Sınav stresi ile nasıl başa çıkılır?

Bir sınav dönemine daha adım atmış bulunmaktayız sevgili öğrenciler. Tüm sınıflar bu “tatlı telaş”ın bir parçası olmuş durumda. YGS, LYS ve TEOG’a hazırlanan arkadaşlarımız sistemlerini çoktan belirlemiş ve çalışırken ona göre reaksiyon almış diyebiliriz (demeliyiz). Ancak uzun uzun, bitmek bilmeyen tatillerden sonra okula yeniden adapte olmaya çalışan arkadaşlarımız, bir ayı geri bırakırken henüz derslere ve sınavlara adapte olmaya başladı. Dolayısıyla bir anda gelen sınavlar ya da hayatın büyük bir parçası olan sınavlar yani aslında “sınavlar” güncel konumuz ve stres kaynağımız…

Bir öğrenci derslerine çalışsa da çalışmasa da sınav stresi gerçeğiyle yüzleşiyor. Kelime olarak baştan sinir ve strese sokan değerlendirme metodumuz, endişe, öfke ve depresyon gibi daha nice durumları beraberinde getiriyor. Çalışanın stresi olmaz diye bir klişe etrafında dönmeyeceğim çünkü bu konu hakkında kaygılanan arkadaşları anlıyorum. Çalışmadan strese giren arkadaşları da anlıyorum çünkü günün sonunda değerlendirilecek olmanın verdiği bir duygu durumu söz konusu. Bu noktada birkaç madde ile stresi uzaklaştırmanın yollarına bakabiliriz diye düşünüyorum ve sıralıyorum:

  • Spor yapın. Yüzün, koşun, yürüyün, mahallede futbol maçı yapın, sitenin etrafında turlayın, evde müziği açın dans edin… Aklınıza gelen fiziksel aktiviteleri değerlendirin ama mutlaka günde bir yarım saat kadar hareket edin veya haftada 3 gün düzenli spor salonuna gidin. Demek istediğim bir rutin olsun. Hem daha sağlıklı hissedeceksin hem de derslerine odaklanman çok daha kolay olacak.
  • Molalar verin. Daha önce etkili ders çalışma programı hazırlamayı birkaç madde ile anlatmıştım. Henüz bakmadıysan o yazıya koşmanı öneriyorum (buraya tıklayıp bakabilirsin).
  • Günlük tutun. Duygularını kendine ifade ettiğin bir yer olmalı. Günlüğe hem çalıştığın dersleri, saatlerini, içeriklerini ve ne çalışman gerektiğini yazabilirsin hem de şu sorulara cevap verebilirsin:

X Nasıl hissediyorum?

X Neden stresliyim?

X Neden sınavlarda istediğim sonuçları alamıyorum?

X Daha iyi sonuçlar almak için ne yapabilirim?

X Çalışmayı erteliyor muyum?

X Neyi hedefliyorum?

X Hedeflerime ulaşmak için ne yapabilirim (neler yapmam gerekiyor)?

Böylece duygularını yansıtabilir, kendine yeni hedefler de belirleyebilirsin. Yazacağın materyal senin kişisel/özel bir parçan olacak gibi düşün. Yani içine sevdiğin bir şarkının sözlerini de yazabilirsin ya da gün içerisinde yaşadığın bir anını da paylaşabilirsin. Renkli kalemler, farklı kağıtlar veya post-it’ler ile donatmak sana kalmış.

  • Doğru nefes almayı öğrenin. Buna bir de rahatlama tekniklerini ekleyin. İnternette bununla ilgili bir sürü makale ve video bulabilirsin. Ama stres olduğunu düşündüğün anda sakinleşmeyi deneyip derin bir nefes almayı unutma! Rahatlama teknikleri de hem kaslarının gevşemesine yardımcı olacak hem de mental olarak kendini daha huzurlu hissedeceksin.
  • Sizi mutlu eden şeyleri yapın. Vakit yok diyebilirsin, mutlu olduğum bir şey yok da diyebilirsin. O yüzden maddeyi daha spesifik ve net hale getiriyorum: Müzik dinlemeyi çok seviyorsan, ders çalışma saatlerinin birinde müzik dinleyebilirsin. Ama bunu her çalışma saatinde bir alışkanlık getirme! Yine sadece 1 saat için çalışma masanda atıştırmalıklar bulundurabilirsin (yararlı olanları tercih edelim lütfen). Tüm hedeflerini tamamladıysan kendini sevdiğin filmden mahrum etme ya da bilgisayar oyunu oynamak senin için bir vazgeçilmezse — yine hedeflerin, tamamladığın takdirde — yarım veya bir saat oyun oynayabilirsin.

Stresi azaltmak adına birkaç ipucu bile öğrencinin (yani senin) sınavlara bakış açısını değiştirebilir. Aslında burada “sınav” kelimesinin bilinçaltında olan o korkunç varlığını nasıl değiştirebileceğimizi görmüş oluyoruz. Bir anda değişmesini tabi ki beklemiyorum ama en azından artık elimizde rahat olmanın birkaç yolu var. Sınav döneminde de yardımcı olacağına inanıyorum. Hepinize başarılı bir sınav dönemi dilerim.

Buse Özdelice / Uzman Psikolojik Danışman

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor