Demokratlar Trump’ın ayağına çelme taktı

Amerika’nın seçimi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Salı günü düzenlenen ve Başkan Donald Trump’ın “benim liderliğim için bir referandum” dediği ara seçimlerde Demokratlar Kongre’nin alt kanadı ve her eyaletin nüfusuna oranla temsil edildiği Temsilciler Meclisi’nde zorlanmadan sekiz yıl sonra ilk kez çoğunluğu rakip Cumhuriyetçilerden aldılar.

SIYASI GÖRÜNÜMDE DEĞİŞİM

435 koltuklu Meclis’in, kesin sonuçlar sayım ve eyaletler arası saat farkından ötürü henüz ilan edilmemiş olsa da, son gelen bilgilere göre en az 220 üyesini Demokratlar garantilemiş durumda.

Amerikan yasa yapıcı otoritesi Kongre’nin üst kanadını Senato’da ise Cumhuriyetçiler çoğunluklarını korumayı başarmakla kalmayıp sayılarını arttırdı. Fakat belirtmek gerekir ki nüfuslarına bakılmaksızın her eyaletin iki senatör gönderdiği 100 koltuklu senatoda üyelerin üçte biri için seçim düzenlendi.

ABD’de Senatonun üçte biri iki yılda bir yapılan seçimlerle iş başına gelir.

Demokratların halkın daha orantılı temsil edildiği Temsilciler Meclisi’nde yeniden ipleri eline alması Trump’ın iç siyaset politikalarını bloklayabileceği ve onun başkanlık tarzının oy verenlerin çoğunluğu tarafından tasvip edilmediği anlamlarına gelmekte.

Özellikle ulusal sağlık sigortası, ikinci geniş çaplı bir vergileri azaltma paketi, Çin başta olmak üzere birçok devlete açmış olduğu ticaret savaşı, göçmen alımı, sivil haklar, kadın hakları, evliliğin ve cinsiyetin tanımı ila Meksika sınırına duvar örme gibi en çok kutuplaşmaya yol açan yasal düzenlemelerde Trump ve Cumhuriyetçilerin muhafazakar ajandasını durdurulabilecek.

Demokratlar Başkan, kabinesi ve atadığı federal yetkililer hakkında dilediklerinde çeşitli anlaşmazlık konusu dosyalar üzerinden soruşturma başlatabilir, kongre sorgusuna çekebilir.

Bunun yanı sıra görevine göreve geldiği andan itibaren, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerinde Trump lehine müdahalede bulunduğu ve o zaman aday olan Trump’ın seçim kampanyası ekibinden kişilerin Moskova ile federal bir suç ve ihanet olarak değerlendirilebilecek işbirliği yaptıkları iddialarından ötürü, Demokratlar çokça talep ettikleri başkanı azledilmesi yani koltuğundan etme sürecini de başlatabilir.

Azletmek aynı zamanda adaleti engelleme ve başka suçlamalardan ötürü de olabilir. Fakat böylesine ciddi bir mevzuda Demokratların eli o kadar da rahat değil, ki nihai karar Senatoya ait.

Başkan’ın vergi beyannamesinde bulunmamış olması, özel işlerinden ötürü çıkar çatışması içinde olup olmadığı mevzuları da Demokratların Beyaz Saray’ın başına örebileceği başka bir bela.

FİNANSAL TEPKİLER

ABD finans piyasaları Çarşamba gününe uyandığında ayrışmış bir Kongre ile karşılaştı. Fakat sonuçların sürpriz olmaması itibariyle olağan yürüyüşlerine devam etti.

Yatırımcılar Merkez Bankası FED’in faiz oranı ile ilgili vereceği yönlendirme ve federal hükümetin uluslararası ticaret politikalarının nasıl etkileneceğine dair sorulara odaklanmış durumda.

ABD Doları düşüş kaydederken, piyasalarda artış gözlemlendi.

S&P 500 % 0.8 oranında yükseliş gördü. Dow Jones 134 puan yani % 0,5 ile 25769’a yükseldi. Her iki endeks de son yedi seanstaki altıncı ilerleyişini sürdürdü. Dow, son rekorunun yaklaşık % 4'ünün altında kalmaya devam ederken, S&P 500 Eylül ayı zirvesinin % 5 aşağısında.

Teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq Composite ise % 1,2 yükseldi.

Küresel ekonominin sağlığı ve yükselen faiz oranları ile ilgili endişeler, geçtiğimiz aylardaki tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselen endeksleri yıl sonuna doğru pek çok belirsizlik ile karşı karşıya bırakıyor.

Daha sıkı mali koşullar ve ticaret politikası ile ilgili endişeler piyasaları meşgul ederken, bölünmüş bir Kongre’nin radikal ekonomik politika değişikliklerine gidebilmesi orta vadede söz konusu değil.