Velilere Duyurulur: Alışkanlıklarınızı Değiştirmenin Tam Zamanı

Yeni eğitim ve öğretim yılı 18 Eylül’de başlıyor. Psikolojik Danışman Buse Özdelice Kunduz Blog’da bu zorlu maratonun başında çok değerli tavsiyelerini velilerle paylaşıyor.


Yine uzun bir tatile veda etme zamanı geldi. Sadece öğrenciler değil veliler de bu tatile bir şekilde veda etmeye hazırlanıyor çünkü öğrencinin temposu ebeveyni yakından ilgilendiriyor. Özellikle çocuğunun ders çalışması için elinden geleni yapmaya çalışan veliler öğrencinin kendisinden daha fazla “öğrenci” olabiliyor. Günün sonunda öğrenci ders çalışıyorsa aileler mutlu, çalışmıyorsa aileler tedirgin.

Bu noktada çocuğunuzu ders çalışmaya motive etmek için birkaç ipucundan bahsedebiliriz. Bunların hayatınızı biraz daha kolaylaştıracağına, çocuğunuzu ders çalıştırmaya biraz daha yaklaştıracağına inanıyorum. Çok uzatmadan, velinin akademik yıl boyunca destek olmak için yapması gerekenleri ele alalım:

Önce kendinizi onun yerine koyun

Ders çalışmak bilindiği üzere öğrenciler tarafından keyifli olarak algılanan/görülen bir aktivite değil. Bu durumda empati yeteneğinizin kuvvetli olması gerekiyor. “Çocuğum ders çalışmaya neden bu kadar uzak?”, “Neden sürekli tabletiyle vakit geçiriyor?” gibi sorular önce kendiniz cevaplandırın. Siz olsanız işten eve gelir gelmez ders çalışır mıydınız yoksa tek isteğiniz biraz dinlenmek mi olurdu? Empati kurmaya başladığınızda ev içerisinde yaşanan çatışmalar azalacak ve öğrenci, ailesinin kendisini anlamasından yola çıkarak sorumluluğu üstüne almaya başlayacaktır.


Ödül verme kolaycılığına kaçmayın

Ödül öğrenciyi motive edebilir, doğru. Ancak öğrenci motive olmak için fazlasını talep ettikçe siz tükeneceksiniz. Motive olamayan öğrencinin davranışı sönecek. Ders çalışmaya devam etmeyecek çünkü tünelin sonunda istediği şeye ulaşamayacak. Öyleyse “ders çalışırsan ödül var” mantığıyla yaklaşmamaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza tabi ki jestler yapabiliriz. Bu sizin aile düzeniniz ve kültürüne kalmış bir durum. Öğrencide de zaten bu durum çalışır halde olacak. Övgü sözcükleri ve başarıları kutlama kullanabileceğiniz en güzel motivasyon şekli.


Çocuğun çalışması için gereken uygun ortamı hazırlamalısınız

Öğrenci odasında ders çalışırken siz de salonda yüksek sesle film izlemeyin. Mümkünse öğrenci ders çalışırken sizin ne yaptığınızı bilmesin. Hem öğrencinin ders çalışmasına saygı duymuş olursunuz hem de öğrenciye ders çalışırken onunla birlikte olduğunuzu hissettirerek destek olmuş olursunuz.

Bu noktada her ailede öğrenciye kazandırılması istenen alışkanlıklara göre farklı uygulamalar görülebiliyor. Örneğin, ailenin öğrencinin ders çalıştığı saatlerde salonda kitap okuması öğrencinin okumayı merkezine almış bir kültürde yetişmesini sağlarken, onu TV gibi aklını kolaylıkla çelebilecek faktörlerden de koruyacaktır. Kitap yerine ilgi alanlarınızı (örgü, model uçak vb.) veya işinizi koyarak bu modeli çeşitlendirebilirsiniz. TV merkezinde akşamlar geçirmeye alışıksanız, bir sene boyunca akşamlarınızı daha verimli geçirmek sizin için de fena bir fikir olmaz.


Evde onun çalışma planını oturtabileceği rutinler oluşturun

Rutinlerin her yaşta önemli olduğunu tecrübelerime dayanarak aktarabilirim. Dolayısıyla evinizin rutinlerine özellikle sınav dönemlerinde ya da sınav senesinde sadık kalmanız önemli! Öğrenci örneğin akşam 17.00’de eve geldiğinde yemeğini yiyeceğini, 20.00’da ailesiyle vakit geçireceğini bilmeli ve programını buna göre ayarlamalı. Bu öğrencinin hem ders programı/çalışma programı hazırlamasına çok yardımcı olacaktır hem de planına/rutinine uyması bir sonraki gün de ne yapacağını bilmesi yönünde (ders çalışma alışkanlığı edinme) kendisini ders motive edecektir.


Öğrencinin çalışmalarında ona daha yakından destek olmaktan çekinmeyin

Ev çalışmaları yani ödevler, bir öğrencinin bir konuyu tam anlamıyla öğrenebilmesi için verilen görevlerdir. Her ne kadar öğrencinin kendi kendini kontrol etmesi gerektiğini düşünseniz de öğrencinin çalışmasından verim alması için sizin de ilgilenmeniz, vaktiniz dâhilinde konuların üzerinden geçmeniz, konuları tartışmanız ilişkinizi kuvvetlendirecektir. Ayrıca, çocuğunuzun eksiklerinin farkına varıp o yolda bir önlem almanıza yardımcı olur. Ancak bunu yaparken “Bunu nasıl yapamazsın” gibi ilişkimizi zedeleyecek sözlerden kaçınıyoruz. Sabır çok önemli sevgili veliler!


Bırakın kendi hedeflerini kendi belirlesin; o hedefleri birlikte izleyin

Farkındaysanız şimdi kadar öğrenciye birebirde müdahale etmemiş oldunuz. En önemlisi de buradan geliyor. Öğrencinin hedeflerini kendisinin belirlemesine izin verin. Lise öğrencileri için bu durum hâlihazırda gerçekleşirken ilkokul ve ortaokul için veliler haftalık 3 test/200 soru/1 kitap bitirme gibi hedeflerle çocuklarını zorlayabilir. Gerekirse siz sadece öneride bulunun ama öğrenci kendi hedeflerini kendisi –isterse öğretmenlerinden destek alarak- belirlesin. Ancak takibi mutlaka yapın. Öğrencinin kendi başına tamamladığı her hedefi somut olarak karşısında görmesi onu ders çalışmaya daha da motive edecektir. Hedefine ulaşamayan öğrenci içinde olumsuz yargılamalarda bulunmayın. Kendisine “Bir dahaki sefere başaracağım.” telkinlerinde bulunmasına yardımcı olun.


Çocuğunuzu ders çalışmaya motive etmek için onla savaşmayın

Özellikle ergenlikte ders çalışma üzerine çatışmalar daha sık yaşanır çünkü öğrenci ders dışında her şeyi düşünmeye meyillidir, arkadaşları onun için çok önemlidir ve dünya kendi etrafında dönüyormuş gibi hayatına devam eder. Ebeveyn bu durumu anlamaya çalışmaz ve öğrenciye kendi isteklerini dayatmaya çalışırsa çatışmalar artar, ilişkiler kopar. Bu yüzden veli öğrenciye başarılı olmasını istediğini belirtmeli ve sonuçlarını savaşa girmeden öğrenciye bırakmalıdır.


Hemen özel ders kolaycılığına kaçmayın

Çocuğunuzun ders dışında destek almaya ihtiyacı olabilir, ancak bu altından kalkamadığınız her sorunun cevabının özel ders olduğu anlamına gelmez. Özel dersler kısa vadeli sonuçlar için etkili olsalar da öğrencinin kendi sorunlarını kendi inisiyatifinde çözmesinde kolaylıkla tembelliğe alıştırabilir. Eğitim hayatı boyunca yoğun özel ders alan bir öğrenci, üniversite hayatında kendi çalışma disiplinini oluşturmakta çok zorlanabilir.

Özel ders yerine değerlendirilebilecek çözümler çok fazla, takıldığı noktalarda okuldaki öğretmenlerinden destek istemesi, çözemediği sorularda ise Kunduz’dan profesyonel soru çözüm desteği almasıbunlardan ilk aklıma gelenler. Özel ders kolaycılığına kaçmayarak, öğrencinin tüm senenin sorumluluğunu üstlenmesini sağlamak bu zorlu seneden hayat boyu yararlanacağı bir deneyim elde etmesini sağlayacaktır. Bu noktada sizin vazifeniz ise onun başının sıkıştığını hissettiğiniz anlarda yanında olmanız olacak.


Yeni akademik yıla girmeden ders çalışma üzerine repertuarımıza birkaç ipucu eklemiş bulunuyoruz sevgili veliler. Halihazırda bahsedeceğimiz yollardan yararlanıyorsanız ve beklediğiniz etkiyi göremiyorsanız çocuğun içinde bulunduğu diğer durumları da göz önüne almanız gerekiyor. Travmatik bir olaya maruz kalma, öğrenme güçlüğü, hastalık, yaşını takip edememe, fiziksel bir rahatsızlık veya çevresel koşullar çocuğunuzu ders çalışmaktan uzaklaştırmış olabilir.

Çocuğumuzun yaşı kaç olursa olsun ona rol model olduğunuzu unutmayın. İletişiminiz ilişkinizi doğrudan etkilemesi bakımından çok önemli bir rol oynayacak. Sorunlarla beraber baş ederken, başarıyı kutlamayı hiçbir zaman ihmal etmeyin. Sene boyunca tüm bunları ele alırsanız, hem başarılı hem de keyifli bir sene geçireceksinizdir.


Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor