Yeni Sınav Sistemi: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Yeni sınav sisteminde neler değişti? Neler aynı kaldı? Sınava hazırlanan öğrenciler nelere dikkat etmeli? YGS, LYS kalktı mı? Yeni sistemde nasıl çalışmalıyım? Bu soruların cevapları ve çok daha fazlası bu yazıda.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, 22 Eylül’de sınav sisteminde önemli değişiklikler olacağına dair açıklamalar yapmıştı, ancak bu açıklamalar öğrencilerin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına sebep olmuştu. Bugünkü basın toplantısında yeni sistemi çok daha detaylı ve anlaşılır bir biçimde anlatan Saraç, YGS- LYS devrinin resmen bittiğini ilan etti. Yeni sınav olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili önemli
noktaları ve öğrencilerin dikkat etmesi gerekenleri sizin için derledik.

Sınav iki oturumdan oluşacak ve bu oturumlar Haziran ayında henüz kesinleşmeyen bir Cumartesi günü sabah ve öğlen şeklinde aynı gün yapılacak. İki oturumun arasında öğrencilerin temel ihtiyaçlarını gidermeleri ve dinlenmeleri için ara verilecek. Eğitim uzmanları iki oturumun da aynı gün yapılmasını olumlu karşılamadı, ancak “YGS ve LYS aynı gün yapılacak” çıkarımını yapmak da doğru değil çünkü sınavların yapısında ve soru sayısında önemli değişiklikler var. Öğrencilerin bu duruma hazırlık yapmak için yeni sistemin birebir aynısı olacak iki oturumlu deneme sınavları çözmelerinde ve kendilerini bu yoğun güne hazırlamalarında fayda var. İki oturumlu sınav günü yapılması gerekenler ile ilgili detaylı önerilerimizi sınav tarihi yaklaştıkça paylaşacağız.

1. Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT) — %40 ağırlık

40 Türkçe
40 Temel Matematik

Bütün öğrenciler bu teste tabi tutulacak. Bu oturumun ağırlığı ise %40. Temel Yeterlilik Testi’nden 150 puan alan Ön Lisans programlarına, 180 puan alan Lisans programlarına yerleşme hakkı kazanacak. Bu testin en önemli özelliği ise 200 puan ve üstü alan öğrencilerin aldıkları puanı bir sonraki sene de kullanabilmesi. Sonuç olarak mezuna kalan öğrenciler için önceki seneye göre daha kötü sonuç riski ortadan kalkmış oluyor. 1.Oturum iyi bir sonuç alan öğrenci 2. Oturum’da beklediği sonucu alamazsa 1.Oturum’daki puanı ile bir sonraki sene tekrar 2.Oturum’a girmek isteyebilir.

2.Oturum — %60 ağırlık

40 Matematik
40 Fen Bilimleri
40 Türk Dili ve Edebiyatı — Coğrafya 1
40 Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)
80 Yabancı Dil (Pazar)

Bu oturumda öğrenciler alanlarına göre seçtikleri soruları çözecekler.

Sayısal: Matematik, Fen Bilimleri
Eşit Ağırlık: Matematik, Türk Dili ve Edebiyat — Coğrafya 1
Sözel: Türk Dili ve Edebiyatı — Coğrafya 1, Sosyal Bilimler

Sayısal öğrenciler artık hiç Sosyal Bilimler sorusu çözmeyecek. Bunun yanında çözecekleri toplam 160 sorudan 80’i Matematik sorusu olacağı için Matematik sorularının önemi daha da artmış durumda. Eski sistemde YGS’de 40, LYS’de 90 toplam 130 olan Fen Bilimleri soru sayısı 40’a düşürüldü. Örneğin eski sistemde öğrenciler 14 Fizik sorusu YGS’de 30 Fizik sorusu LYS’de toplam 44 Fizik sorusu çözerken artık sadece 14 Fizik sorusu çözecekler. Bu 14 sorunun LYS tarzında olması bekleniyor, konu dağılımı ise en büyük merak konusu.

Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler ise hiç Fen Bilimleri sorusu çözmeyecek. Aynı sayısal öğrenciler gibi 80 Matematik sorusu çözecekleri için onlar için de Matematik sorularının önemi daha da artmış durumda. Bunun yanında çözecekleri Edebiyat ve Coğrafya 1 soru sayısı da yarıya indi.

Sözel öğrenciler de hiç Fen Bilimleri sorusu çözmeyecek. Onların ikinci oturumda çözeceği soru sayısı da LYS ile karşılaştırıldığında çok daha az.

Bütün alanlarda görülen temel ortak özellik öğrencilerin ikinci oturumda, eski sistemdeki LYS ile karşılaştırıldığında daha az soru ile test edilmeleri. Bu durum her sorunun eskisine göre daha değerli olduğu anlamına geliyor. Sayısal öğrencilerin çözeceği 40 Fen Bilimleri sorusu, onların alacağı puanın tahmini olarak %30’unu oluşturacak, bu nedenle her Fen sorusu çok ama çok önemli. Matematik dersi hem sayısal hem eşit ağırlık öğrencilerinin alacakları puanın tahmini %50’ini oluşturacağı için öğrencilerin Matematik konularına hâkim olmaları gerekiyor.

Yeni sistemde Temel Yeterlilik Testi Puanı, Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel ve Dil olmak üzere toplam 5 puan türü var. Eski sisteme göre alanların ayrımı çok daha net bir şekilde görülebilecek. Örneğin Eşit Ağırlık öğrencileri tercih döneminde “Önümde kaç sayısal öğrencisi var?” stresi yaşamayacaklar. Öğrencilerin en çok merak ettiği konu ise aynı anda birden fazla alanda tercih yapmak isteyen öğrencilerin ne yapacağı. Yekta Saraç onlar için de kolaylık sağlanacağını belirtti ancak açıkladığı sisteme göre öğrenciler ikinci oturumda kendi alanlarına ait 80 soruyu çözmekle yükümlü, bu durumda diğer alanların soruları ile süre kaybı yaşamaları mantıklı gözükmüyor. Eğer ikinci oturumdaki her 40 soruluk bölüm aşamalı olarak gerçekleştirilecekse isteyen öğrenci isteyen bölümü çözebilir ancak açıklamalardan böyle bir sonuç çıkarmak mümkün değil, birden fazla alanda tercih yapmayı düşünen öğrenciler bir sonraki açıklamaları beklemeli.

Öğrencilerin dikkate alması gereken en temel nokta herhangi bir müfredat değişikliği olmadığı. Yeni sınav sisteminde de alan bazında yine aynı konulardan sorumlular. YGS’nin kalktığını göz önünde bulundurulduğunda öğrenciler yıllık çalışma planlarını mutlaka değiştirmeli. Artık YGS/LYS odaklı zamanlama ve konu ayrımı yapmak yerine Temel Matematik, Türkçe ve alan konularına göre ikinci oturumda çözecekleri ders üzerine yoğunlaşmalılar. Her sorunun değeri arttığı için dikkatsizlik ve işlem hatalarını en aza indirecek çalışmalar mutlaka yapılmalı.

Bu değişiklik sürecinde öğrencilerin ne yapacakları konusunda endişe duymaları çok doğal bir durumdu, ancak şu andan itibaren strese kapılmak yerine emin adımlarla yeni sistemin getirilerine uygun sıkı bir şekilde çalışmalarını öneriyoruz. Bu konuda soru işaretleri olan öğrenciler ‘Sınav Stresi ile Nasıl Başa Çıkılır?’ veya ‘Ders Programı Hazırlama’ konulu yazılarımıza göz atabilir. Başarının sırrı eskiden de olduğu gibi bolca soru çözüp yanlışlarınızı ve çözemediğiniz soruları dikkate alarak eksik olduğunuz konuları tespit edip bu konular üzerine çalışmaktan geçiyor. Kaygılanacak herhangi bir durum söz konusu değil, çözemediğiniz sorular için Kunduz her zaman yanınızda.

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor