YGS’ye son bir hafta: Geçtiğimiz sene ilk 1000'e girenler bu bir hafta için ne öneriyorlar?

Herkese merhaba!

Aylar süren çalışmalarınızın ardından nihayet YGS’ye bir hafta kadar kısa bir süre kaldı. Bu süreyi en verimli şekilde geçirebilmeniz adına, Kunduz eğitmenleri olarak kendi deneyimlerimizi paylaşmak istedik.

Sınava yönelik son hazırlıklar

Son hafta ne kadar çalışılması gerektiği adaylar için her zaman bir soru işareti olmuştur. Medyada çıkan öneriler de çok yoğun bir tempoda olmamak kaydıyla çalışmayı tavsiye ederek çok yardımcı olmuyorlar. Bu konuda bir öneri getirmek çok zor olsa da, Kunduz eğitmenlerinin pek çoğunun son güne kadar eksiklerine odaklanarak konu çalıştığını ve kendisini antrenmanlı tutacak seviyede deneme çözdüğünü söyleyebiliriz:

Ezber gerektiren konularda son tekrar

Eğitmenlerimizin önemli bir kısmı sınav öncesi eksik hissettikleri alanlarda sıkça konu tekrarı yaptıklarını belirttiler. Unutulabilecek ezber bilgileri ve formülleri bir kağıda not aldığını ve sınav sabahı göz attığını ifade eden bir eğitmenimiz bu yöntemin iki üç soruyu doğru cevaplandırmada yardımcı olduğunu bizlerle paylaştı. Tabi, bu yöntem kısıtlı zamanda yapılan konu tekrarının kendisi için kafa karıştırıcı olduğunu düşünen öğrenciler için tavsiye edilmemektedir.

Sınav sabahı ısınma soruları

Bazı eğitmenlerimiz ise sınav sabahı çözdükleri üç dört paragraf sorusunun sınavda karşılarına çıkan uzun metinleri algılamalarında yardımcı olduğunu, sorular karşısında duraklamalarını engellediğini ifade etti.

Geçmiş yılların YGS sınavlarını çözmek

Eğitmenlerimiz önceki yılların sorularının çözülmesinin son hatırlatmaların yapılacağı alanları belirlemek adına faydalı olabileceğini belirttiler. Hataların bulunduğu konuların başlıklar halinde listelenmesinin ve bu konulara yönelik kısa tekrarların yapılmasının sınav gününde önemli boyutlarda etkisi olabiliyor.

Her gün sınav saatinde deneme sınavı çözmek

Sınav günü yapılacakları önceki günlerde rutin haline getirmek, sınav günü öğrencilerin sınav atmosferine daha hızlı uyum sağlamalarına yardımcı olabilir. Bununla beraber, bu metodun sınav stresini aşmalarında ters etki yaratmasından çekinen adayların bu yöntemi uygulamada daha dikkatli olmasını önermekteyiz.

MEB ders kitaplarına göz atmak

Hepimizin de bildiği gibi ÖSYM sınav sorularını hazırlarken MEB Ortaöğretim ders kitaplarındaki örneklere sıklıkla başvurmaktadır. Bu sebeple MEB ders kitaplarına göz atmak, sorularda yer alabilecek ifadeleri ayırt etmenizde faydalı olabilir. Bir eğitmenimiz MEB ders kitaplarına göz atmanın, birçok kişinin takıldığı bir coğrafya sorusunda kendisini doğru seçeneğe yönlendirdiğini ifade etti.

Son bir haftada düzen

Sınava hazırlıkta son rötuşları yapmak kadar sınav saatine kadar zihninizi ve bedeninizi en iyi şekilde şekilde o ana hazırlamak da önemli.

Uyku düzeni

Sınav öncesinde uyku saatlerinize ve uyku alışkanlığınıza dikkat etmeniz sınav sabahında kendinizi daha zinde hissetmenizde büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle kalkar kalkmaz kahvaltı yapmakta zorlanan veya uyandıktan sonraki kısa süre içerisinde konsantrasyonunu yönlendirmede sorun yaşayan eğitmenlerimiz bu düzene adapte olmanın çok faydasını gördüklerini belirttiler.

Yemek düzeni

Son bir haftada yediklerinize dikkat etmeniz ve kahvaltı alışkanlığınızı düzenlemeniz sınav sabahı sizi olumsuz etkileyecek unsurların oluşmaması adına etkili bir yöntem olabilir. Aşina olmadığınız yemekleri yememeniz ve dışarıdan yemeyi azaltmanız sınav sabahı sağlığınızla ilgili herhangi bir riski en aza indirecektir. Özellikle sınav sabahı her sabah yaptığınız kahvaltıda bulunmayan, midenizi rahatsız edebilecek besinlerden uzak durmanızı öneririz.

Sağlığınız

Kalan sürede sağlığınıza özellikle dikkat etmek ve sınav günü sizi zorlayabilecek bir hastalıktan kaçınmak amacıyla biraz daha temkinli olmanızda fayda var. Abartılı önlemler almaya mecbur değilsiniz elbette ancak soğuk algınlığı benzeri basit bir hastalığın sınav performansınızı etkilememesi için biraz dikkat göstermek kimseye zarar vermez:)

Stres ve kaygı

Sınava yönelik kaygılar taşımak doğaldır ve sizi daha çok çalışmaya motive eder. Buna rağmen telaşa kapılmanın bildiklerinizi unutturabileceğini ve sizi kolayca çözebileceğiniz sorularda bile zorda bırakabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Sınav, tüm çalışmalarınıza rağmen sizin için zorlayıcı ise bilmelisiniz ki muhtemelen herkes için öyledir. Bu durumda bildiğiniz sorulara odaklanın ve kendinize güveninizi kaybetmeyin.


YGS hiç kuşkusuz önemli bir sınav ancak telafisi olan bir sınav olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin. Unutmayın, ne olursa olsun yapabileceğinizin en iyisini yaparak üniversite hedefinize bir adım daha yaklaşacaksınız.

Hepinize şimdiden başarılar dileriz!


Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş adaylardan oluşmaktadır. Bu yoğun haftada çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den indirebilir: https://goo.gl/F4M36Y

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor