Yaz Tatili Ders Çalışma Programı

Merhaba! YGS-LYS 2018 adayı olarak önünde uzun bir yaz tatili var. Henüz nasıl çalışacağına karar vermemiş, nereden başlayacağını kestirememiş olabilirsin. Kesinlikle geç kalmadın! Kunduz ekibi olarak yaz programı ile ilgili tavsiyeleri derledik, şimdiden kolay gelsin.

Önemli olan planlı ve programlı hareket etmek.

Önünde birçok ders ve her dersten uzunca bir konu listesi olacak. Hemen bir yerden çalışmaya başlamak yerine önce konuları analiz etmelisin. Derslerin senin için önem sırası, hangi konuya ne kadar hakim olduğunu bilmen önemli. 12. sınıfa geçerken önceki senelere ait konu eksiğinin olması çok doğal, kesinlikle telaş yapmana gerek yok. Örneğin, sayısal öğrencisisin. Fizik dersinde eksiklerin var. Planında, fizik dersine daha fazla ağırlık vermelisin. Her dersi eşit sürede çalışacaksın diye bir kural yok. Türkçe dersin iyiyse, Türkçe çalışabileceğin vakitte Fizik de çalışabilirsin.

Haftada Kaç Gün? Günde Kaç Saat?

Bu sorunun cevabı tamamen sana kalmış. Ancak yaz aylarında çok fazla çalışarak kendini yormana gerek yok. Yaz tatili biraz da sene içi temposuna hazırlanma sürecin olacak. Örneğin Matematik, Fizik gibi derslere 45–60 dakikalık periyotlarla çalışabilirken, Coğrafya, Tarih, Edebiyat gibi okumaya yönelik derslere ise gün sonunda 20-30 dakikanı ayırarak çalışabilirsin. Yaz tatilinde tüm gün boş olduğunu düşünürsek, günde 3–4 saat çalışmak pek de yorucu olmaz. Her güne iki ders ve bir okuma ayırabilirsin. Örneğin Pazartesi günü birer saat Matematik ve Biyoloji, yarım saat de Coğrafya okuması gibi.

YGS mi? LYS mi?

Öğrencilerin çoğu yaz tatilinde YGS çalışmayı tercih ediyor ancak bunun da planlamasını yapmak gerek. Öncelikle 12. sınıf LYS konularında ilerlemek zorunda değilsin. Özellikle eğitmenler, ilk defa görülecek bir konunun evde tek başına okuyarak çalışılmasının pek de yararlı olmadığını söylüyor. Ancak 10. ve 11. sınıfa ait LYS konularının üzerinden geçebilirsin. Unutma, LYS’yi tamamen YGS’den sonraya, ikinci döneme bırakmak yanlış bir tercih. Onun yerine bildiğin LYS konularında pratiğini korumalısın.

Kendini Denemeyi Unutma!
Birkaç günde bir uygulayacağın süreli YGS deneme sınavları ile hızını ve pratiğini artırabilirsin. İlk başta netlerin hedefine göre düşük olabilir, ya da daha yüksek yapamayacağını hissedebilirsin. Ancak sakın ümitsizliğe kapılma. Aylar sürecek uzun maraton sonunda ne kadar soru tipi görürsen, ne kadar deneme çözersen o kadar yararınadır.

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

Like what you read? Give Kunduz App a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.