Jaká byla konference ReactiveConf 2017

Zaměstnavatel nám dává možnost navštívit jednu větší konferenci ročně. Mojí letošní volbou byla konference ReactiveConf.

Již třetím rokem se letos v Bratislavě 25. až 27. října pořádala konference ReactiveConf. Jedná se o konferenci zaměřenou na ReactJS a příbuzná témata.

Organizátoři i tento rok zvolili pro hlavní stage konference prostory Bratislavské Staré Tržnice a pro “Discovery” stage prostory klubu Babylon.

Prostor pro posluchače na hlavní stage byl rozdělen na přízemí a velký ochoz v patře. Sezení v přízemí nebylo odstupňováno. Nicméně díky vyvýšenému pódiu a velkému promítacímu plátnu bylo i ze zadních řad dobře vidět.

Na ochozu byly umístěny velké televize, ve kterých se vysílal live stream z pódia. Díky sedacím vakům se dalo pohodlně sledovat dění na pódiu, diskutovat s kolegy nebo pracovat s notebookem na klíně, aniž by byli rušeni ostatní posluchači. Také zde bylo občerstvení, Xbox koutek a posezení.

V prostorách hlavní stage probíhaly živé přednášky. Hlavní program byl doplněn z druhé stage o paralelní přednášky, live streamy a panelová diskuze se speakrem.

Výhoda druhé “Discovery” stage byla v tom, že sem mohli zajít posluchači, kteří měli levnější (nebo zdarma) vstupenku.


Třetí, tedy poslední konferenční den byl přesunul na FIIT — na místní univerzitu.

Na místě organizátoři využili dvě posluchárny pro tracky a několik dalších místností, kde probíhaly poslední přednášky, workshopy a nějaké roští okolo, např. promítání filmů.


Přednášky, které mne zaujaly:

David Nolen — Out of the Tarpit, Revisited

David doporučil používat ACID, transakční, immutable databázi http://www.datomic.com/ v kombinaci s GraphQL a pokud možno Clojure.

Chování databáze přirovnal k chování gitu, kde je možné listovat díky immutabilitě verzema.

Igor Minář — Let's tree — shake it…

Přednáška byla o optimalizaci JS kódu, aby bylo dosaženo co nejmenší velikosti a zároveň nejrychlejšího processingu bundlovaného JS v aplikaci.

Postupnými optimalizacemi dosáhl změnšení a zjednodušení původního JS bundlu. Dalšími kroky zajistil efektivnější zpracovní a fetching ze serveru.

Výsledek optimalizace byl z 3.8s na 2.6s kompletního načtení včetně dat. Bez dat, samotný render aplikace vyšel na 2.2s.

Rogelio Guzman — Jest as a Platform

Rogelio vykládal o tom jaké má Jest komponenty a jak se dají využít samostatné komponenty. Padla zároveň informace o optimalizaci testovacího procesu pomocí ohýbání Jestu, aby vyhoval všem našim projektům.

Uri Goldshtein — GraphQL Subscriptions — Scaling real-time in the real world

Uri povídá o GraphQL. Zmiňuje v přednášce myšlenky, jako například je použití GraphQL mezi React Components.

V přednášce popisuje různé architektury/metody získávání dat. Polling, publish-subscribe atd…

Zmiňuje zde i informace, že je možné díky GraphQL a OpenSource nástrojům vytvořit funkční real-time řešení. Jen je potřeba naintegrovat různé technologie, jako jsou transportní technologie (Websocket, MQTT …) nebo client side uložiště (service workers, in memmory store …).

GraphQL-RxJS — knihovna která řeší live query pomocí GraphQL — je potřeba k tomu připojit reactive DB (Firestore, RethinkDB …)

Evan You — Build-time Optimizations in JavaScript Applications

Stejně jako Igor, Evan přednášel o praktických optimalizacích během compile time JavaScriptu.

Shirley Xueyang Wu  D3 and React, Together

Přednáška o kombinaci D3 s Reactem. Shirley je evidentně velmi zapálená do grafů, doporučuji přednášku poslechnout pokud Vás zajímají grafy :)

Richard FeldmanCSS as Bytecode a CSS in Elm

Richard je se velmi dobře poslouchá, umí mluvit a přednášky jsou zajímavé, nejen z důvodu součastné oblíbenosti Elmu jako samotného.

Gabe Scholz — Property-based Testing for Godly Tests

Zajímavá přednáška od Gabe, ohledně psaní testů.

Andrey Sitnik — Using Logux in Production

Andrey popisuje Logux, synchronizační technologii založenou na redux akcích pro synchronizaci mezi klientem a serverem.

Tom Dale — Secrets of the Glimmer VM

Glimmer VM je technologie pro interpretaci JS šablony jako bytecode. Důvodem interpretace jako bytecode je rychlost interpretace JS šablony na mobilních zařízeních.

Zajímavé v přednášce je porovnání parsování jsonu, pokud ho parsuje přímoJS, je to 10x pomalejší než parsování JSON parserem.


Technologie které mne ještě zaujali:


Díky kvalitním speakerům na mne konference udělala dobrý dojem.

Obsahově byla trochu chudší. Za cenu vstupenky, bych si asi představil větší smršť informací. Dva plnohodnotné tracky a k tomu panelovou diskuzi by si taková akce zasloužila.

Více mi vyhovují konference tyou GeeCon, kde je několik paralelních tracků a tedy možnost si vybrat téma, které mne zajímá. Venue konference GeeCon — kino — je mi také více bližší.


Ne vše bylo na konferenci tak dobře naplánováno. Slovenský večer byl krátký a chudý na obsah, afterpárty byla naplánována až na pátek večer, kdy většina účastníků byla již doma.

Další věcí, která na konferenci vrhá stín jsou negativní komentáře speakerů ke korektnosti jednání ze strany organizátorů. Dobré jméno to konferenci nedělá.


Přednášek bylo mnohem více, než jsem zmínil, pokud máte zájem je všechny zkouknout, můžete, organizátoři dali na youtube záznam celé konference.

Odkazy: