YGS Geçti. Peki Ya Şimdi?

Herkese merhaba!

Geçtiğimiz hafta, uzun süredir beklediğimiz YGS’yi geride bıraktık. Sınav, kimi adaylar için beklentilerinin üzerinde geçti, kimi adaylar için ise hayallerinin uzağında kaldı. İyi ya da kötü, bu maratonun ilk kısmını atlattıktan sonra yapacağınız tek şey : İleriye bakmak. Kunduz ekibi olarak, sizler için YGS sonrası tavsiyelerini derledik. İyi Çalışmalar!

Bu sınavın sadece ilk adım olduğunu unutmayın.

YGS, adayların temel anlamda sınav becerisini ve genel bilgisini ölçen bir sınavdır. LYS kadar detaylı bilgiye ve çalışmaya dayalı değildir. O nedenle bu sınav sürpriz sonuçlara her zaman gebedir. Sınav anında ummadığınız bir etkenle (anlık stres, dikkat dağınıklığı vb) karşılaşabilir, sınavınızın kötü geçtiğini düşünebilirsiniz. Öte yandan, sınavda gayet rahat ve stressiz olarak, soruları beklediğinizden daha iyi çözdüğünüzü de düşünebilirsiniz. Ancak her türlü olasılıkta bilmeniz gereken, bu sınavın ilk ve küçük bir adım olduğu, telafisinin yapılabileceğidir. Yola asıl şimdi çıkıyoruz.

Sonuçlar açıklanana kadar ne yapacağım?

Öncelikle kendinizi tamamen bu sınavın sonucuna bağlamayın. ‘Çok kötü gelirse seneye bırakacağım.’ , ‘Belki iyi gelir, iyi gelirse LYS’ye başlayayım.’ ya da ‘Sınavım çok iyi gelecek, LYS’ye az çalışsam da olur.’ gibi düşüncelerden uzaklaşın. Onun yerine bu iki haftalık süreçte YGS’nin etkisinden kurtulup, LYS için bir program ve çalışma düzeni oturtmaya başlayabilrsiniz. Kafanızın dağılması için tabii ki birkaç gün ara vermek önemli. Ancak bu arayı sanki bir daha hiç ders çalışmayacakmış gibi ya da en önemli kısmı atlatmışsınız gibi uzatıp rehavete kapılmak, temponuza zarar verebilir. Öğrenciler genellikle YGS sonrasını, LYS eksiklerini gidermek için ayırır. Konuların fazlalığı ve detay düzeyi göz önüne alındığında bu iş gerçekten emek ve düzenlilik ister. Bu nedenle YGS sonrası kontrolü kaybetmeyin. Sizi ölçecek ve yerleştirecek asıl sınavın LYS olduğunu unutmayın. İşe konu eksiklerinizin listesini çıkararak, kaynak kitaplarınızı düzenleyerek başlayabilirsiniz.

Sonucum beklediğimden farklı geldi. Ne yapacağım?

Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrenciler çok farklı kararlar verirler. Beklenenden farklı gelen sonuç, öğrencileri umutsuzluğa, karamsarlığa veya rehavete, boşlamışlığa itebilir. YGS’yi ileriki dönem için itici bir güç olarak kullanmalısınız. Sonucunuz kötü gelmiş ise, sıkı bir LYS çalışması ile telafi edebileceğinizi; aynı şekilde sonucunuz umduğunuzdan iyi gelmiş ise, verimsiz bir LYS çalışmasının bu dereceyi düşürebileceğini unutmayın. Sonuç ne olursa olsun; LYS, YGS ile elde edilen dereceleri çok büyük oranda değiştirmektedir. Her sene yaşanan bu olay, size imkansız gelmesin. Bu nedenle YGS sonucunuzun kalıcı ve değişemez olduğunu sakın düşünmeyin.

Sonuç olarak : Bu ilk sınavı geride bırakıp yeni bir tempo ile LYS’ye hazırlanma vakti geldi. Kunduz ekibi olarak, ilerleyen haftalarda LYS’ye hazırlanmak konusunda sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor