Seneye nasıl başlamalı: Kunduz eğitmenlerinden tavsiyeler

Yazı nasıl sonlandırdığınız ve seneye nasıl başladığınız çok önemli. Daha yol uzun telafilere bolca zaman var. Ancak ne kadar hızlı yol almaya başlarsanız o kadar iyi.

Kunduz eğitmenleri sizler için bu zorlu seneye nasıl başladıklarını anlattı. Yazı nasıl bir tempoda çalışarak değerlendirdiklerini, Eylül ayından itibaren ilk stratejilerinin ne olduğunu, kendi deneyimlerinden nasıl dersler çıkardıklarını sizler için paylaştılar.

Sonnur Baş — Boğaziçi Üniversitesi İktisat:

Yazın az çok tempoya girdikten sonra (ki bu genelde YGS ağırlıklı olur) okulun açılmasından itibaren LYS’ye de ağırlık vermek gerek. Her derste ağır ve LYS’de size çok avantaj sağlayacak konular başlar okul derslerinde. Okul derslerine ve yazılılarına önem vermezseniz toparlamak zor olur ve YGS geçtiğinde yetişmesi zor görünen bir konu yığını oluşur. Çalışırken YGS-LYS kitapları kullanmak daha avantajlıdır. Bir konu çalışırken sadece YGS soru tiplerini ve detayını düşünmeyin. Unutmayın ki siz aynı konunun daha detaylı ve özel sorulu kısmından LYS’de sorumlusunuz.

Okul başlarında okul derslerini takip etmek ve YGS’den eksikleri kapatmaya devam etmek idealdir. Ben her güne iki ders koyduğum bir çalışma programı hazırlamıştım. O derslerde okulda gördüğümüzü tekrar edip sorusunu çözer ve çalışmam bittiğinde sözel konuları okuyup onlardan da birkaç test çözerdim. İlk aylarda akşamları (molalarla birlikte) 3–4 saat çalışmak ve 100 kadar soru çözmek yeterli olacaktır. Unutmayın önemli olan çok soru çözmek değil, konuları öğrenmek için çözmek ve yanlışlarımızı takip ederek hatalarımızı azaltmaktır.

Farklı Yayınlar Çözün: Okul başladığında denemeler ile eksik konularınızı tespit etmeniz gerek çünkü artık sıfırdan bir YGS kitabı alıp bitirecek kadar vaktiniz pek yok. Farklı yayınlardan farklı zorluklarda denemeler çözülmelidir. Bu okulun ilk aylarında haftada bir olabilir. Zaman geçtikçe temponuz artar.

Denemelere Önem Verin: Deneme çözerken süre ve strateji planınızı oturtmaya başlayın. Kendinize çözmeye hangi dersten başlayacağım, ortalama kaç dakikada bitiririm, yetişmezse hangi derse geri dönerim, iki defa çözebilir miyim gibi sorular sorun. Yanlış yaptığınız soruları tespit edin ve YGS’ye kadar onları saklayın. YGS’den önce ben neleri yanlış yapmıştım diye bakmak isteyebilirsiniz.

Sözel Konular: Sözel konuları yavaş yavaş bitirmeye çalışın, bilmediğiniz sözel konular moralinizi bozmasın, deneme çözdükçe onların da soru tiplerine alışırsınız. İleriki zamanları da düşünerek kendinizi çok yormayın ve stres yapmayın. Kışa doğru zaten sisteminizi oturtmuş olursunuz.


Berkay Akbaş — Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği:

Ağustos’un ikinci haftasında okulumdaki hazırlık kursları başlamıştı. Bu zamana kadar kendimi çok yormadan hem tatilimi yapıp hem de dersimi çalıştığım bir vakit geçirdim.

Okulumdaki kurslar başladığında ise danışman öğretmenimin eşliğinde haftalık ders çalışma programları hazırlayarak bunlara uymaya çalıştım ve sene boyunca da bu devam etti.

Çalışma programlarım zamandan daha çok ders ve konu esaslıydı. Yani belirli bir saatte bir şey yapmak yerine, bir gün içinde neler yapacağımı belirleyen programlardı. Zamanlarını ise gün içinde kendim belirliyordum. Bir çalışma programı eşliğinde ders çalışmak, insanı disipline ediyor ve bunun da başarıyı getirdiğine inanıyorum.


Melih Can Zerin — ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği:

Biraz klişe olacak belki ama ben her zaman planlı ve disiplinli çalışmışımdır. Başarılı olmanın temel kuralı da zaten düzenli olmaktır. Sadece çalışırken de değil, yaşamın her alanında düzen insana başarı ve mutluluk getirir.

Yaz ayları: Üniversite sınavına hazırlanmaya 11. sınıfın yaz tatilinde başladım. Öncelikle YGS konularında eksiklerimi belirledim. Sonra kendimce bir plan uygulayarak yaz tatilinde konularını bitirmek için çalıştım.

Sene başı: Okullar açılınca bir yandan okul sınavlarına çalıştım bir yandan da LYS konularını bitirmeye uğraştım. Sene içinde YGS denemeleri ile de YGS’yi pekiştirmeye ve unutmamaya çalıştım.

Genel çalışma temposu: Ben hiçbir zaman gece geç saatlere kadar çalışmadım. Uykumu almak çok önemliydi. Benim tavsiyem sınava hazırlanırken kişi kendi kapasitesine ve hedeflerine göre günlük bir çalışma saati belirleyip o kadar çalışmalı. Zaten önemli olan fazla çalışmak değil kaliteli çalışmak. Bazen 2 saatte aldığımız verimi saatlerce çalışarak alamadığımız olabilir.

Yatılı okuduğum için okul çıkışları arkadaşlarımla gezerdik, sonra etüt vakti çalışmaya devam ederdik. Benim tavsiyem bu seneyi olabildiğince az stresli ve mutlu geçirmeye bakmak. Sınav için elbette fedakârlık yapmak gerekir ancak tamamen kendini soyutlamak insanı strese sürükler. Elinizden geleni yapıp moralinizi yüksek tutmaya çalışın. Gerisi zaten bir şekilde hallolur.


Seda Kanyılmaz — İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Yazın YGS konularını hemen hemen bitirip denemelerle kaç netle başladığıma bakıp direkt eksik olan konulara ağırlık veriyordum YGS için. Ağustos’ta dershane başlayınca 1 kez de dershaneyle tekrar etmiş oldum. Lise dönemi boyunca LYS Matematik’ine ağırlık verdiğim için ağustosta da kalan türev ve integral konularını bitirmiştim. Okul başladığında da YGS sınavına 1–1,5 ay kalana kadar LYS ağırlıklı çalıştım, daha sonra YGS sınavına kadar tamamen YGS’ye yöneldim.


Kunduz nedir?

Kunduz, en kaliteli eğitmenlerle öğrencileri çok uygun fiyata bir araya getirerek öğrencilere çözemedikleri sorularda destek sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde dereceye girmiş eğitmenlerden ve formasyonlu öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu yoğun dönemde çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor