Recenze knihy Dobrý designér to všechno ví!

Není tomu mnoho dní, kdy sbírku českých designersko-UXových knih doplnil nový titul „Dobrý designér to všechno ví!“ zkušeného matadora českého internetu Petra Staníčka. Z čiré zvědavosti jakým směrem se témata knihy stočí jsem se pustil do čtení a v následujích řádcích vám nabízím pohled na to co kniha nabízí a komu je nejvíce určena.


Sám autor svůj text častokrát vymezuje právě tématem rozdílného vnímání vzniku webového / aplikačního projektu z pohledu designéra a zadavatele. V jednotlivých kapitolách krok po kroku popisuje proces vzniku webu od prvotních analýz, přes designování až po prototypování. V každé části akcentuje právě všemožné nástrahy, které s sebou přináší vzájemné rozpory mezi (UX / Product) designery a zadavateli. Přičemž, nabízí své praktické zkušenosti a doporučení, z kterých se mohou (a měly by!) poučit obě strany. Vždyť oběma stranám jde přece o to samé – o smysluplný, použitelný a rentabilní výsledek. O tom, jak toho dosáhnout vzájemně fungující spoluprácí, tak právě o tom kniha „Dobrý designér to všechno ví!“ právě je.

Jak vlastně samotný titul nepokrytě naznačuje, tak to všichni dávno dobře známe, ale… Připomenout si to, polemizovat a rozšířit si svůj pohled na celý proces optikou jiného kolegy je nedocenitelné pro každého designera webů, aplikací a služeb. Vše je navíc psáno srozumitelně „po lopatě“ také pro všechny netušící Tomáše, kterým již někdy UXař či webdesigner povídal něco o tom, že on jen nemaluje jak to vypadá, ale dělá celou řadu jiných – podstatnějších činností.

Knihu můžu s klidným svědomím doporučit začínajícím webdesignerům, a zejména těm, kteří se chtějí zamyslet nad tím, jakým směrem posunout své nabídky směrem k dalším přidruženým činnostem a nabídnout tak svým klientům kromě grafických prací ostatní nedílné součásti potřebné k vytvoření úspěšného moderního webu. Od informační architektury, přes dobře vystavěnou strategii obsahu až po marketing. Kniha sice nedá obecné postupy, ale přinutí přemýšlet jinými směry.


Klady

  • Spousta principů je demonstrována na konkrétních modelových situacích.
  • Poměrně trefně jsou popsány rozdílné pohledy designerského a zadavatelského světa v celém procesu vzniku webu.
  • Doporučení co nepodcenit, jak s klientem lépe kooperovat a dotáhnout projekt do úspěšného konce.
  • Vhodné pro začínající designery, projektové managery, koordinátory projektů i zadavatele.

Zápory

  • Někomu možná nesedne místy až příliš popisná a repetetivní forma.