Linuxák nemusí byť odporca Windowsu alebo Apple OS

Čítal som množstvo príbehov ľudí z celého sveta, ktorí prešli na Linux. A väčšina si v tom príbehu aspoň trochu kopne do Windowsu alebo Apple OS. Myslím si, že si tak zbytočne znepríjemňujú život. Takto na Linux prechádzam ja…

Aby bolo hneď na začiatku jasné: Začínal som s Windowsom 98, teraz mám ako primárny operačný systém Windows 7, ale používam aj Apple MacBook Air a notebook s distribúciou Linux Mint MATE 17.3.

Windows mám, pretože som v časoch Win 98 nič iné nepoznal. Teraz si viem Win 7 vyladiť do stabilného operačného systému, na ktorom mi funguje všetko, čo potrebujem. Na MacBook nedám dopustiť kvôli jeho rýchlosti, softvérovej stabilite, neskutočne odolnému materiálu a aj kvôli dlhej výdrži baterky (+ rýchle nabíjanie). A áno, je krásny. ;) No a keď niečo zlyhá, Linux mi dostačujúco funguje na všetkom, čo vie natiahnuť systém aspoň z USB kľúča. :)

Linux je teda pre mňa neskutočne cenný záchranný čln, bez ktorého by som v istých situáciách bol nahratý. Neponúka síce komfort a podporu Windowsu či Apple OS, ale zato je extrémne prenosný a bezpečný (vždy po ruke na USB kľúči), nenáročný (beží aj na starších počítačoch) a pri bežnej práci si s ním v pohode vystačím.

Prvá fáza: Programy sú najdôležitejšie

Operačný systém skrátka pre mňa má význam len vtedy, ak na ňom stabilne a rýchlo frčia programy, ktoré potrebujem. Chcem pracovať s webom? Spustím si Google Chrome na všetkých spomínaných operačných systémoch. (No dobre, v Linuxe trochu hapruje, ale nahradí ho takmer rovnaký Chromium poprípade Mozilla Firefox.) Potrebujem pracovať so súbormi? K dispozícii je multiplatformový Double Commander a na online spoluprácu tu je všadeprítomný Dropbox. Prehrávanie hudby a videa výborne pokryje VLC. Word, Excel a Powerpoint sú zadarmo ako Writer, Calc a Impress. (OK, niektoré vychytávky od Microsoft Office LibreOffice celkom nezvláda, ale takmer vždy úplne postačuje.) A desiatky ďalších programov má svoju free alternatívu na všetkých platformách — teda pre Windows, pre Apple OS ako aj pre Linux.

Druhá fáza: Čo to je ten Linux?

Pamätám si na svoje prvé stretnuje s Linuxom. Bolo to do čierna zaodeté prostredie, ktoré pôsobilo tak mysticky, že som vtedy celkom uveril mýtu “Linux je len pre hackerov”. Ale očaril ma a neskôr som pomaličky začal zisťovať, že Linux vlastne slúži na to isté, na čo aj ostatné operačné systémy. Podobné programy s podobnými možnosťami mi poskytli podobné funkcie. Že má trochu iný vzhľad a narába s trochu iným prekladom, tak na to sa dá zvyknúť. No aj tak som sa zo začiatku bál nainštalovať ho hneď do počítača. Objavil som ale možnosť načítať systém priamo z USB kľúča. Vraj to vôbec neovplyvní nainštalovaný systém ani iné údaje na disku. Čože?! Tak toto som doteraz nevidel! Hneď som to aj vyskúšal. A najväčšia pecka bola, že to tak fungovalo na každom počítači…

Tretia fáza: Linux pomocník

Občas sa stane, že počítač proste odmietne naskočiť alebo je nejaký pomalý. Vtedy sa pochopiteľne hodí systém, ktorý viete načítať z USB kľúča. Pre istotu z disku všetko dôležité niekam zálohujete a môžete hľadať problém. Na to sa výborne hodí Linux. Dokonca som raz bol nútený pomocou Linuxu zmeniť heslo na administrátorský účet Windowsu, pretože známy heslo zabudol a nechcel kvôli tomu preinštalovať Win. ;) Alebo ste iba zvedavý, aké skryté časti disku vám to výrobca zanechal a čo sa na nich nachádza… ;)

Štvrtá fáza: Tak ja ho teda nainštalujem

Čím viac mi Linux na USB kľúči pomáhal, tým viac mi bol sympatický. A keď mi zvýšil jeden starší notebook, okamžite mi bolo jasné, čo s ním — hodil som naň Linux. :) Odvtedy takmer denne zisťujem, že Linux je podobne stabilný ako Apple OS, ibaže funguje takmer na ľubovoľnom hardéri. Ak si podľa hesla “neopravuj, čo nie je pokazené” inštalujete iba kritické záplaty a vylepšenia systému a programov, nehrozí vám zníženie rýchlosti, nekompatibilita ani nižšia stabilita.

Piata fáza: Kompletný prechod na Linux?

To zase nie. Zatiaľ mi vyhovuje pestrá voľba medzi rôznymi operačnými systémami. Som totiž zvedavý človek, ktorý sa rád učí. Iste sa vďaka Linuxu samotnému veľa dozviem, ale nerád by som svoj záujem obmedzil iba na túto platformu.

A ako to máte vy? Rozmýšľate nad vyskúšaním Linuxu, alebo si ho dokonca chcete nainštalovať? Pokojne napíšte komentár. :)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.