LYS’ye Çalışmak Üzerine Tavsiyeler

Son birkaç haftada YGS Sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, YGS ile ilgili stresi ve endişeyi tamamen geride bırakıp LYS’ye odaklanacağız zamanlara girdiniz. LYS’ye nasıl çalışır, konu eksikleri nasıl birkaç ayda kapatılır merak ediyorsanız bu içeriği dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Kolay Gelsin!

YGS Geçti, Bahar Geldi. Şimdi Ne Yapmalı?

Şu sıralar LYS’ye odaklanamıyor olabilirsiniz. YGS’nin geçmiş olması genelde öğrencilerde rehavet yaratır. Hele güzel bir sonuç aldıysanız, işin büyük kısmını hallettiğinizi düşünerek fazlaca rahatlamış; ya da tam tersi umduğunuzdan kötü bir sonuç aldıysanız, tekrar masa başına oturmak için gerekli motivasyonu bulamamış olabilirsiniz. Bir de bunlara ek olarak havalar ısındıkça öğrencilerin çalışma isteği düşer. Hava değişiminin getirdiği yorgunluk, güzel havalarda çalışmama isteği baş gösterir.

Bu durumlarda aklımıza getireceğimiz ilk şey : YGS olayın çok küçük bir kısmıydı ve hala çok şeyi değiştirmeye yetecek zamanınız var. Şimdi hiç vakit kaybetmeden kendinize uyan, verimli programınızı oluşturmaya başlayın!

LYS farklı alanlardan sınava giren tüm adaylar için az ya da çok ezber yapmayı zorunlu kılan bir sınav. Özellikle sözel ve eşit ağırlık öğrencileri konuları alışkın oldukları şekilde ezberlemeye devam etmeliler. Unutulmamalı ki sözel dersler, konulara tam olarak hakim olunmadığında sorunun çözülmesine imkan vermeyebilir. Bu nedenle bu alanlardan sınava girecek adayların ezber gerektiren konularda düzenli olmaları ve buna özen göstermeleri önemlidir.


Sayısal bölüm öğrencileri ise kendi derslerindeki matematiksel formülleri ezberlemeye ve sınavda bilgi sorularıyla karşılaştıkları zaman bu formülleri hatırlamaya çalışmalılar. ÖSYM son yıllarda karışık ve uzun problemlerdense, basit formüllere dayanan ve sözel becerileri geliştiren sorulara da yer vermektedir. O nedenle özellikle Fen kısmında, sadece ezber yapmaktansa, o bilgileri yorumlayabilmeye de önem verilmelidir.

Bolca Deneme Çözün ve Sonuçları Analiz Edin

Deneme çözerek kazanılabilecek zaman kontrolü becerisi, size, tüm sorulara göz atabilmenin yanı sıra vaktinizi artırabilme ve böylece çözdüğünüz soruların doğruluğunu kontrol edebilme olanağı da tanıyacaktır. Deneme çözme aynı zamanda üzerine düşülmesi gereken konuların teşhisi açısından altın değeri taşıyor. Yapılan denemelerde hata yapılan konular kesinlikle kayıt altında tutulmalı ve bu konulara en yakın zamanda vakit ayrılmalı.

İlk başlarda LYS netleriniz düşük gelebilir. Ancak moralinizi sakın bozmayın. Her yanlış çözdüğünüz sorunun doğrusunu öğrendiğinizde, bir soru tipini daha halletmiş oluyorsunuz. Basit bir örnekle günde 2 fizik denemesi çözerek sadece bir günde on yeni bilgi öğrenmeniz bile mümkün :)

MEB kitaplarını dikkate alın.

MEB müfredatı, ÖSYM sınavlarının hazırlanması için esas kabul edilmektedir. MEB’in öğrencilere dağıttığı kitapların konuları anlatma yöntemi, kitaplarda geçen örnekler ve ifadeler, konu anlatımının sonrasında yer alan alıştırmalar LYS’de adayların karşısına çıkabilecek sorulara bir şekilde kaynaklık edebilir. Bu sebeple MEB’in kitaplarına göz atmak sınavda öğrenciyi avantajlı bir konuma getirebilir. O nedenle bir konuya çalışırken aynı zamanda MEB kitaplarını da çalışmanıza dahil edin.

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

Like what you read? Give Kunduz App a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.