Czym jest Flutter i dlaczego warto się nim zainteresować?

LeanCode
2 min readSep 28, 2018

Flutter to nowa technologia Google’a pozwalająca tworzyć aplikacje na urządzenia z systemami Android oraz iOS jednocześnie. Napisane w języku Dart aplikacje mobilne wyglądają i zachowują się niemal w 100% identycznie na obu systemach z wydajnością zbliżoną do aplikacji natywnych (planowana na minimum 60 FPS). Dodatkowo, ekosystem Fluttera — mimo relatywnie krótkiej historii — jest już dość zaawansowany i diametralnie przyspiesza tworzenie rozwiązań mobilnych.

Na Fluttera składają się dwa podstawowe elementy: framework niezbędny do działania aplikacji oraz pakiet SDK konieczny do ich tworzenia i budowania. Oba elementy spotkały się z wielkim entuzjazmem ich użytkowników (blisko 40 tys. gwiazdek na GitHubie) i z miesiąca na miesiąc otrzymują nowe funkcjonalności. Widać to w szczególności w poziomie zainteresowania tematem na StackOverflow.

Liczba wyświetleń zapytań z tagiem danego frameworka na StackOverflow.

Pisanie aplikacji we Flutterze — nawet pomimo niedługiego doświadczenia z językiem Dart — jest znacznie przyjemniejsze niż w przypadku konkurencyjnych technologii przeznaczonych do tworzenia aplikacji mobilnych na wiele platform. Cechy takie jak hot-reload (przeładowywanie aplikacji z zachowaniem stanu w kilkaset milisekund), kompozycja interfejsu z estetycznych i dobrze zaprojektowanych komponentów (widgetów) czy nakierowanie na reaktywny styl programowania przyciągają firmy i programistów chcących dostarczać estetyczne i spójne rozwiązania na dwie główne platformy mobilne.

Flutter z każdym tygodniem zdobywa coraz więcej fanów, a firmy coraz częściej chwalą się inwestycjami w tę technologię. Niedawno Google wraz z Alibabą zaprezentowali aplikację napisaną we Flutterze, której używa ponad 50 mln użytkowników. To tylko jeden ze znaków, że Flutter może mocno zamieszać na rynku technologii mobilnych w przyszłym roku.

Last but not least, Flutter jest dla Google ważnym ogniwem długoterminowej strategii. Mówi się o tym, że aplikacje pod Fuchsia OS będą tworzone we Flutterze, co tylko podnosi atrakcyjność frameworka pod kątem długoterminowych inwestycji.

W Warszawie powstał już pierwszy w Polsce Meetup zrzeszający entuzjastów tej technologii, gdzie można dowiedzieć się więcej o tej technologii. Więcej szczegółów tutaj:

Możesz również przeczytać nasze najnowsze podsumowanie Fluttera w artykule “The State of Flutter for 2021.”

Dominik i Mateusz z LeanCode

--

--

LeanCode

We‘re a group of technology enthusiasts working together for our clients to create better solutions for their digital consumers. See more at https://leancode.co