Ako prebiehal náš pilotný ročník Hackatonu print and play edu games?

luducrafts
6 min readJun 25, 2018

--

V druhý júnový víkend sme v bratislavskom Kalabe (mimochodom krásny priestor venovaný menšinám v zahraničí, ktorý vybudovali na zelenej lúke skvelí ľudia) so spotenými dlaňami otvárali pilotný ročník Hackatonu, zameraného na tvorbu edukačných hier určených pre základné a stredné školy.

  • Išli sme do toho s cieľom:
  1. Skúsiť cez víkend vytvoriť jednoduché edukačné hry, ktoré môžu pomôcť učiteľom pri výučbe náročných / málo pokrytých tém.
  2. Výsledná forma hier by mala byť v podobe .pdf, ktoré si môže ktokoľvek stiahnuť a s nízkymi nákladmi (maximálne za pomoci nožníc) rovno použiť.
  3. Mali by pomôcť učiteľom odkomunikovať témy, na ktoré im chýbajú učebné pomôcky a mali by sa dať zahrať počas vyučovacej hodiny. Ich hrací čas by preto nemal trvať viac ako 40 minút.
  4. Budú voľne dostupné pre každého.

Netušili sme, ako ročník môže dopadnúť a radšej sme nemali veľké očakávania.

O to viac potešilo, že sa priestor Kalabu ráno príjemne zaplnil tak, že i voda v kávovare chvíľu nestíhala.

Hackaton odštartovala prezentácia Táni Zacharovskej, ktorá odprezentovala ako pracuje a uvažuje pri tvorbe svojej edukatívnej hry o extrémizme s názvom “Hnedá vlna”, na ktorej pracuje aj s kolegom Michalom Božikom. Táňa pracuje aj na krásnej hre Garbage Gobblers, odporúčame sa na ňu pozrieť!

Nabudení po prezentácii sme sa pustili do zbierania tém a rozdelili sa do tímov podľa toho, komu bola aká téma blízka.

Nakoniec vznikli 4 tímy, ktoré si na mušku zobrali témy:

  • Kritická práca s informáciami a fake news
  • Konšpiračné teórie
  • Migrácia a integrácia / sociálna nerovnosť
  • Environmentálna uvedomelosť

V priebehu soboty sme sa snažili vytvoriť základné koncepty a použiteľné prototypy, ktoré nakoniec v nedeľu v pote našich tvárí, káve a iných substrátoch dostali podobu.

1. Kritická práca s informáciami a fake news — “112”

Odporúčaný vek hráčov: 7–9 rokov

Hra s kódovým označením 112 je postavená na koncepte, že deti sú v roli dispečerov linky 112. Dostávajú naraz niekoľko podnetov na zásahy a musia v časovom limite určiť, v akom poradí budú situácie riešiť, akú záchrannú zložku (zdravotníctvo, polícia, hasičský zbor) pošlú do terénu a v akej forme (či stačí motorizovaná jednotka, alebo je potrebný napr. vrtulník).

Hra má rýchle tempo a je ľahké sa do nej dostať. Informácie, ktoré deti ako dispečeri dostávajú sa stávajú časom komplikovanejšie a náročnejšie na vyhodnotenie, vďaka čomu sa deti učia vyťahovať z limitovaných informácií kľúčové fakty, porovnávajú a dokážu ich prioritizovať.

Hra má už celkom uprataný herný dizajn, ktorý je zrozumiteľný a autorom ostáva doladiť obsah samotný, veríme, že s tým pomôžu testovacie skupinky a spätná väzba od učiteľov.

Veľké plus má za to, že hra dokáže fungovať medzi malou skupinkou detí a vieme si ju pokojne predstaviť hrateľnú aj počas cesty autobusom na školský výlet.

2. Konšpiračná hra “Shitstorm”

Odporúčaný vek hráčov: 14+

Cieľom hry je ukázať, ako konšpiračné teórie ohýbajú pravdu, aké médiá ku tomu využívajú a čo sa deje so spoločnosťou, v ktorej konšpirácie presiahnu únosnú hranicu.

Jedná sa o rýchlu kartovú hru pre 3–5 hráčov, v ktorej si každý hráč potiahne “svoju” konšpiráciu, ktorej verí. Hráči majú k dispozícií karty argumentov, ktorými sa snažia svoju konšpiráciu podporiť. Kto bude mať dostatočne silnú konšpiráciu, vyhrá. Hráči si môžu zvoliť, či budú vo svojom ťahu podporovať tú “svoju” pravdu, alebo naopak, budú argumentovať proti konšpirácií iného hráča.

Podľa toho, ako sa konšpirácie vyvíjajú, hra hráčov informuje o tom ako sa mení nálada v spoločnosti a čo sa s ňou deje. Hráči tak dostávajú vhľad do toho, že konšpiračné teórie môžu byť nebezpečné. Kým pri tvorbe vlastnej konšpirácie ich hra tlačí do toho, aby používali “ohnuté” argumenty, naopak, pri snahe o eliminovanie protihráčovej konšpirácie musia argumentovať racionálne. Hra má momentálne hotový herný dizajn a ladia sa texty a ilustrácie. Bude potrebných mnoho testovacích skupín, ale veríme, že výsledok môže stáť za to.

3. Hra o migrácií, integrácií a sociálnej nerovnosti “Elfovia vs Trpaslíci”

Odporúčaný vek hráčov: ešte nie je bližšie určený

Zrejme najviac ambiciózny koncept z hackatonu. Hra rozdeľuje hráčov na menšinu Elfov, žijúcu v Trpasličích mestách (reprezentujú majoritu). Koncept hry je v zásade jednoduchý: Elfovia a Trpaslíci nepoznajú navzájom svoju reč a žijú segregovane. Obe skupiny ale majú svoje potreby a je na nich, aby sa zvládli dohodnúť a našli doslova spoločnú reč, aj keď to znamená odloženie okamžitého zisku jednej, alebo druhej strany.

Hra sa hrá na kolá a stavia proti sebe tímy, ktoré súťažia o to, kto bude mať na konci hry bohatšie mesto. Hráči sa môžu rozhodnúť či ”obetujú” počas kola okamžitý zisk, alebo investujú do porozumenia medzi menšinou a väčšinou. Hra na začiatku môže pôsobiť, že majorite sa neoplatí o minoritu starať, avšak pokiaľ pôjde cestou integrácie, v neskoršej fáze hry má väčšiu šancu vyhrať.

Komplexnosť témy a aj náročnosť doladiť jednotlivé mechaniky si budú ešte vyžadovať nejaký čas na doladenie, avšak vo výsledku sa môže jednať o veľmi vydarenú hru o empatii, tolerancii a schopnosti spolupracovať.

4. Čestné miesto: Enviromentálna uvedomelosť.

Na hackatone bojoval aj tím s témou enviromentálneho rizika a uvedomelosti. Pri svojom hrdinskom pokuse navrhnúť hru, ktorá by ukázala dôvody a dôsledky enviromentálne (ne)udržateľného rozvoja narazili na zatiaľ príliš silné monštrá herného dizajnu a zatiaľ čakajú na svoj “respawn” a teda reinkarnáciu nápadu. Ich nápad a myšlienka ale možno nadchne ďalších aktivistov, ktorí budú môcť prevziať štafetu témy na ďalšom vydaní hackatonu.

Čo ďalej?

Vieme, že dobrým pocitom a intenzívnym víkendom naša práca na hrách nekončí. Podľa časových možností jednotlivých tímov sa pokúsime dokončiť hry do prezentovateľnej podoby, aby ich bolo možné testovať s učiteľmi a po doladení ponúknuť školám.

Po lete plánujeme usporiadať pokračovanie, na ktorom sa môžu dokončiť rozpracované prototypy a pokračovať v existujúcich konceptoch, prípadne sa môžu vytvoriť nové tímy a veríme že sa objavia aj nové témy na spracovanie.

Pilotný ročník nám ukázal potenciál a napriek tomu, že vznikal na kolene (to si treba otvorene povedať) presvedčil nás, že sa oplatí v tejto aktivite pokračovať. Dal nám zároveň spätnú väzbu, čo je potrebné spraviť, aby sme mohli tímom vytvoriť lepšie zázemie pre prácu.

Už teraz vieme, že do ďalšieho vydania Hackatonu sa pokúsime priviesť:

  1. Mentoring od skúsených herných dizajnérov priamo na mieste pre zúčastnené tímy, aby im mohli pomôcť navigovať zo zradných vôd herného dizajnu.
  2. Priniesť učiteľov ako garantov pre jednotlivé témy, aby sme mali pohľad z praxe a tvrdých podmienok školstva z prvej ruky.
  3. Vytvoríme guidelines pre tímy na tvorbu herného dizajnu, aby mohli pracovať podľa best practices, ušetriť čas a vyhnúť sa slepým uličkám.

Čo budeme robiť medzitým?

Popri tom ako budeme pracovať na našich hrách, pokúsime sa organizovať testovacie eventy, ktoré v kombinácií s pivom či iným nápojom môžu vytvoriť základy pre budovanie komunity a ďalších tímov pre budúce hackatony. Zároveň nám pomôžu doladiť hry a získať na ne relevantnú spätnú väzbu.

Vytvorili sme facebookovú stránku, na ktorej budeme informovať o novinkách a priebežných updates našich hier.

Zároveň, keď sa bude črtať dátum ďalšieho hackatonu či eventu (a že on sa už črtá!) bude to prvé miesto kde informáciu uverejníme. Preto pokiaľ myšlienke fandíte a chceli by ste ju podporiť, budeme radi ak si nás dáte do hľadáčika a sem tam poskytnete názor lajkom, prípadne feedbackom vo forme komentára.

Toľko ku prvému reportu, tešíme sa na ďalší! :)

--

--

luducrafts

A gamification agency based in Slovakia. We are passionate about how to motivate, engage and be effective in the most creative way! And have fun doing it!