Něco na tom Harrym je

Denisa Goldmannová

Většinou se knihám, které jsou v kurzu, vyhýbám. Protože když masy nakupují v sexshopech roubíky, neznamená to nutně, že Padesát odstínů bude strhující knihou, ale že si čtenáři možná jen dlouho nevrzli.

A tak jsem Joa Nesbøho sledovala zpovzdálí, zhlédla film Lovci hlav a říkala si, jestli na jeho sérii o Harrym Holeovi bude něco zásadnějšího než to, že k práci detektiva zvládne přidat i pár lahví tvrdého. O to víc jsem byla překvapená, když v Netopýrovi po příjezdu do Austrálie odmítá hlavní hrdina jeden drink za druhým.

Případ znásilnění a vraždy Norky Inger Holterové se rozvíjí poněkud líně, o to víc se rozjíždí románek s rusovlasou Švédkou Birgittou. Kdyby jel do zahraničí český detektiv, taky by si v baru začal se Slovenkou, že? Bez místního policisty Andrewa by byl Harry v háji — ten ho provází nejen po Sydney a okolí, ale jako potomek původního obyvatelstva i po mýtech a legendách Austrálců. Když se objeví první podezřelý, vydá se za ním detektivní duo do drogové Mekky zastydlých hipíků, ale povětšinou sedíme s hrdiny v baru, kouříme, srkáme kolu a sledujeme místní zábavní produkci — ať už se jedná o varieté, zápasy v boxu nebo přehlídku místních různosexuálů.

Austrálie je pestrý a politicky korektní kontinent. Takže „je“ fuk, zda jste náplavy (novodobí přistěhovalci), praví Australané (potomci trestanců s rodokmenem sahajícím až do 18. století) nebo Austrálci (ti skutečně praví Australané, černoši, jejichž předci běhali za klokany v bederní roušce.

Když se případ pohne, začíná mít děj najednou grády. Akce, zvraty, rvačky, noví podezřelí, postavy začínají umírat. Harry si dá první sklenku (a hned na to lahev) — tak přece jenom chlastá první ligu! Harryho hlava se začíná zahlcovat: myšlenkami na případ, Birgittu, Jima Beama, na rodinu a všechen ten hnůj, co za sebou nechal doma.

Kdo Nesbøho ještě nečetl, bude překotným hollywoodským finišem možná lehce zaskočen. Kdo ho zná, možná se přidá k těm, co Netopýra vnímají jako slabší knihu série. Rozhodně ji ale nevynechte, protože odložit kytaru a napsat Netopýra — tomu říkám tři sta z místa. Kdyby se vám Harryho první případ přece nepozdával, aspoň se dozvíte, jak se správně čte jeho příjmení.

Vést dvojí život je vyčerpávající — Bruce Wayne by mohl a Jo Nesbø skutečně začal vyprávět. V letadle z Osla do Sydney, kam si letěl vyčistit hlavu a snad něco napsat o podivně rozpolceném životě burzovního kravaťáka a muzikanta z kapely Di Derre, nakonec Nesbø vymyslel svého inspektora Harryho Holea. Za pět týdnů měl hotový román Netopýr.

hodnocení Lógru: 65 %

Jo Nesbø: Netopýr

Kniha Zlín 2013, 398 stran

Tištěný Lógr koupíte tady.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.