LYS Sınav Haftaları Arasında

Herkese merhaba!

LYS uzun bir maraton. 10 Haziran’da Sosyal Bilimler Sınavı ile başladı, 18 Haziran’da Edebiyat-Coğrafya sınavı ile tamamlanacak. Sayısal öğrencileri için Matematik-Fen Bilimleri sınavları arasında verilen ara, eşit ağırlık öğrencileri için Matematik-Edebiyat sınavları arasında verilen ara ya da sözel öğrencileri için Edebiyat-Sosyal Bilimler sınavları arasında verilen ara çok önemli. İki sınav arasında ne yapılması tavsiye edilir, senin için derledik.

Bir Oturum Tamamlandı, Onu Geride Bırakma Zamanı

Bir sayısal ya da eşit ağırlık öğrencisiysen matematik sınavın kötü geçmiş olabilir. Bunun her şeyi bitirdiğini, artık geri dönüşü olmadığını düşünmemelisin. Haftaya bir sınavın daha var ve bu bir haftalık ara ilk sınavına üzülmek için maalesef çok kısa. Girdiğin sınavı unutmak için kendine en fazla 2 gün süre vermelisin. Daha sonra sanki ilk defa sınava giriyor gibi ikinci sınavına odaklanmalısın. İpler hala senin elinde, sınavın daha bitmedi!

Zamanı Verimli Kullanmak Önemli

Aradaki bir haftada mental olarak ilk sınavın yükünü atmak, ikinci sınava hazırlanmak ve aynı zamanda dinlenmek için kısa bir vaktin olacak. O nedenle planlı hareket etmelisin. Yapmak istediğin konu tekrarları, denemeler, dinlenme aktiviteleri belli bir düzende olmalı.

Son Hafta Çalışma Düzeni

Yetiştirilemeyen konular, bitmeyen denemeler, okunacak kitaplar, ezberlenmesi gereken formüller… İlk başta çok zor görünse de son haftada çok şey değiştirmek mümkün. LYS genel olarak bilgiye dayalı bir sınav olduğu için son haftada öğrendiğin her bilgi, kullanmasını öğrendiğin her formül işine yarayabilir, bir soruyu kurtarabilir. Geçtiğimiz yıllarda sınava giren adaylar, son hafta inceledikleri konularla, baktıkları formüllerle, ders kitaplarında gördükleri detaylarla 3–4 soruyu çözebildiklerini söylüyor. O nedenle az zamanda gerekli bilgiye odaklanmalısın. Bir konuyu sıfırdan öğrenmek için biraz geç kalmış olabilirsin ama unuttuğun formüller, kitap-yazar eşleşmeleri vs için hala vaktin var.

Bir diğer konu da denemeler. Şu ana kadar çözmüş olduğun denemelerde yanlış yaptığın sorulara göz atabilir , bölüm denemeleri çözerek yeni soru tipleri görebilirsin. MEB kitaplarını incelemek ve sorularını çözmek de önemli. Tamamını okumak için vaktin yoksa bile örnekleri, soruları inceleyebilirsin.


Unutma : Umudunu kaybedip karamsar olman için hiçbir sebep yok. Şimdi sakin olup kalan son günlerini verimli geçirmeye çalış ve sonra tatilinin tadını çıkar! Başarılar!

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

Like what you read? Give Kunduz App a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.