YGS Günü İçin Tavsiyeler

Herkese merhaba!

Birkaç gün sonra, aylardır heyecanla beklediğiniz YGS’ye girerek, üniversiteye giriş sürecindeki ilk virajı geride bırakacaksınız. Bu sınav için şu ana kadar yapmış olduğunuz çalışmalar çok önemli olsa da, sınav günü yapacaklarınızın da bir o kadar önem arz ettiğini unutmayın. Biz de Kunduz ekibi olarak, YGS günü tavsiyelerini sizler için derledik.

Sınav Sabahı

 1. Geç kalmamak amacıyla, sınava gireceğiniz yerde bulunmanız gereken saati de hesaplayarak, zamanında kalkmaya çalışın.
 2. Kendinizi rahatlatmak amacıyla nefes egzersizleri yapabilir; balkon, bahçe gibi açık alanlarda temiz hava almaya çalışabilirsiniz.
 3. Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapmaya çalışın, kahvaltı alışkanlığınız yoksa bile ağır olmayan ve zihin açıcı gıdalar almaya özen gösterin.
 4. Sınava götüreceğiniz belgeleri (Kimlik, sınav giriş belgesi) ve götüremeyeceklerinizi (Tel toka, saat, kolye vb)kontrol edin.
 5. Trafiğin yoğun olma olasılığına karşılık evden erken çıkmaya çalışın.

Sınav Anı

 1. Kitapçıkları kontrol etme izni verildiğinde kitapçığı hızlıca gözden geçirin, bu esnada sorulara bakmamaya çalışın. Genelde soruları o şekilde erken görmek kafa karışıklığı ve stres yaratabiliyor.
 2. Sınav başlamadan önce diğer adayların ne yaptığıyla ilgilenmeyin, çevrenizde gördüğünüz kişiler heyecanınızı arttırabilir. Sadece kendi kitapçığınıza ve optiğinize odaklanın.
 3. Şu ana kadar edinmiş olduğunuz deneme alışkanlıklarınızdan sapmamaya çalışın. Örneğin normalde Türkçe’den başlayıp rahat ediyorsanız, sınav anı Matematik’ten başlama kararı vermeyin.
 4. Soru kökünü çok dikkatli okuyun. Acele etmeden, önce soruyu iyi anlamaya çalışın. Özellikle son yıllarda soru köklerindeki kelime oyunları, adayların dikkatsizlik hatası yapmasına sebep olabilmektedir.
 5. Özellikle bazı sözel sorularda tüm seçenekler doğru izlenimi uyandırabilir. Sizden en doğruyu bulmanız istenir. Bu nedenle ilk doğru gördüğünüz seçeneği işaretleme yanılgısına düşmeyin. Mutlaka her şıkkı okuyun ve ayrı ayrı değerlendirin.
 6. Soruların zor olduğunu düşünüp strese kapılmayın. Soruların içinde mutlaka sizin seviyenize uygun olanları da mevcuttur. Zor bir soruyla karşılaştığınızda, o sorunun tüm adaylara zor geldiğini düşünebilirsiniz, o soruyu anlamayan ya da o an çözemeyecek olan bir tek siz değilsiniz.
 7. Dersler arası geçiş yaparken kısa bir süre de olsa ara verebilirsiniz. Birkaç saniye de olsa nefes almak, hem sizi rahatlatır hem de sıradaki ders öncesi zihninizi açar.
 8. YGS’nin bilgiden ziyade sınav anı becerilerini ölçtüğünü unutmayın. O nedenle sınav boyunca stresinizi, heyecanınızı kontrol altında tutmaya çalışın. Tüm dikkatinizi soruları doğru okumaya ve yorumlamaya verin.

Sınav Sonrası

 1. Sınav sonrası, sınavınızın nasıl geçtiğini idrak edememeniz çok normal. O nedenle sınavın tamamen geçtiğini ve artık yapacak bir şey olmadığını kabul edin, sakinleşmeye çalışın.
 2. Gün içinde daha çok sizi dinlendirecek ya da mutlu edecek etkinliklerde bulunun. Devamlı sınavı aklınıza getirip ne yaptığınızı, ne olacağını düşünmekten kaçının. Zaten çok kısa bir sürede sonuçları alacaksınız.

Son Olarak : YGS’nin temel düzeyde bilgi ve yorumlama becerisi ölçen bir sınav olduğunu unutmayın. Sonucunuz iyi de olsa kötü de olsa, ipler hala sizin elinizde olacak. YGS’ye aşırı beklenti yüklemektense, sizi üniversiteye yerleştirecek asıl sınavın LYS olduğunu unutmayın. O nedenle amacınız, bu sınavı elinizden geldiği kadar iyi geçirmek olsun. Başarılar!

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

Like what you read? Give Kunduz App a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.