LYS’ye son bir hafta: Geçtiğimiz sene ilk 1000'e girenler bu bir hafta için ne öneriyorlar?

Herkese merhaba!

Aylar süren çalışmalarınızın ardından nihayet YGS’yi atlattınız derken bir de bakıyorsunuz LYS’ye yalnızca bir hafta kalmış. Belki fazlasıyla gergin ve de heyecanlısınız. Ancak bu sınava fazlasıyla çalıştınız. Şu ara pek öyle düşünmüyor olsanız da aslında hazırsınız. Tam olarak bu sebeple bir haftalık sürenizi en verimli şekilde geçirebilmeniz adına sizlerle deneme önerilerimizi paylaşmıştık. Şimdi sıra diğer önerilerimizde. Sadece rahatlayın ve bu dakikaların tadını çıkarın, sınavdan sonraki tatili de düşünebilirsiniz :)


Sınava yönelik son hazırlıklar

Çalışma düzeninizi sizden daha iyi kimse bilemez. Son hafta hangi konulara, ne kadar çalışmanız gerektiğine ancak siz karar verebilirsiniz. Bu konuda arkadaşlarınızın yaptıklarına, ailenizin söylediklerine, öğretmenlerinize çok fazla kulak asmayın. Eksik olduğunuzu düşünüyorsanız seçici davranıp eksik olduğunuzu düşündüğünüz konulara yönelin. Ancak ağırlık verilmesi gereken şeyin deneme çözümü olduğunu unutmayın. Süre tutarak deneme çözme alışkanlığını da sakın bırakmayın.

Ezber gerektiren branşlar için çanlar çalıyor

Bu konuda karar size ait. Öncelikle yapılan son tekrarları kafa karıştırıcı bulanlardan mı yoksa neyi aklımda tutsam kardır diye düşünenlerden mi olduğunuza karar verin. Eğer birkaç formül incelemenin ya da yazar eser eşleştirmelerine bakmanın aklınızı karıştıracağını düşünmüyorsanız ezberlerinizi tazeleyin.

Geçmiş yılların LYS soruları

Bunun önemini vurgulamayan herhangi bir insan ile karşılaşmamış olduğunuzu düşünerek bu kısmı hızlıca geçeceğiz. Geçmiş yılların LYS sorularını çözün, çözün ve çözün :)

Sınav saati rutini

Sınav stresini azaltmak ve kendinizi o atmosfere hazırlamak için sınav günü yapacağınız işlemleri bir rutine dönüştürebilirsiniz. Sınavınızın olduğu saatte deneme çözmek, kendinizi buna göre ayarlamak sizin için faydalı olacaktır.


Son bir haftada düzen

Son haftalarda marjinal olmanızı hiç önermiyoruz. Normalde nasıl bir düzen içerisinde devam ettirmiş iseniz çalışmalarınızı, aynen o şekilde devam edin :)

Uyku düzeni

Sınav öncesinde uyku saatlerinize ve uyku alışkanlığınıza dikkat etmenizin sınav sabahında kendinizi daha zinde hissetmenizde katkısı büyük. Bu sebeple uyku düzeninizi iyi ayarlayın. Sınavdan sonra bol bol uykusuz kalabilirsiniz.

Yeme alışkanlıkları

Son bir haftada yediklerinize dikkat etmeniz ve kahvaltı alışkanlığınızı düzenlemeniz sınav sabahı sizi olumsuz etkileyecek unsurların oluşmaması için etkili bir yöntemdir. Aşina olmadığınız yemekleri yememeniz ve dışarıdan yemeyi azaltmanız sınav sabahı sağlığınızla ilgili herhangi bir riski en aza indirecektir. Özellikle sınav sabahı her sabah yaptığınız kahvaltıda bulunmayan, midenizi rahatsız edebilecek besinlerden uzak durun.

Sağlık

Kalan bu kısa sürede sınav günü sizi zorlayabilecek bir hastalıktan kaçınmak amacıyla biraz daha temkinli olmanız şart. Kendiniz karantinaya almanıza elbette ki gerek yok ancak kendinize özen göstermeyi de ihmal etmeyin :)

Stres, kaygı, duygu-durum değişiklikleri

Sınava yönelik kaygılar taşımanız gayet doğal. Ancak fazlasıyla telaşa kapılmanın bildiklerinizi unutturabileceğini ve sizi kolayca çözebileceğiniz sorularda bile zorda bırakabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Sınav, tüm çalışmalarınıza rağmen sizin için zorlayıcı ise bilmelisiniz ki muhtemelen herkes için öyledir. O halde sakinleşin. İyi olduğunuz alanın sorularına odaklanın. Halledeceksiniz!


Unutmayın, bizler de bu sınava girdik. Sizler de bu sınava girecek ne ilk ne de son öğrencisiniz. Biliyoruz ki bu sınav sizler için fazlasıyla önemli. Ancak bu ne hayatınızın başlangıcı ne de sonu. Kendinizi strese sokmayın. Sizi strese sokmalarına izin vermeyin. Yalnızca hedeflerinize odaklanın.

Hepinize şimdiden başarılar!


Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor