YGS/LYS devri kapanıyor mu ?

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın üniversiteye geçiş sistemi ile ilgili ani açıklamaları bir anda ülkenin gündemine oturdu. Açıklamaların beklenmedik ve belirsiz olması kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu. Biz de açıklamanın ana başlıklarını ve sınava giriş sürecine olası etkilerini sizin için değerlendirdik:

 • “Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir.” 
  Açıklamadan çıkarılabilecek en önemli sonuç tasarlanan yeni sistemde YGS sınavının olmadığı. Ancak bu sene 11 Mart 2018'de yapılması planlanan YGS sınavının yapılıp yapılmayacağı hala merak konusu.
 • “Yeni düzenlemeyle sınavı, bir hafta sonunda başlayıp, bitirmeyi planlamaktayız. Sorular yine müfredattan olacak.”
  Yeni sistem ile kaç tane sınav olacağı belirsiz olmakla beraber sürecin muhtemelen Haziran ayında tek bir hafta sonu başlayıp biteceği duyuruldu. Bütün sınavların/sınavın bir hafta sonunda yapılacak olması öğrencilerin iki gün içerisinde bütün müfredattan sorumlu tutulacakları anlamına geliyor. Kesin gözüyle bakılan bir diğer konu ise herhangi bir müfredat değişikliği olmaması.
 • “Türkçe ve Matematik bu sınavın merkezinde olacak.”
  Saraç’ın özellikle vurguladığı önemli bir nokta da yeni sistemde temel Türkçe ve temel Matematik sorularının bütün öğrenciler için önemli olacağı.
 • “Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırıyor. Bazı programlar için aday havuzunu daraltmakta. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak.”
  Puan türü sayısının 18'den 4'e inmesi oldukça farklı bölümlerde tercih yapacak öğrencilerin aynı puan türünde değerlendirileceği anlamına geliyor. Örneğin; tıp okumak isteyen bir sayısal öğrencisi ve mühendislik okumak isteyen bir sayısal öğrencisi aynı puan türünde değerlendirilecek.

Sonuç olarak,

 • “Öğrencilerimiz, çalışma şekillerini değiştirmesin. Lise, ortaokul müfredatına sıkı sıkı sarılsınlar. Derslerine iyi çalışsınlar, iyileştireceğimiz ve yalınlaştıracağımız sistem öğrencilerimizin çalışma stillerini değiştirici nitelikte asla olmayacak.”
  Açıklamanın sonunda belirtildiği gibi değişmesi kesin gözüyle bakılan konular öğrencilerin çalışma stillerinde ya da sorumlu oldukları konularda temel değişikliklere sebep olmayacak. Öğrencilerin şu anda yapmaları gereken sınav sistemindeki olası değişiklikler ile ilgili endişelenmeden çalışmaya devam etmeleri. Bolca soru çözüp çözemedikleri noktalarda eksiklerini tespit etmeleri ve o konulara yoğunlaşmaları bütün sınav sistemlerinde başarıyı beraberinde getirecektir!

YÖK ve ÖSYM’den gelecek açıklamaları biz de merak içinde bekliyoruz, bu belirsizliğin en kısa sürede giderileceğini ve daha kesin açıklamalar yapılacağını umuyoruz.

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor