Czechitas
Ekonomický a zdravotní aspekt HRT
Analýza hormonální substituční léčby
Autoři: Anna Svobodová a Lenka Silná
Mentor: Radek Petřík (Stora Enso)
PÁR SLOV K NAŠEMU PROJEKTU
Většinu žen zajímá odpověď na otázku, jestli užívání hormonálních preparátů škodí nebo někteří kritici přehánějí.
O škodlivosti či prospěšnosti užívání léků obsahujících hormóny se napsala řada článku, realizovaly se na toto téma různé studie.
Odpověď na otázku, jestli pozitiva převládají nad negativy nebo naopak, není ani dnes jednoznačná.
V souvislosti s hormonální substituční léčbou (HRT) se často kromě přínosu medicínského či zdravotního charakteru uvádí i ekonomický prospěch této substituce.
Kupříkladu průměr z 36 studií z let 1975 až 1995 udává snížení incidence kardiovaskulárních onemocnění u uživatelek HRT 50 až 60 procentní,
u fraktur až 60 % snížení.
Chceme se pokusit tato tvrzení doložit či vyvrátit na konkrétních číslech
z několika úhlů pohledu.
Tato analýza je unikátní především vzhledem k časovému období
1997–2017, tj. 20 let, a také k datům, které má k dispozici pouze zdravotní pojišťovna. Kromě Digitální Akademie, bude výstup využitý i pro medicinskou konferenci v odbornosti gynekologie.
Tento projekt vznikl také díky nápadu kolegy jedné z nás, který je gynekolog
a dlouhodobě se problematikou HRT zabývá, více než 10 let byljeho námět odkládán, tak snad mu naše analýza pomůže rozšířit odborný názor.
Souborem, ze kterého čerpáme, jsou klienti jedné zdravotní pojišťovny (ZP). Počet osob v posledních letech je kolem 1 200 0000.
Z tohoto souboru jsme vyčlenili ženy užívající HRT a to ve věkové skupině
35 až 65 let.
Uživatelky HRT byly zjištěny tak, že z individuálních účtů klientek ve věkové skupině 35 až 65 let byly vybrány ty, kterým byl předepsán HRT preparát.
Recept byl pak realizován v lékárně a posléze si jej lékárna nechala proplatit od ZP.
Ceny HRT léků , které se použily, jsou částky, které hradí ZP - ne tedy ceny maximální.
V analýze řešíme farmakoekonomiku HRT, na ní navazuje pokus zjistit, jestli uživatelky HRT onemocní některou z tzv. civilizačních chorob, která je
s užíváním hormónů spojována, více než ženy, které HRT nikdy nebraly. Objektivitu výsledného efektu tohoto porovnání snižuje chybějící údaj
o užívání hormonů v jiných lécích, zdravotní pojišťovna neeviduje antikoncepci, protože není hrazená z veřejného zdarvotního pojištění.
V této analýze jsme hojně využívali SQL v několika systémech, grafy jsou vytvářeny pomocí BI Power, pro korelační analýzu jsme použili Python Jupyter.
ANALÝZA DAT
Pro analýzu jsme využily data z informačního systému ORA (oracle), tento systém využívá zdravotní pojišťovna od roku 2013. Část dat byla do nového IS namigrovaná, data do roku 2008 však v produkčním prostředí nejsou. Abychom mohli porovnat i starší období, museli jsme řešit trochu náročnější problém s jejich vydolováním. Přikládáme kód Selectu pro výběr dat z více tabulek, ve kterých jsou historická data z období před rokem 2008 z IS tří pojišťoven. Vytvořili jsme tabulku data_slitek (viz. níže), kterou jsme využili pro další zpracování.
Select, který testuje obsahovou správnost dat za rok 2008 z tabulky data_slitek, která vznikla spojením dat několika odlišných informačních systémů (po fúzi 4 zdravotních pojišťoven).
Kontrolní Select stejného období z produkčního prostředí pomocí SAS Enterprise Guide.
FARMAEKONOMIKA HRT
HRT preparáty registrované v ČR-stav ke konci roku 2017
Zde uvádíme preparáty proplácené zdravotními pojišťovnami z veřejného zdravotního pojištění.
Právě tyto preparátory jsme použili k naší analýze. A to tak, že jsme si je načetli do informačního systému (Oracle), čímž jsme detekovali všechny uživatelky HRT. Následně jsme jejich rodná čísla načetli do tabulky
a dohledali jsem k nim celou péči spojenou s vybranou diagnozou a dostali jsme následující výsledky.
VÝSLEDKY
Počet žen s HRT a bez HRT terapie ve věkové skupině 35–65 let
Aby byl vzorek validní, zahrnuli jsme do výběru pouze ty ženy, u nichž byly náklady léčbu vyšší jak 2000 Kč.
Závěr: Ve sledovaném období došlo k nárůstu a poté k poklesu počtu uživatelek HRT, vrchol byl v roce 2002 s 14,9 % a pak následoval pokles až na 3,3 % v roce 2017.
Tabulka a graf všech užívaných HRT léků ve věkové skupině 35–65 let
Tabulky a grafy šesti nejvíce užívaných HRT léků ve věkové skupině
35–65 let
Srovnání vývoje průměrných nákladů mezi uživatelkami
a neuživatelkami HRT v roce 2008 a v roce 2017
Závěr: V průměrných nákladech na zdravotní péči je v časové řadě posledních let rozdíl mezi uživatelkami a neuživatelkami HRT vyšší, a to v neprospěch uživatelek HRT. Ovšem ve věkové skupině nad 55 let v roce 2008 dochází
k vyrovnání nákladů a v roce 2017 je trend obdobný. V roce 2008 jsme dokonce zaznamenali od věkové skupiny nad 60 let zvrat ve prospěch uživatelek HRT.
Onemocnění spojované s užíváním HRT
Od roku 2003 dramaticky klesá počet uživatelek HRT z 13,3 % na 3,3 %
v roce 2017. Pravděpodobným důvodem jsou obavy z možných závažných onemocnění, ze kterých byla HRT mediálně obviňována. Po konzultacích
s oborníkem (lékařem ZP) jsme detekovali diagnózy související s hrozbou možných následků spojených s dlouhodobým užíváním HRT.
Tyto diagnózy jsme načetli do tabulky a vybrali jsme ze systému všechny uživatelky, které užívaly HRT dlouhodoběji (podmínka úhrady > 2000 Kč). Abychom mohli určit, že se jedná skutečně o onemocnění, a ne pouze
o podezření a s tím související vyšetření, zařadili jsme do vzorku osoby
s náklady vyšší než 5000 Kč
Tabulka diagnóz spojovaných s rizikem užívání HRT
Zpracování dat
Pro zjištění, zda uživatelky HRT onemocní některou z tzv. civilizačních chorob, která je s užíváním hormónů spojována, více než ženy, které HRT nikdy neužívaly, jsme provedli korelační analýzu. K jejímu vytvoření jsme zvolili Python.
Nejdříve bylo nutné nainstalovat potřebné knihovny. K tomuto účelu jsme zvolili Anacondu (Conda), která obsahuje více jak 720 balíčků (včetně námi potřebného balíčku seaborn) a vsechny možné editory, takže také nám už známý Jupyter.
V editoru jsme naiportovali potřebné knihovny a načetli si připravená data. Vyfiltrováním potřebných sloupců pro ženy užívající či neužívající HRT
v období 1998–2007 jsme si připravili tabulku, ze které jsem následně filtrovali postupně jednotlivé diagnózy. Pracovali jsme se skupinami chorob uvedenými v tabulce výše, které byly diagnozovány u tohotu vzorku žen
v období 2008–2017. Pro lepší srozumitelnost přikládáme kód k výše popsanému.
Stejně jsme potupovali pro skupinu HRT v období 2008–2017.
VÝSLEDKY
Porovnání nákladů na léčbu pro uživatelky a neuživatelky HRT v období 1998–2007 a 2007–2017 s diagnostikováním jednotlivých chorob v období 2008–2017.
Karcinom prsu
Období užívání HRT 1998–2007
Období užívání HRT 2008–2017
Diabetes
Období užívání HRT 1998–2007
Období užívání HRT 2008–2017
Hypertenze
Období užívání HRT 1998–2007
Období užívání HRT 2008–2017
Infarkt
Období užívání HRT 1998–2007
Období užívání HRT 2008–2017
Trombóza, embolie
Období užívání HRT 1998–2007
Období užívání HRT 2008–2017
Mrtvice
Období užívání HRT 1998–2007
Období užívání HRT 2008–2017
Osteoporóza
Období užívání HRT 1998–2007
Období užívání HRT 2008–2017
Závěr: Z korelační analýzy vyplívá, že náklady na léčbu vybraných závažných diagnóz u uživatelek HRT nedosahují extrémně vysokých částek v porovnání se vzorkem žen bez užívání HRT. Naopak se ukazuje, že jsou náklady nepatrně nižší. Dále je patrný mírně narůstající trend nákladů na léčbu u trombózy
a embolie u žen užívajících HRT v posledních letech.
Procento žen, které užívaly HRT za dvě poslední desetiletí a u nichž evidujeme závažná onemocnění v období 2008 až 2017
Závěr: Z tabulky vyplývá, že hormonální substituční léčba nemá po kratším ani po delším časovém úseku výraznější vliv na zhoršení některých závažných diagnóz. Vyšší procento oproti průměru je pouze u hypertenze a osteoporózy.
Čísla v této tabulce lze chápat pouze jako orientační, v analýze není zohledněn přechod k jiným pojišťovnám. Dále jsme pravděpodobně nepodchytili u diabetu a hypertenze pacientky s lehčím středním průběhem onemocnění, tato léčba mohla stát v některých případech méně než 5000 Kč, které jsme zadali do podmínky.
PODĚKOVÁNÍ
V neposlední řadě bychom rády poděkovaly Radku Petříkovi ze Stora Enso za studijní a konzultační pomoc, MUDr. Ivo Trunkátovi za medicinské konzultace a především organizátorkám, přednášejícím i kaučům z Czechitas, za další důkaz, že lidé z IT mají hlavu i srdce na správném místě.