Sınav Senesinde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken 4 Şey

Öğrenciler sınav senelerinde ders çalışma, motivasyon, tercih adına yoğun bir dönem geçirirken, velilere de bu süreçte önemli sorumluluklar düşüyor. Öğrencilerin bu seneyi sağlıklı bir şekilde geçirmeleri için veliler ne yapmalı, bu yazımızda derledik.

Çocuğunuzun çalışma temposundaki dalgalanmalara anlayış gösterin.

Sınav senesinde öğrenciler her zaman %100 verim ile çalışamayabilir. Her öğrencinin çalışmaktan sıkıldığı, umutsuzluğa kapıldığı, çalışmak yerine eğlenmeyi tercih ettiği zamanlar vardır. Bu dönemlerde veliler öğrencilere baskı uygulamak yerine onların ara verme isteğine saygı duymalıdır. Sınav senesi ergenlik çağındaki bir çocuk için fazla uzun ve yorucudur. Her çocuğun planlı olması şartıyla ara vermeye, eğlenmeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Çocuğunuzun stresine stres katmayın.

Öğrenciler için sınav sonuçlarına göre yapılacak lise ve üniversite tercihleri, hayatları için bir dönüm noktasıdır. Çocuğunuzun isteklerine, hayallerine saygı göstermelisiniz. Onları daha fazla streslendirecek konuşmalardan kaçınmalısınız. “Bu yıl tıpı tutturmak zorundasın.” “Notlarını yükseltmezsen gözüme gözükme.” “Bu gidişle mezuna kalırsın.” Bu tarz moral bozucu ifadelerden kaçının. Öğrencilerin de zaten yeterince stresli olduğunu ve sizin ilginize ihtiyaç duyduklarını unutmayın.

Çocuğunuz için bilinçli bir şekilde fedakarlık gösterin.

Çocuğunuzun sınav senesinde onu rahat ettirmek için çok fazla fedakarlıkta bulunmuş olabilirsiniz. Maddi ve manevi yaptığınız her şey çocuğunuzu sevdiğiniz için olsa da, bunların devamlı çocuğun yüzüne vurulması tehlikeli olabilir. “Sen bu sene evde rahat et diye işten ayrıldım.” “Yüksek puan al diye kaç paraya özel ders aldırıyoruz, haberin yok.” Bu tarz ifadeler çocukta ‘aileye yük olduğu’ hissi uyandırabilir. Her şeyi çocuğunuzu sevdiğiniz için yaptığınızı göstermelisiniz.

Çocuğunuza eşsiz ve özel olduğunu hissettirin.

Çocuğunuzu hiçbir zaman başka çocuklarla karşılaştırmayın. “Arkadaşın şu kadar puan almış sen neden düşük aldın?” Komşunun çocuğu Boğaziçini kazandı, sen neden kazanmayasın?” Bu ifadeler çocuğunuza sadece sınav senesinde değil, genel olarak zarar verir. Her birey ayrı bir kişiliktir. Çocuğunuzun da özel olduğunu ve kendine ait bir yol çizeceğini kabul etmelisiniz.

Çocuğunuzun sonunda mutlu olacağı bir sınav dönemi dileriz, başarılar!

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor