Proč milujeme ženské roboty?

Lógr
Lógr
Mar 7, 2018 · 5 min read

Marek Škorvaga, CSPK

Alicia Vikander jako Ava v Ex Machine

„Tys jí zadal, aby se mnou flirtovala?“ ptá se zamilovaný Caleb excentrického vynálezce Nathana v Garlandově divácky úspěšném režijním debutu Ex Machina z roku 2014. Přátelská robotka Ava s průsvitným tělem a tváří bývalé baletky Alicie Vikander dokáže u nesmělého Caleba probudit silný cit. Unikátní technologický experiment testuje možnosti sofistikovaného stroje a vyvolává otázky o povaze a nebezpečí umělé inteligence.

Ava je jednou z nejvýraznějších neživých filmových svůdkyň, ale zdaleka ne jedinou. Když se ohlédneme do minulosti, jen obtížně nejdeme filmovou robotku, která by nebyla sexy, krásná a nenaplňovala nejtajnější mužské erotické fantazie. Už v klasickém Langově snímku Metropolis z roku 1927 oživí šílený vědec Rotwang kovový myslící stroj s výrazně dívčími křivkami, který pojmenuje Marie. Umělá femme fatale, ztvárněná sedmnáctiletou blondýnkou Brigitte Helm, rozpoutá dělnické nepokoje a promění se v exotickou tanečnici vyvolávající žárlivé rozepře mezi zámožnými mladíky v nočním klubu. V rozporu s původními záměry jejího tvůrce využívá Marie své ženské přednosti, aby šířila smrt a zkázu, a nakonec ji rozzuřený dav upálí.

Dorothy Stratten jako Galaxina

Na několik desetiletí zůstala Marie ojedinělou filmovou postavou. Až po vypuknutí sexuální revoluce v šedesátých letech minulého století se zrodilo množství umělých mozků s atraktivním ženským tělem, které sloužily mužské potěše. Bohatý obchodník Sam Treadwell si ve futuristickém příběhu Cherry 2000 raději koupí mile hloupoučkou a poslušnou androidku s bujným poprsím, která mu bez odmlouvání splní všechny jeho touhy, než aby ztrácel čas otravným byrokratickým procesem komplikujícím pohlavní styk s živou partnerkou. Mladičká kanadská playmate roku 1980 Dorothy Stratten (kterou krátce po premiéře zastřelil žárlivý manžel) ztvárnila v bizarním nízkorozpočtovém sci-fi Galaxina naivní vesmírnou androidku v přiléhavém sexy oblečku, která nejen lahodí oku, ale také na vesmírné lodi Infinity vaří a uklízí. K ideálu jí chybí pouze „hardware rozkoše“, který ovšem lze doobjednat z katalogu náhradních komponentů.

Sen mnohých mužů dovedl k dokonalosti režisér Bryan Forbes v hororu Stepfordské paničky, natočeném podle oceňované literární předlohy Iry Levina. Bohatí a vzdělaní páni v poklidném connecticutském maloměstě systematicky vraždí nezdravě emancipované a ambiciózní manželky a nahrazují je submisivními, vždy usměvavými a pečlivě nalíčenými robotickými replikami, jejichž jediným posláním je starost o domácnost a partnerovo blaho. Společenský pokrok tu nehraje téměř žádnou roli, mužské představy o dokonalém protějšku se proměňují v čase jen nepatrně. Robotka Olga v poválečném filmu Dokonalá žena disponuje obdobnými vlastnostmi jako Cleo ve snímku Autómata, i když oba snímky dělí 65 let.

Cleo ze snímku Autómata

Orgasmy, atomové bomby a zlobivá děvčata

Fembots v Dr. Zlatobotka

I když naprostá většina filmových robotek je neodolatelně přitažlivá, zdaleka ne všechny jsou pasivní a neškodné jako Cherry 2000. Atraktivní a zároveň nebezpečná umělá inteligence představuje účinnou zbraň v rukou jejího stvořitele — samozřejmě muže. Potrhlý doktor Zlatobotka v bláznivé komedii Dr. Goldfoot, tvůrce robotických žen naprogramuje umělé rošťačky ve zlatých bikinách, aby mu sváděním vlivných boháčů pomohly ovládnout svět. A v pokračování kultovního akčního sci-fi béčka Cyborg sestrojí mocná společnost Pinwheel Robotics spoře oděnou androidku Cash s tváří sedmnáctileté Angeliny Jolie. Cash má spáchat atentát na sídlo konkurenční korporace pomocí výbušniny, která se aktivuje při jejím orgasmu. Ale žádný strach, jsme svědky „polidštění“ bezcitného stroje. Angelina se svlékne, zamiluje do fešného instruktora a nakonec se vše v dobré obrátí.

Ale někdy naberou události opačný směr a z oddané služky se podobně jako v Metropolis stane zlobivé děvče. Chyba vnitřního systému způsobí, že se EVE VIII promění v akčním béčku Zkázonosná Eva v nelítostného zabijáka. Nadržená barbína v kožené bundičce, černé minisukni a s atomovou bombou ve vagíně bezohledně likviduje mužské protivníky a jednomu dokonce ukousne penis. Přestože blonďatou replikantku Pris ve Scottově Blade Runnerovi uvedly Tyrellovy závody do provozu jako „model určený pro potěšení ve vojenských klubech“, osvojí si bojové techniky a pokusí se udusit Harrisona Forda stiskem svých stehen. Nutno podotknout, že Eve i Pris nakonec zaplatí za svou nezávislost životem.

Sny generace autorů sci-fi

Zdá se dokonce, že pro mužský mozek je těžké odolat technologii, která sice postrádá „tělo“, ale přesto působí žensky. Joaquin Phoenix se ve filmu Ona zamiluje do svého nového operačního systému Samantha, protože k němu promlouvá sametovým hlasem Scarlett Johansson, podporuje ho a je mu vždy k dispozici.

Čím nás ale sexy robotky tak fascinují? Závěry studie technické univerzity ze singapurského Nanyangu potvrzují, že muži reagují na umělou inteligenci s dívčí estetikou podobně jako na živé ženy. A už se nejedná pouze o robotky filmové. Pokročilé technologie pomalu směřují k proměně vědecko-fantastického žánru ve skutečnost.

Actroid-DER2 od Kokoro

Projekt Aiko vietnamsko-kanadského vynálezce Le Trunga pracuje od roku 2007 na vývoji realisticky vypadajícího ženského androida, který dokáže pracovat jako sekretářka, vyučovat děti nebo mýt nádobí. Aiko ale není koncipovaná pouze jako hospodyňka. Díky citlivým senzorům je údajně i ideální milenkou. Japonská společnost Kokoro prodává humanoidní actroidy podobající se mladým zdravotním sestřičkám nebo atraktivním hotelovým recepčním. V loňském roce vzbudil pozornost čínský designér Ricky Ma, který si splnil svůj dětský sen a vytvořil prototyp robotické ženy s tváří již zmíněné Scarlett Johansson. Komerčně úspěšný kalifornský výrobce realistických „love dolls“ Matt McMullen v dubnu představil kybernetickou milenku Harmony s dvanácti přednastavitelnými „osobnostmi“. McMullen se chlubí, že je nejen okouzlující a vtipná, ale disponuje i schopností navázat se svým vlastníkem „emocionální pouto“. Vítejte v budoucnosti, o které snily generace autorů sci-fi.

Silikonová robotka Harmony od Abyss Creations by měla jít do prodeje už příští rok. Extravagantní zakladatel společnosti Matt McMullen předpokládá, že v zákaznících vzbudí dojem, že má duši. McMullenova fascinace umělými těly sahá do počátku devadesátých let, kdy se živil výrobou halloweenských masek z latexu. K modelování realistických ženských figurín v životní velikosti začal používat kvalitní silikon uchovávající teplo. První „love dolls“ se prodávaly za tři a půl tisíce dolarů. V průběhu posledních dvou dekád přišla řada inovací, včetně téměř dvacítky odlišných ženských tělesných typů a třiceti unikátních tváří. Model RealDoll 2 s pružným skeletem se objevil v holywoodském sci-fi Náhradníci s Brucem Willisem. Nejnovější Harmony už umí nejen mluvit, ale dokáže i vyjadřovat emoce. Můžete si navíc vybrat mezi několika charaktery — společenskou, plachou, naivní nebo inteligentní.

Článek vyšel v Lógru 24.

Lógr

Written by

Lógr

Stostránkový+ časopis, který vám ukáže literaturu, komiks a kulturu z jiné stránky. Čtvrtletník k dostání na webu. www.logrmagazin.cz