İşletmeler için Dijital Dönüşüm ve Pazarlama

Hedef kitle kısaca; “bir malın, hizmetin vb. asıl ulaştırılmak istendiği topluluk olarak tanımlanabilir”

Sunduğumuz ürün ya da hizmetler birden fazla farklı hedef kitle segmenti için uygun olabilir. Fakat ürün ve hizmetlerimizin tanıtımlarını yaparken bu segmentleri iyi tanımalı ve her segmente uygun bir dille kampanyamızı gerçekleştirmeliyiz. Hitap etmek istediğimiz kitleye ulaşırken doğru iletişim dili ve tonlamasını kullanmak hayati bir önem taşır.

Hedef kitle ve hedef kitlenizin segmentlerini oluştururken sosyal medya kanallarından yararlanmanız size ciddi bir zaman ve değer kazandıracaktır. Örneğin Facebook reklam kampanyanızı oluşturma aşamasında hedef kitlenizi bir çok segment ile detaylandırabilmeniz mümkün. Aslında tüketiciler sosyal medya üzerinde bir çok bilgilerini paylaşarak bu konuda bizlere ciddi bir destek sağlamaktalar.

Örneğin, belirli bir lokasyonda sportif malzemeler satan bir işletme olduğunuzu düşünürsek. Hedef kitleniz o bölgedeki spor ilgi alanına sahip kullanıcılar olabilir. Bu durumda Facebook reklamlarınızı oluştururken seçilen bölgedeki spor ilgi alanına sahip kullanıcıları hedeflediğinizde hedef kitlenize ulaşmış olursunuz.

Sattığınız ürünler sportif fakat faklı takımların taraftarlarını hedefliyorsa, spor ilgi alanı altında her bir takımın taraftarını ayrı birer segment olarak düşünmeli ve her bir takımın taraftarına uygun reklamlar tasarlamalısınız. Bu işin kolay kısmı. Görece zor fakat getirisi yüksek olacak kısım ise, hedef kitlenizi takip ederek onları iyi analiz etmenizdir. Bu işlem sonunda hedef kitlenizi tanıyacak, onların başka ilgi alanlarını keşfedecek ve onlara doğru mesajlar ile ulaşabileceksiniz.

Hedef kitle analizi; pazarlama çalışmalarınız için persona’lar oluşturmanıza, ideal müşterilerin kurgusal temsillerini inşa etmenize ve dolayısıyla doğru kişiye doğru hizmeti ve doğru mesajı iletmenizi sağlar.

Ürün ve hizmetleriniz için hedef kitlenizi ve segmentlerinizi doğru belirlediğiniz zaman reklam ve tanıtım bütçenizi optimize etmiş olmanızın yanı sıra, paylaşım, etkileşim ve satış oranlarınızı da yükseltebilirsiniz.

Tüketiciye doğru mesaj ile ulaşmak

Daha önce de belirttiğimiz gibi hedef kitleniz bir çok farklı görüş açısına sahip, farklı eğitim seviyesine sahip ve farklı ilgi alanlarına sahip kişilerden oluşabilir. Bu durum, hedeflediğiniz kitlenin aynı ürün ve hizmet ile ilgilenmesine rağmen farklı satın alma eğilimlerinin olduğu gerçeğini ortaya koyar.

Örneğin kadın ve erkeklerin satın alma eğilimlerindeki farklar, eğitim seviyesi, sosyo ekonomik durum, coğrafi dağılım, yaş grubu gibi etkenleri üst üste koyduğumuzda bu segmentlere farklı reklam biçimleri (Video reklam, resim resim reklam ya da metin reklam gibi) ile ulaşmamız gerekebilir yine segmentlerin genel tutumlarını inceleyerek farklı karşılama sayfaları hazırlamamız gerekebilir.

Elektronik bir ürün satan bir işletmenin ürünü ile ilgili farklı segmente ait tüketiciler için ürünün farklı özellikleri önem arzedebilir. Bu durumda da ürünün, ilgili segmente göre dogru özelliğinin ön plana çıkarıldığı reklam ve karşılama sayfaları ile tanıtılması satış oranını yükseltir.

Etkileşim en büyük anahtarınızdır

Unutmamanız gereken en önemli nokta günümüzde tüm tüketicilerin markalar ile etkileşim halinde olmak istemeleridir. Bir çok marka gibi sizinde markanız farklı türde insanlara hitap ediyorsa onlar ile iletişiminizi doğru kanallardan ve doğru marka mesajı ile gerçekleştirmelisiniz.

Her içerik her kişi için uygun olmayabilir. Bu nedenle hedef kitlenizi doğru analiz etmek ve onlar ile aynı dili konuşmak sizi başarıya götürecektir.