Trump petroldeki düşüş benim sayemde derken, OPEC karşı hamleye hazırlanıyor

Denizin altından petrol çıkaran bir platform ve gün batımı.

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump Çarşamba günü partisi mensubu Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisini kaybettiği ara seçimler sonrası düzenlediği basın toplantısında petrol fiyatlarının son dört yılın en yüksek seviyesinden düşmeye başlamasını kendi başarısı olarak takdim etti.

Trump, "petrol fiyatlarına bakacak olursanız, son birkaç ay içinde önemli bir düşüş yaşandı. Bu benim sayemde oldu,” dedi ve zengin Arap ülkelerinin başını çektiği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’i hedef tahtasına koydu:

”OPEC adında bir tekel var ve ben bu tekelden hoşlanmıyorum.”

Geçen aydan beri ham petrolde düşüş yüzde 20’lere varmış bulunmakta.

Trump petroldeki düşüşü kendi politikalarına bağlamasını açıklamazken, bu yorumu geçen hafta ABD’nin tarihte ilk kez Rusya ve Suudi Arabistan’dan daha fazla petrol çıkarmasının ardına tesadüf etti.

Dünyanın bir numaralı ekonomisi, federal enerji otoritelerinin verisine göre geçen hafta günlük ortalama 11.6 milyon varil petrol çıkardı.

  • Haftasonu OPEC ülkeleri ve Rusya Birleşik Arap Emirlikleri’inin Abu Dhabi kentinde petrolün değer kaybını masaya yatırmak için toplanacak.

Bu toplantıda Trump’ın açıklamaları ve ABD’nin üretim performansının dikkate alınacağı su götürmez bir gerçek.

Bu hafta başı uygulamaya geçen Washington’ın İran rejimine yönelik ve petrolün yanısıra havacılık ile nakliye sektörlerini hedef alan yeni ambargoları OPEC’in tartışacağı başka bir konu.

Rusya ve İran’a ambargonun en büyük talepçisi ve destekçisi Suudi Arabistan ABD’nin de isteği üzerine piyasada arz eksiği olmasın diye zaten üretim arttırımında bulunma vaadinde bulunmuştu.

Ambargo Trump’ı ucuz petrol ile Tahran rejiminin üzerine gitme tercihleri arasında sıkıştırmış durumda. Büyüyen dünya ve ısınan Amerikan ekonomisi için fiyatların 100 doların altında kalması elzem.

Aralarında Japonya, Hindistan ve Türkiye’nin de bulunduğu sekiz ülkeye Trump yönetimince geçici İran’la petrol ticareti muafiyeti verilmiş durumda.

Fakat haftasonundaki toplantıda iki yıl sonra ilk kez üretimin fiyatların tekrar yüz dolara doğru yürümesi için yeniden kesilmesi önerisi tartışılacak. OPEC gelecek sene atılması ihtimal dahiline giren bu adımın sinyalini Trump’ın sataşmasından saatler önce vermişti.