Haydarpaşa

Yağmurlu bir haftanın ardından açan güneşin herkesi sevgiyle kucakladığı bir Pazar günü tarihi Haydarpaşa Garı iki farklı gruba ev sahipliği yapacaktı. Garın denize bakan tarafında Haydarpaşa Dayanışması isimli aktivist grup Haydarpaşa Garı’nın birilerine peşkeş çekilmesi ihtimaline karşı bir duruş sergiliyor ve garın eskisi gibi ulaşımda kullanılması gerektiğini savunuyorlardı. Elinde megafon olan orta yaşlı aktivist kötü sesine rağmen müzik kulağından nasibini almamış bir sloganı seslendiriyordu. Garın Kadıköy’e bakan tarafında ise İstanbul Kahve Festivali’ne gelen misafirler olanca karizmalarıyla garın içine giriyor ve çeşitli marka ve mekanların kahvelerini tadıyor yeni deneyimler yaşıyorlardı.

***

Haydarpaşa Dayanışması aktivistlerinin oturduğu merdivenlerin karşısındaki çay ocağı, kahve içmekten sıkılmış insanlara kısa bir mola olması açısından oldukça elverişliydi. Ancak elinde kahve ile gelenleri içeri almayan işletmeci “Tamam abi sizden de çay içeceğiz” laflarına aynı soğukkanlılıkla red cevabı veriyordu. Çay ocağından olumsuz yanıt alan bir genç, yanındaki sevgilisine mahçup olmanın verdiği eziklikle “Eheh napalım biz de şöyle kenarda dururuz” diyerek kızı belinden hafifçe destekleyip yönlendirerek diğer tarafa doğru götürdü. Kız o tarafa giderken binanın yan duvarına yaslanmış bir sarman kediyi gördü ve bir an duraksayarak eğilip kediyi sevmeye başladı. “Bırak şimdi pireli midir nedir bilmiyoruz.” diyen çocuğa sert bir bakış atarak kedinin başını son bir kez okşayıp tekrar ayağa kalktı kız.

***

Sarman kedi az evvel bir kız tarafından sevilen tüylerini temizlemek üzere ayağını başının yanına kadar kaldırdı. Hızlı hızlı hareketlerle önce ayağını, sonra göbeğini yaladı. En son da ellerini yalayıp başının üstünü temizleyerek –kendisine göre- tekrar o temiz haline döndü. Temizlik işlemi bittikten sonra gerinerek ayağa kalkıp yavaşça merdivenlere doğru ilerledi. Bir takım insanlar merdivenlere oturmuş yüksek sesle sloganlar atıyor haksız olduğunu düşündükleri bir durumu protesto ediyordu. Ancak Sarman bundan pek hoşnut olmamıştı belli ki. Özellikle elinde megafon tutan orta yaşlı amcaya doğru “Tıss”layarak merdivenlerden yukarı çıkıp Kahve Festivalinin yapıldığı Haydarpaşa Gar’ına giriş yaptı. Biletlerin 150 lira olduğu kahve festivalinde bir kedi patisini kuyruğunu sallaya sallaya güvenlikleri aşıyordu.

***
 Az evvel bir kedinin geçtiği merdivenlerde oturup Haydarpaşa’nın gar olarak kalmasını savunan aktivist bir genç yanındaki kıza “Kahve içmesek mi ya?” diyerek sohbet açmaya çalıştı. “Olur, ben sade bir filtre kahve içerim” cevabı üzerine hemen hareketlenerek merdivenleri 2’şer 3’er çıkmaya başladı. Kahve Festivali’nin yapıldığı Haydarpaşa Garı’nın arka kapısına doğru kendinden emin adımlarla ilerlerken takım elbiseli bir güvenliğin aniden önüne çıkması ile duraksadı. “Biletinizi görebilir miyim?” sorusu üzerine iki adım geriye çekilerek sanki orada ne olduğunu anlamaya çalışıyormuşçasına güvenliği baştan aşağıya süzdü. Kafasını yana doğru eğerek, soran gözlerle “Bilet?” dedi. “Beyefendi içeriye girebilmeniz için bilet almış olmanız gerekiyor.” Amacına ulaşamamış olmanın hüznüyle geri dönerken güvenliğe doğru sessizce “Kediye bilet sormuyorsun ama…” diye serzenişte bulundu…

Ekim 2015

Fotoğraf: Ali Efdal Işıkak

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.