Zkušenost s MANA [ Mark 3 ] — raději si uvařte rýži

Sušenky a bagety jsem vloni s radostí nahradil tekutovou stravou zvanou MANA. Jedná se o českou vykrádačku amerického Soylentu, a to od nápadu až po obal. MANA i Soylent jsou hipsterskou verzí instantních polévek od Vitany. Generaci našich rodičů nebavilo vařit bramborové kaše a polévky, nás nebaví vařit jídlo a MANA představuje jednoduché řešení v prášku. Ten smícháte s vodou a přibalenou směsí olejů, z čehož vznikne hmota podobná dětské přesnídávce. Podle výrobce dodá tělu vše, co potřebuje.

Nahrazuji s ní sušenky, bagety obložené éčky, prázdný špajz nebo restaurace, ale rozhodl jsem se další várku neobjednat.

Vývoj MANA se od roku 2014 nezastavil a s velkými očekáváními jsem rozbaloval 3. verzi. Už jsem si zvykl na hrozné pytlíky, ze kterých se prášek při odtržení hlavního uzávěru rozsype kolem. Odměrku se stejným průměrem jako má hrdlo lahve jsem nahradil obyčejnou lžičkou (představte si, kdyby tankovací pistole měla stejný průměr jako hrdlo nádrže). A lahev s logem MANA jsem vyměnil za obyčejnou skleničku, protože se špatně myla a ještě hůře se z ní pije.

Hrdlo lahve je enormně široké, a protože je od míchání vždy špinavé, z pravidla si umažete nos a stěží zakloníte hlavu (viz. foto). A to nemluvě o víčku, v jehož záhybech MANA často zůstává a zpod kterých pak v nestřežených okamžicích utíká na oblečení.

Realita se od propagačních fotografií (vpravo) zásadně liší — lahev je od míchání vždy špinavá z čehož plynou problémy s velkým hrdlem (1) — výrobce lahví Nalgene tento model označuje “wide mouth”; kapající víčko (2); umazaný nos (3).

Nové pytlíky u MANA [ Mark 3 ] jsou o poznání lehčí a v návodu se dozvídám, že namísto obvyklých 900 ml vody je doporučeno použít pouze 300 ml.

Váhový rozdíl MANA Mark II a Mark 3

Samozřejmě 300 ml nezasycuje tak jako 900 ml. MANA [ Mark 3 ] je oproti původní daleko jemnější. Trochu připomíná sliz, který se Neo v Matrixu zdráhá pozřít, i když „obsahuje vše co tělo potřebuje”. Pravda, lépe se míchá a nezanechává hrudky, ale nová chemičtější chuť mi nevyhovuje.

Ve špajzu se krčí poslední pytlík MANA [ Mark 3 ] a jsem rozhodnutý další várku neobjednávat. Přítelkyně shodou okolností vařila rýži s mangem a kokosovým mlékem. Bylo to jednoduché a skvělé, v porovnání s chemickou chuťí MANA nepopsatelné. Došlo mi, že nevařit a být závislý na tekuté stravě z prášku patří spíše do příběhu z hospiců a nemocnic nebo filmů bratrů i sester Wachowských…

Jsem „náročný” — objednávám si rýžovar.

I přesto doporučuji MANA zkusit, pořád je lepší než sušenky, bagety nebo prázdný špajz. Vážím si i úsilí výrobce a jsem rád, že nabízí alternativu k restauracím a arogantním supermarketům.

Aktualizace: velikost odměrky byla upravena.