Žiadne sedadlo v aute nie je bezpečné

Štatistiky nehodovosti rokmi príliš neklesajú. Áut na cestách je stále viac. S expanziou automobilizmu stúpajú požiadavky na emisné limity a čoraz hustejšia premávka zvyšuje početnosť havárií a úrazov na cestách. Bezpečnostné požiadavky sú tradične na prvom mieste. Myslíte však aj na bezpečnosť a úrazové krytie spolucestujúcich?

Nepredvídaných situácií, pri ktorých dochádza k poškodeniu majetku, je na cestách stále dosť. Bezpečnostné systémy ani v dnešnej dobe nie sú na takej úrovni, aby dokázali zabrániť napríklad stretu so zverou. Stále je najvýkonnejším prvkom bezpečnostných systémov vodič auta a ešte niekoľko rokov to tak zostane.

Pri haváriách často dochádza k poškodeniu zdravia a v ťažkých prípadoch prichádza aj o život. Majetok je nahraditeľný, zaplatí ho poistné krytie. No zdravotný stav sa nový kúpiť nedá.

Na ceste do práce zdieľam sedadlá v aute so spolucestujúcimi. Keď nastúpia do auta, preberám zodpovednosť za ich zdravie a bezpečný návrat domov. Aj za mojou osobou nezavinenú nehodu nesiem morálnu aj sociálnu zodpovednosť — preto mám úrazové poistenie sedadiel.

Plnenie za ujmu na zdraví nie je “stoeurová” záležitosť. Auto môže mať tie najlepšie súčasné bezpečnostné prvky, ale veľa áut na cestách je starších ako sedem rokov. Najrizikovejšie sú úseky ciest I. a II. triedy, predovšetkým kvôli rýchlosti. Kým v menšom meste mi pri obozretnom šoférovaní nehrozí tak veľa rizík, s rastúcou rýchlosťou stúpa aj pravdepodobnosť náhodnej nehody.

Tvrdý kontakt alebo len ťuknutie — niekedy stačí málo

Stretnutie so zverou môže skončiť kontaktom karosérie a deformačných zón. Zato náraz do stromu alebo čelná zrážka už majú svoje následky aj na zdraví posádky. Trvalé následky po autohaváriách komplikujú život aj po finančnej stránke. Splácam banke úver a trojmesačný pobyt v nemocnici ma vyjde nielen pekne draho, ale môže prísť aj k vyhláseniu mimoriadnej splatnosti — a ja zostanem v exekúcii. To pri mojich rodinných výdavkoch, kedy som rád, že mi zostanú nejaké eurá na drobnosti ako napr. individuálny výcvik môjho hafana, si nemôžem dovoliť.

Keď odosielam platbu za poistné, vždy si pripomeniem, ako som dopadol pri svojej prvej havárií. Koľko črepov bolo v aute a že ten spolucestujúci v druhom rade pri pravých dverách tam našťastie nebol. Prežitý pocit zodpovednosti za smrť následkom úrazu po nehode sa mi pripomína dodnes, aj po desiatich rokoch. Nikomu sa nič nestalo, našťastie. Pokrivený plech a pobyt v servise vyliečili rozbitý sedan. Toto auto na dedinu prežilo ešte sedemnásť rokov. Ale ten kamarát, ktorý išiel na koncert skôr a s inou partiou, by tu už dávno nebol.

Trvalé následky úrazu po nehode nemusia zostať len spomienkou. Zodpovednosť za odškodnenie mám vždy ja. Ak som poistený, vo vyplácaní škody mi pomôže poisťovňa. Keď som si to porovnal, jeden deň poistenia všetkých sedadiel v aute vychádza na cenu jedného espressa raz za mesiac. Tak to tých kávičiek vypijem mesačne teda viac ako 15.

Potreby meriam podľa kilometrov

Mesačne pri slabom šoférovaní prejdem asi 650 kilometrov. Tri štvrtiny sú mimo mesta. Na cestách vždy prechádzam okolo nejakej nehody. V zime za to môžu najčastejšie rýchlosť a ľad alebo sneh. Čím viac kilometrov mám pred sebou, toľkokrát rastie riziko či už kolízie s iným vozidlom a v noci predovšetkým so zverou. Ak jazdím v aute len sám, stačí, ak som poistený ja. No, keď sem tam niekoho zveziem, na zodpovednosť za pasažierov nesmiem zabudnúť. Vtedy je dobré, keď mám v balíku poistenia aj úrazové poistenie ostatných sedadiel.

S meniacimi sa ročnými obdobiami rastie aj nebezpečenstvo stretu so zverou. Teraz v zimných mesiacoch, od konca jesene cez zimu až do apríla, zver, ktorá migruje za potravou, prechádza cez cesty a spôsobuje dopravné nehody. Dvadsať percent podľa ADAC predstavuje podiel na ťažkých zraneniach posádky stret s vysokou zverou. Havarijné poistenie je v tomto čase oprávnené.

Zver sa nepozerá cez cestu

Často spomínané sú diviaky. Do živej váhy 80 kilogramov majú deštrukčný vplyv na karosériu auta. Posádka v aute je chránená kabínou. Najviac pozor si dávam v úsekoch, ktoré pretínajú na jednej strane lesy a na druhej polia alebo lúky. Prispôsobenie rýchlosti podmienkam zmierňuje do väčšej miery pravdepodobnosť havárie. Ale vždy je tu pravdepodobnosť, že škoda bude spôsobená mne a aj v tom prípade mám morálnu zodpovednosť za posádku.

Úrazové poistenie pasažierov ma síce nezbaví zodpovednosti, ale mám s ním istotu, že problémy, ktoré nastanú, nebudem musieť riešiť sám. Odškodnenie je finančne náročná záležitosť, nie je výnimkou, keď si na to treba zobrať úver, pre veľkú škodu.

Obete náhody na cestách

Nepríjemnou kapitolou cestovania sú nezavinené nehody. Môžem prejsť stotisíc kilometrov bez vlastnej nehody. Stačí len jeden zlý deň, nepríjemná zhoda udalostí, oslňujúce slnko, neprehľadná križovatka alebo tiahla zákruta a nerešpektovanie dopravného značenia. Hoci môžem ísť predpisovo, nikde nie je napísané, že tak jazdia všetci vodiči.

Stačí maličkosť, drobná chyba, šmyk alebo nečakaná prekážka a vletí do mňa nejaký blázon. Čo tam po plechoch, tie sa dajú vymeniť, alebo miesto roztrieskaného auta kúpiť nové. No život a zdravie nenahradí nikto. S úrazovým poistením mojich sedadiel mám aspoň istotu, že okrem bezpečnej jazdy som pre spolucestujúcich urobil aj niečo navyše.

Informácie o úrazovom poistení sú dostupné na stránkach každej poisťovne, ktorá ponúka toto krytie. Rozhoduje výška náhrady v prípade smrti alebo trvalých následkov úrazu. Je to podobné ako pri jednoduchých životných poisteniach. Výška limitu je priemerne nastavená na zhruba 7 000 EUR.

Poistenie pasažierov, hlavne pri dlhších cestách, je veľmi dôležité. Zažili ste už, že by sa vás pred nastúpením niekto opýtal, či ste poistení, či máte úrazové poistenie, cestovné poistenie a podobne? Mňa teda nie, aj keď nastupujem do auta na vlastné riziko, zodpovednosť má šofér.