LYS Yaklaşıyor! Peki, Şimdi Ne Yapmalı?

Herkese merhaba!

LYS’ye kısa bir süre kala Kunduz eğitmenleri olarak kendi deneyimlerimizden yola çıkarak yaklaşan sınava yönelik önerilerimizi sizlerle paylaşmayı ihmal etmiyoruz.

LYS’nin çalışma disiplinini değerlendirme odaklı bir sınav olduğunu göz önünde bulundurarak LYS öncesi son haftalarınızda üzerine eğilmenizi gerektiren birkaç noktaya değinmek istedik. Öncelikle YGS’den beri hatırlattığımız bir gerçeği buradan tekrar belirtmek istiyoruz:

Sınava hazırlıkta LYS son sınavına kadar hiçbir şey bitmiş değildir. Bunun örneklerini biz kendimizden ve birçok arkadaşımızdan çok iyi biliyoruz. Mayıs ve Haziran ayınızı bunu bilerek geçirmeniz çok önemli. Bu aylar rehavetle aşırı stres arasında gidip gelmeye çok yatkın aylar; bunun farkında olarak kendi motivasyonunuzu en iyi şekilde yönetmeniz sizi hedefinize ulaştıracaktır.

LYS, neyi ne kadar bildiğinizi ve hangi konuya ne kadar çalıştığınızı ölçen bir sınav. Sınavın bu özelliğini dikkate alarak söyleyebiliriz ki sınav öncesinde kalan bu az zamanda öncelikle çalışmalarınızı düzenlemeli ve sınav psikolojisine uyum sağlamalısınız. Bunun için uygulanması gereken metotlar, sınav formatını anlamayı ve ona hazır olmayı amaçlamalıdır. Bu metotlar ise; sınav deneyimine alışkın olarak sınavlara girmek ve konulara genel esaslarıyla hakim olmak eksenlerinde şekilleniyor. Hadi bunlara göz atalım!


1. Konular üzerinde hakimiyet

LYS, genel bir bilgi birikimi ve pek çok konunun iç içe geçtiği soruların çözülebilmesi için farklı konuların inceliklerine vakıf olmayı gerektiren bir sınav. Bu nedenle çalışılan konuların sınav esnasında hatırlanabilmesi ve hangi konulara ait bilgilerin hangi soruların çözümünde kullanılacağının farkında olunması gerekiyor.

Adaylar, LYS’de, birden fazla konunun ayrıntılarını bilmeyi gerektiren çok sayıda soruyla karşılaşacaklar. Bu soru tiplerini önceden tanıyabilmek için mümkün olduğunca çok kaynaktan bolca soru çözülmesi gerekir. Bundan dolayı diyebiliriz ki LYS’ye benzerliğiyle dikkat çeken denemelerin düzenli bir şekilde uygulanması, konuları hatırlamanızda size yardımcı olacaktır.

LYS farklı alanlardan sınava giren tüm adaylar için az ya da çok ezber yapmayı zorunlu kılan bir sınav. Özellikle sözel ve eşit ağırlık öğrencileri konuları alışkın oldukları şekilde ezberlemeye devam etmeliler. Sınava kısa bir süre kalmışken yeni ezber metotları geliştirmeye çalışmak kafa karışıklığına sebep olabilir. Unutulmamalı ki sözel dersler, konulara tam olarak hakim olunmadığında sorunun çözülmesine imkan vermeyebilir. Bu nedenle bu alanlardan sınava girecek adayların ezber gerektiren konularda düzenli olmaları ve buna özen göstermeleri önemlidir.

Sayısal bölüm öğrencileri ise kendi derslerindeki matematiksel formülleri ezberlemeye ve sınavda bilgi sorularıyla karşılaştıkları zaman bu formülleri hatırlamaya çalışmalılar. Sayısal öğrencileri için bir diğer gereklilik ise hesaplama becerilerinin geliştirilmesidir. Bu beceri sayesinde karşılaşabilecekleri süre yetmezliği sorununu minimuma düşürebilirler. Çok sayıda soru çözmek ve matematiksel formülleri gerektiğinde uygulayacak kadar öğrenmiş olmak, sayısal alandaki öğrencilerin sınava yönelik yapabilecekleri önemli iki şeyden biridir.


2. Sınavın provasını yapmak

LYS, YGS’ye kıyasla süre sıkıntısının daha az yaşandığı bir sınav. Ancak bazı adaylar yine de içinden çıkılması güç sorularla karşılaştıkları testlerin vakitlerini tükettiğinden ve tüm soruların yetiştirilmesinin zor olduğundan şikayet edebilirler. Hepsini çözemeyecek olsanız bile maksimum sayıda soru taramak size çözebileceğiniz sorular hakkında ipucu verecektir. Bu avantajı elde etmek için zaman kontrolünde daha başarlı olmayı denemelisiniz. Kalan vaktinizde daha sık ve düzenli bir şekilde deneme çözmek size bu beceriyi kazandırmada büyük rol oynayacaktır.

Deneme çözerek kazanılabilecek zaman kontrolü becerisi, size, tüm sorulara göz atabilmenin yanı sıra vaktinizi artırabilme ve böylece çözdüğünüz soruların doğruluğunu kontrol edebilme olanağı da tanıyacaktır.

Deneme çözme aynı zamanda üzerine düşülmesi gereken konuların teşhisi açısından altın değeri taşıyor. Yapılan denemelerde hata yapılan konular kesinlikle kayıt altında tutulmalı ve bu konulara en yakın zamanda vakit ayrılmalı.


3. Geçmiş Yılların Sınav Sorularını Çözmek

ÖSYM’nin her ne kadar sınavlarında farklı soru çeşitlerine yer vermeyi amaçlayan bir kurum olduğu iddia edilse de geçmiş yılların sınav sorularını çözmek, sınava hazırlanan adayların ÖSYM soru mantığını kavramaları açısından çok etkili bir yöntem. Geçmiş yılların sınav soruları öğrenciye sınavda yer alan ifadeleri, soru çeşitlerini ve iç içe geçmiş konulardan oluşan sorulara doğru bir şekilde yaklaşma becerisini kazandıracaktır.


4. MEB kitaplarını dikkate almak

MEB müfredatı, ÖSYM sınavlarının hazırlanması için esas kabul edilmektedir. MEB’in öğrencilere dağıttığı kitapların konuları anlatma yöntemi, kitaplarda geçen örnekler ve ifadeler, konu anlatımının sonrasında yer alan alıştırmalar LYS’de adayların karşısına çıkabilecek sorulara bir şekilde kaynaklık edebilir. Bu sebeple MEB’in kitaplarına göz atmak sınavda öğrenciyi avantajlı bir konuma getirebilir.


5. Sınav esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Her zaman söylenildiği gibi telaşa kapılmaktan kaçınmak bildiklerinizi hatırlamanızda ve sınavın gerginlik ve heyecanını kontrol altında tutmanızda sizlere son derece yardımcı olacaktır. Bilindiği üzere belirli düzeyde stres sizi sınav için motive ederken, daha fazlası sınav ortamına uyum sağlamanızı engelleyecektir. Bu sebeple sınav öncesinde ve sınav esnasında rahat hissetmeniz son derece önemlidir.


6. Diğer önemli konular

Sınav öncesi son virajda adayların uyku düzenlerine, yeme-içme alışkanlıklarına, bedensel ve zihinsel sağlıklarına dikkat etmeleri oldukça önemli. Tempolu egzersizlerden ve ağır sporlardan bir süre uzak durmak adayın bedensel sağlığı için gerekli. Yaklaşan sınav öncesinde sağlığa dikkat etmek ve küçük de olsa hastalıklardan korunmak sınavda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Son olarak, zihinsel ve ruhsal yorgunluktan, ani duygu değişimlerinden kaçınmak sınav motivasyonunuz üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Üniversiteye girişte ana rolü LYS’nin üstlendiği konusunda eminiz herkes hemfikirdir. Kalan zamanda doğru taktiklerle çalışmak ve bedensel, ruhsal sağlığa dikkat etmek adaya sınavda başarı getirir. Ne olursa olsun sınava yönelik inancınızı ve motivasyonunuzu kaybetmeden geçirmeniz gereken bu süreç, sizlere üniversite hayallerinizin kapısını aralayacak çok önemli bir dönem.

Biz Kunduz eğitmenleri olarak destek için sizi Kunduz’da bekliyoruz. Kunduz da sizi App Store ve Google Play’de bekliyor:)

Hepinize başarılar!


Kunduz nedir?

Kunduz, en kaliteli eğitmenlerle öğrencileri çok uygun fiyata bir araya getirerek öğrencilere çözemedikleri sorularda destek sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş eğitmenlerden ve formasyonlu öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu yoğun haftada çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor