TEOG Tercih Dönemi Başlıyor

TEOG sınav dönemi geride kaldı ancak 30 Haziran’da sonuçların açıklanmasıyla çok daha önemli bir dönem başlamış oldu. 14 Temmuz’da tercih başvuruları başlayacak, 24 Temmuz’da sona erecek. Bu süreçte en doğru kararı vermek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini Kunduz ekibi olarak derledik.

Sıralama ne olursa olsun sağlıklı bir tercih yapılması gerek.

Sınav sonucu hedeflenen, arzu edilen gibi gelmemiş olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki hayattaki mutluluk ve başarı sadece eğitimi ile gelmez. O nedenle tek bir lise için kendini şartlandırmana gerek yok. Elde ettiğin sonuçla kendine en faydalı olacak tercihi yapman gerekiyor.

Önünde çok fazla seçenek var ve kendini tanıman gerekiyor.

Anadolu Liseleri, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Liseler, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Çok Programlı Anadolu Liseleri tercih edilebilecek okul türleri. Bu durumda ilgi alanını ve kendini geliştirmek istediğin alanı iyi tespit etmen gerekiyor. Örneğin iyi bir sonuç mutlaka fen lisesi yazılması gerek anlamına gelmiyor.

Göz önüne alınması gereken unsurlar önemli.

Okul tercihi yaparken tek bir duruma bağlı kalmaktansa, tüm etkenleri birlikte değerlendirmek gerekiyor. Tercih edilen okulun yatılı/gündüzlü opsiyonları, eve uzaklığı, öğrenciye sağladığı imkanlar, kişisel gelişime verdiği katkılar, üniversite sınavlarında gösterdiği başarılar vs bu etkenlerden sayılabilir. Okullar, bu kriterlere göre araştırılmalıdır.

Özel okul mu, devlet okulu mu?

Bu kıyaslama yapılırken maddi imkanlar ve tercih edilecek özel okulun ne gibi ekstra seçenekler sunduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Önemli bir nokta ise özel okul tercihleri ile devlet okulu tercihlerinin farklı zamanlarda yapılıyor oluşu. Özel okullar, kendi yönetmeliklerinde belirledikleri puan hesaplama sistemine göre 30 Haziran -13 Temmuz 2017 tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapacaklar. Kayıt işlemini özel okul ile yapan öğrencilere devlet okulları için tercih ekranı açılmayacak. Ancak tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Not : Milli Eğitim Bakanlığına ait tercih robotunu kullanarak okulların yüzdelik dilimleri, kontenjanları, pansiyon durumları ve yabancı dilleri hakkında güncel bilgilere erişebilirsin. Umarız tüm faktörleri sağlıklı bir şekilde değerlendirerek en doğru tercihi yaparsın. Kolay Gelsin!

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

Like what you read? Give Kunduz App a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.