zorlayıcı bir maraton. Bu süreçte zorlandığın dönemler oldu mu? Bu dönemlerin üstesinden gelebilmek için neler yaptın?

Bir sene gerçekten herkes gibi benim için de çok zordu. Benden çok iyi şeyler bekleyen insanlar vardı. Her denemeden sonra sonucumu benden daha çok merak ediyorlardı. En çok onları hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyordum ve bu durum beni gerçekten çok yıprattı. Bunu o dönemde fark edememişim, şu an daha iyi anlıyorum.

Benim için en zoru YGS dönemiydi. İngilizce’de yeterince iyi olduğumu biliyordum ama YGS’de iyi bir sıralama yapamamak benim için Boğaziçi Çeviribilim’i kaybetmek demekti. O yüzden bu ihtimali düşünmemeye çalışıyordum.

Açıkçası YGS beklediğim gibi geçmedi. Açıklanan sorulara bakmaya bile cesaret edemedim. Sonuçlar açıklanana kadar evden çıkmadım. Kimseyle konuşmak istemiyordum ama sınav herkes için çok zormuş ki netlerimin dershane denemelerimden 20 net daha düşük olmasına rağmen iyi bir sıralama yaptım.

YGS’yi geride bıraktığında LYS’ye yönelik çalışma tempon ve çalışma planların nasıl şekillendi?

YGS’den kısa bir zaman önce İngilizce çalışmayı azaltmıştım. Bu yüzden YGS’den sonra, bir süre eski netlerime dönebilmek için uğraştım. Zaman kaybıydı benim için keşke İngilizce’yi de YGS ile birlikte götürseydim. Yine de kısa sürede toparladım. Sadece soru çözmeye odaklandım, çalışacak konularımı YGS öncesinde zaten bitirmiştim. Artık haftada bir değil, 2–3 günde bir deneme çözüyordum. Her gün en az 10 Reading parçası çözmeye çalışıyordum.

YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından gelen süreç, sen ve hedeflerin üzerinde nasıl bir etki oluşturdu?

Sınava hazırlanırken tek bir hedefim vardı. Hedefimi tutturamazsam ne yapacağımı bilmiyordum. Bu yüzden biraz kaygılıydım ama sonuçların açıklanmasından sonra hedeflediğim bölüme gerçekten girebileceğime inandım. Bölümle ilgili daha fazla araştırma yaptım. Bu mesleği yapan insanlarla tanıştım. Farklı üniversitelerde bu bölümde okuyan arkadaşlarımla konuştum. Onlar sayesinde hedefime odaklandım.

Kendi hedefini hangi noktada ve nasıl belirlemiştin? Okuduğun bölümü seçmenin sebebi neydi?

9. sınıfın sonunda İngilizce ağırlıklı ilerlemek istedim ve dil bölümünü seçtim. Hep en sevdiğim ders İngilizce idi ve sürekli yabancı diziler izlerdim. Bir de ben kitap çevirmek istiyordum. Bu yüzden bölümü seçerken aklımda meslek olarak tercümanlık vardı ama belirli üniversite hedeflememiştim. Araştırmaya başladıkça bu alanda en iyi üniversitenin Boğaziçi olduğunu gördüm. Tercih döneminde ek puanlı sıralamada derece yaptığım için biraz kafam karışmıştı. Neredeyse çevremdeki herkes ek puanımı kullanmam gerektiğini savunuyordu. Sınava hazırlanırken bu kadar stres yaptığımı hatırlamıyorum. Bir karar vermek zorundaydım. Kendimi öğretmen olarak göremiyordum çünkü öğretmek, gerçekten çok farklı bir yetenek. Bu yüzden hedefimi değiştirmedim. Verdiğim karardan dolayı pişman olacağımı düşünmüyorum.

Özlem hemen hemen herkesin cevabını merak ettiği soruya gelirsek, günde ortamala kaç soru çözüyordun?

Çok düzenli bir insan olduğumu söyleyemem, mesela belirli bir ders çalışma planım olmadı. O gün kendimi ne kadar iyi hissediyorsam, soru çözdüğüm konuyu ne kadar iyi biliyorsam o kadar çözüyordum. 1000 soruyu çok rahat çözdüğüm gün de oldu, 200 soru çözüp masada uyuyakaldığım gün de oldu. Sınırlarımı çok zorlamamaya çalıştım çünkü bence çalışmaya birden, çok hızlı bir şekilde başladığınız zaman çabuk bıkıyorsunuz ve sınav yaklaştıkça çalışma hevesiniz kaçıyor. Ben her gün dünden daha fazla soru çözmeye değil, elimden geldiği kadar doğru cevaplarımı artırmaya çalıştım.


Özlem’e kendisini böyle Türkiye birinciliğine ulaştıran tecrübelerini bizlerle paylaştığı için teşekkür ederiz. Özlem ve Özlem gibi geçen senenin kazananlarından soru çözüm desteği almak isterseniz Kunduz’u hemen indirin!

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş eğitmenlerden oluşmaktadır. Bu yoğun haftada çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.