Hoe gebruik je vlogs om nieuws aantrekkelijk te maken voor jongeren?
Door Daan Vlastuin(djvlastuin@student.che.nl)
en Ilse Mannessen(wsmannessen@student.che.nl) J1D
Toetscode: J-14BOKS1–14 Datum: 25–08–2017
Inhoudsopgave
Hoe consumeren jongeren nieuws?
Jongeren consumeren weinig nieuws
Welke platforms gebruik je voor vlogs?
Wat voor soorten vlogs zijn er?
Hoe maak je een vlog vindbaar?
Interview met Deborah Dijkstra
Inleiding
Ik (Ilse) kijk zelf graag lifestyle vlogs. Als daarin een nieuwsonderwerp naar voren komt, vind ik het interessant om de mening van de vlogger daarover te horen. Terwijl ik zelf nooit nieuwssites of kranten lees en dat ook niet echt interessant vind. Ik ben daarom erg benieuwd hoe een vlog ingezet kan worden om nieuws aantrekkelijk te maken voor jongeren in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. Ik heb al voorbeelden gezien van media die met vlogs jongeren proberen te bereiken, maar vaak richten zij zich op een jongere categorie in de leeftijd van 12–18 jaar. Terwijl er nauwelijks initiatieven zijn die aantrekkelijk zijn voor jongeren met de leeftijd van 18–24 jaar. Hoe maak je een goede vlog voor beide categorieën? Het is belangrijk dat jongeren meer nieuws gaan consumeren, omdat zij de toekomst zijn.
Hoofdvraag
Hoe gebruik je vlogs om nieuws aantrekkelijk te maken voor jongeren?
Deelvragen
1. Hoe consumeren jongeren nieuws?
2. Welke platforms gebruik je voor vlogs?
3. Wat voor soorten vlogs zijn er?
4. Hoe maak je een vlog vindbaar?
Hoe consumeren jongeren nieuws?
Het is algemeen bekend dat jongvolwassenen niet op dezelfde manier nieuws consumeren als volwassenen. Uit een onderzoek van de Northwestern University en de NAA Foundation blijkt dat jongvolwassenen maar zelden gericht naar nieuws zoeken. Vaak zoeken jongeren een goede mix tussen geschreven tekst en beeld. (youngworks.nl, 2009) Vaak worden dagbladen en journalistieke omroepen niet meer serieus genomen. Kees Buijs schrijft hierover in zijn boek Journalistieke kwaliteit in het crossmediale tijdperk. “Oppervlakkiger, hijgeriger, sensationeler, commerciëler: deze verwijten krijgen de serieuze media dikwijls toegeworpen. Niet dat het ooit anders is geweest, maar de kritiek zwol de afgelopen jaren sterk aan.” (Buijs, 2011) Voor jongeren bevindt het betrouwbare nieuws zich vooral op internet. Maar ook daar is nieuws niet zonder manipulatie.
Vast in een filterbubbel
Google is de grootste zoekmachine ter wereld. Vaak wordt er naar nieuws gezocht via deze site. Veel online nieuwsmedia proberen hierop in te spelen. Door bijvoorbeeld hun trefwoorden zo aan te passen dat hun nieuwsberichten zo hoog mogelijk op de lijsten van zoekresultaten komen. Ook dit wordt besproken in het boek van Buijs. “De kwalitatief beste informatie is niet perse de informatie die op de eerste pagina van zoekresultaten staat,” stelt hij. (Buijs, 2011)
Het onderzoek van de Northwestern University en de NAA Foundation toont aan dat jongeren vooral nieuws consumeren tijdens andere activiteiten op het internet. Hierbij moet je vooral denken aan sociale media. Vooral op Facebook komen jongeren veel nieuws tegen. Maar het is tegenwoordig niet meer zo dat we zelf bepalen wat we op de sociale media te zien krijgen. Algoritmen bepalen voor een groot deel wat we op onze tijdlijn te zien krijgen. Docent Ethiek Bart Jacobs en prof. dr. Marcel Becker hebben hier een essay over geschreven in het dagblad Trouw. “Met name in de sociale media zijn het algoritmen die ons gezichtsveld bepalen: hou je van katten, dan krijg je vooral kattenvideo’s op je tijdlijn. Klik je zelf nooit op internationaal nieuws, dan word je daar na een tijdje ook nooit meer mee geconfronteerd. Zo zijn we allemaal in filterbubbels terechtgekomen, waarbij onlinebedrijven op commerciële gronden filteren wat wij wel of niet te zien krijgen.” (Becker, 2017). We zitten allemaal in een filterbubbel, stellen de twee mannen, wat een grote invloed heeft op het soort en de hoeveelheid nieuws die we te zien krijgen.
Nieuws dat we te zien krijgen sluit- dankzij de algoritmen- precies aan bij onze interesses. Wanneer je bijvoorbeeld vaak klikt op berichten waarin immigranten als gelukszoekers afgetekend worden, zal je ook steeds meer nieuwsberichten op je tijdlijn zien die dat bevestigen. Mensen kijken vaak niet kritisch naar nieuws in hun eigen filterbubbel. Het nieuws bevestigt immers wat zij zelf denken. Maar niet alle berichten die op de sociale media rondgaan zijn op feiten gebaseerd.
Nepnieuws
Jacobs en Becker beschrijven hoe nepnieuws steeds meer voorkomt op het internet. Het gaat bij nepnieuws niet alleen om politieke ondermijning of het zaaien van verwarring. Nederlandse journalisten hebben laatst aangetoond dat vanuit Macedonië bureautjes opereren die hun geld verdienen door met nepnieuws aandacht voor advertenties te trekken.” (Becker, 2017)
Het is wel duidelijk dat nepnieuws niet iets is wat sporadisch opduikt op het internet. Overal op Facebook en Google zijn berichten die niet onderbouwd zijn met feiten of zelfs bewust valse geruchten verspreiden. En juist jongeren zijn vatbaar voor dit nieuws, omdat zij nieuws vooral oppakken vanuit hun eigen filterbubbels. Betrouwbare nieuwsorganisaties kunnen proberen jongeren meer naar zich toe te trekken. Met het gebruik van vlogs. Deze techniek kan hen helpen om een goede mix te hebben tussen geschreven tekst en beeld wat jongeren aantrekt volgens het onderzoek van de Northwestern University en de NAA Foundation.
Vanuit de journalistieke hoek is nogal wat kritiek op het samenwerken met vloggers of het gebruik van vlogs in de journalistiek. Vlogs draaien immers om entertainment en niet om het informeren van mensen. Toch zijn er ook positieve geluiden te horen vanuit de journalistieke hoek. Publicist, journalist, criticus en moderator Pieter van den Blink schreef in het NRC (Van den Blink, 2016) een artikel over hoe het samenwerken met vloggers een positieve wending kan geven. In zijn artikel beschrijft hij hoe vloggers zelfs de journalistiek van de ondergang kunnen redden in een wereld waar nieuws volop gemanipuleerd wordt met behulp van de sociale media.
“De meeste content heeft weinig met nieuws te maken”
Een veel gegeven argument van journalisten tegen het gebruik van vlogs en vloggers is dat de inhoud vooral informatief moet zijn en niet entertainend. Maar vaak is entertainment al het doel bij het weergeven van nieuws. Iris Musschoot en Bart Lombaerts schrijven hierover in hun boek Media in beweging. “Hoe belangrijk informatieve content vanwege zijn democratische, economische of culturele bijdrage ook mag zijn, de meeste content heeft weinig met nieuws te maken. Content is veel meer dan ‘nieuws’.” (Lombaerts, 2008)
In zijn artikel schrijft Van den Blink over twee parelelle werelden in de journalistiek. Hij reageert vaak op het boek ‘Sur la télévision’ van Pierre Bourdieu. In dit boek wordt geïllustreerd hoe het journalistieke veld veranderde door de opkomst van de televisie. Van den Brink stelt dat de digitalisering niet een verandering aanbrengt in het journalistieke veld, maar van het journalistieke veld. De wereld van de traditionele media, zoals de dagbladen en de omroepen op tv, en de wereld van het nieuws op de sociale media. In de hedendaagse digitalisering is een scheiding tussen deze twee werelden niet functioneel, stelt hij. Vloggers kunnen bruggen vormen tussen deze twee werelden, concludeert hij uiteindelijk. Een duidelijk afgebakend journalistiek veld, zoals Bourdieu voor zich zag, is er niet meer en zal ook niet terugkeren. “Maar als sommigen van ons het instrumentarium hebben om journalistieke verhalen te maken (feit en fictie niet mengen, zorgvuldigheid betrachten, hoor en wederhoor toepassen, je bronnen beschermen, enzovoort) en anderen de weg kennen naar de plaatsen in de samenleving waar die verhalen over moeten gaan, dan moeten wij samenwerken. In die samenwerking zal nieuwe, krachtige journalistiek ontstaan.” (Blink, 2016)
Jongeren consumeren weinig nieuws
Uit verschillende onderzoeken blijkt dat jongeren minder tijd besteden aan nieuws en minder nieuws bekijken. Jongeren gebruiken steeds meer hun laptop, tablet of smartphone in plaats van de krant of een tijdschrift om nieuws te consumeren (ANP, 2015). Het is een trend van de laatste jaren om jongeren en jongvolwassenen bij het dagelijkse nieuws te betrekken.
Uit onderzoek van communicatiewetenschapper Anna van Cauwenberge (Cauweberge, 2015) blijkt dat jongeren wel geïnteresseerd zijn in nieuws, maar er verschillende vormen nodig zijn om nieuws aantrekkelijk te maken. Nieuws moet aangepast worden aan de routines van jongeren en hiervoor kan crossmediaal werken de oplossing zijn.
In een artikel van NDP nieuwsmedia (Grimm, 2017) staat dat jongeren steeds meer nieuws consumeren via hun smartphone. Daar zouden nieuwsbedrijven op in kunnen spelen door apps te ontwikkelen die het nieuws op een aantrekkelijke manier brengen. Maar ook via sociale media apps, die jongeren op hun mobiel gebruiken, kan nieuws worden geconsumeerd. Vlogs kunnen bijvoorbeeld ook via de smartphone worden bekeken. Juist daarom zou een vlog een goed alternatief kunnen zijn voor de traditionele nieuwsmedia om jongeren weer te betrekken bij het nieuws. Daarom gaan we in de volgende deelvragen dieper in op hoe je een goede journalistieke vlog kan maken en waar je deze publiceert.
Welke platforms gebruik je voor vlogs?
Figuur 1 YouTube is gebruiksvriendelijk voor vlogger. Foto: Pixabay
YouTube
Vlogs publiceer je in eerste instantie op YouTube. Als jij een vlog zoekt, vind je op YouTube een bonte verzameling van de meest uiteenlopende vlogs. Het is een makkelijke en duidelijke website om videocontent op te plaatsen. De website heeft veel naamsbekendheid en dat is dus ook de juiste plek om jouw doelgroep te bereiken (Vlognation). Daarnaast is het gemakkelijk om in YouTube eigen video’s te bewerken.
Maar niet alleen via YouTube kan jouw vlog aandacht krijgen. Door op Facebook een account of pagina aan te maken met de naam van jouw YouTubekanaal kunnen jouw vlogs meer aandacht krijgen. Kondig jouw vlogs daarop aan, geef extra informatie over de vlog en plaats een link naar jouw vlogs. Doe dit net zoals met de publicatie van de vlog op YouTube ook op vaste momenten op de dag. Een aankondiging kan een goede manier zijn om te vertellen dat je druk bezig bent met de vlog en dat de kijker het binnenkort kan bekijken. Dit zorgt ook voor een persoonlijke noot op jouw Facebookpagina. Een selfie plaatsen terwijl jij hard aan de vlog werkt, zou een goede optie zijn. Als de vlog klaar is, kan je een link plaatsen op Facebook en kan de kijker meteen naar YouTube om jouw nieuwe vlog te bekijken. Ook kunnen volgers van jouw Facebookpagina jouw foto’s en video’s delen, liken of erop reageren. Als ze dat doen, komt dat ook op hun tijdlijn te staan en zien nog meer mensen jouw content (Vlognation).
Figuur 2 Instagram is perfect voor het delen van foto’s met jouw publiek. Foto: Pixabay
Instagram en Snapchat
Net zoals Facebook is ook Instagram een manier om meer kijkers te werven. Je kan hier niet alleen jouw vlogs aankondigen en een link plaatsen naar jouw YouTubekanaal. Je kan hier ook foto’s plaatsen die jij hebt gemaakt tijdens het vloggen of als je even niet aan het vloggen was. Dit zorgt voor herkenning (Glas, 2016). Als voorbeeld: Jij vlogt over dat je een dag naar de dierentuin gaat met vrienden en publiceert die dag via Instagram en Snapchat foto’s van olifanten of selfies met die vrienden in de dierentuin. Volgers worden dan nieuwsgierig en ‘s avonds willen zij de vlog bekijken over hoe jouw dag was in de dierentuin.
Wat voor soorten vlogs zijn er?
Voordat je met vloggen begint moet je bedenken wat jij wilt bereiken met jouw vlogs en wat jouw doelgroep is. Wil jij mensen een kijkje achter de schermen geven tijdens belangrijke shows? Wil jij nieuws op een informele manier overbrengen op jongeren? Wil jij laten zien hoe het er in jouw leven aan toegaat en start je een lifestyle vlog? Of wil je jouw kijkers prikkelen om te reageren op jouw vlogs en behandel je actuele onderwerpen of noem je stellingen? Zodra je weet wat jouw doel is kan je gaan bedenken hoe je dat het beste kan invullen.
Wij hebben ervoor gekozen om nieuws en actuele onderwerpen op een informele en aantrekkelijke manier over te brengen aan jongeren. Er is volgens ons nog geen goede manier bedacht om jongeren in de leeftijd van 18–24 aan te spreken met vlogs. De journalistieke vlogs die er nu zijn zoals Rauwkost van NTR, Supergaande, Valda van RTL en Dag 6, zijn meer gericht op jongeren in de leeftijd van 12–18. Zo zijn wij zelf van de leeftijdscategorie 18–24. Jongeren kijken graag naar vloggers die dezelfde leeftijd hebben als zichzelf. Ook zijn de studenten die wij bevragen in onze vlog van dezelfde leeftijdscategorie. We introduceren onze vlog door ons voor te stellen en te vertellen wat we gaan doen. Dat is studenten vragen of zij weten wat code geel betekent. Wij hebben voor code geel als onderwerp gekozen, omdat het een actueel nieuwsonderwerp was op dat moment en we nieuwsgierig waren of studenten eigenlijk wel wisten wat het betekent. Daan vertelt in de vlog wat code geel betekent en dat we aan studenten gaan vragen of zij weten wat het betekent. We hebben in totaal aan zes studenten gevraagd of zij wisten wat code geel betekent. Aan het einde van de vlog vertellen we dat de vlog een experiment is om te kijken of de vlog een goede manier is om jongeren te bereiken. Ilse filmt de vlog met een mobiele telefoon.

In een artikel van Mediaredactie (Verwijst, 2017) worden twee journalistieke vlogs ter sprake gebracht: Rauwkost en een vlog door Cintie Rooijakker, student journalistiek. De YouTubevideo’s van Rauwkost zijn echter geen vlogs. Ze worden gefilmd door een professionele cameraman en alle tekst is duidelijk voorgeschreven. Bekende vloggers die actuele onderwerpen behandelen. Jammer vinden wij dat de vloggers uit hun natuurlijke omgeving zijn gehaald en nu presentators zijn in plaats van vloggers. Dat verklaart wel waarom Rauwkost nog niet helemaal aanslaat. De vlog door Cintie Rooijakker ziet er ongemakkelijk uit. Ze interviewt mensen die in het nieuws zijn geweest. Maar hoewel zij het wel vanuit de selfiehouding filmt, lijkt ons dit geen goede aansprekende content.
We hebben onze vlog aan veel studenten op onze opleiding laten zien. De reacties waren allemaal positief. Vooral op de vraag of de inhoud op deze manier aantrekkelijker werd gebracht werd bevestigend geantwoord. Dit sluit aan bij ons vermoeden dat jongeren graag nieuws consumeren via vlogs en dit dus succesvol is.
Hoe maak je een vlog vindbaar?
In de deelvraag hebben we de nieuwsconsumptie van jongeren en het belang van het combineren van vloggen met journalistiek besproken. Nu bespreken we hoe het combineren van vloggen met journalistiek het beste in praktijk gebracht kan worden.
Het is belangrijk dat je vlog succesvol is. Een vlog moet meer zijn dan alleen een goed onderwerp dat in beeld wordt besproken. Een vlog die veel bekeken wordt moet meerdere dingen bevatten. We bespreken een aantal van deze dingen.
De website icreatemagazine.nl heeft uitgebreid onderzoek gedaan naar wat een vlog nu precies succesvol maakt en kwam met een aantal belangrijke factoren waar rekening mee gehouden moet worden.
Het is belangrijk om een duidelijk beeld te hebben van je doelgroep. Vlogs zullen vooral jongeren als doelgroep hebben, maar het is ook handig om te weten wat de interesses zijn van de kijkers van jouw vlog. Het is niet moeilijk om hier achter te komen. Je kunt de kijkers van de vlog vragen dit achter te laten in de reacties. Verder is het belangrijk om ervoor te zorgen dat je uitstraling in de vorm van kleding en expressie past bij het onderwerp dat je bespreekt.
Hoewel vlogs vaak heel spontaan zijn, is het wel belangrijk om te weten wat het onderwerp is dat je wil weergeven en hoe je dit wil weergeven. Dit voorkomt struikelblokken wanneer je uiteindelijk aan het filmen bent.
Een belangrijke factor in een vlog is enthousiasme. Ook bij journalistieke vlogs is het belangrijk dat je een zeker enthousiasme toont aan de kijkers. Vlogs worden niet alleen gekeken om de inhoud, maar ook om de persoon die deze inhoud weergeeft. Daarom is het belangrijk een vorm van enthousiasme te tonen die overslaat op de kijkers.
In gesprek met Deborah Dijkstra
Dag6 is een medium dat veelvuldig journalistieke vlogs produceert. Dag6 is opgericht door de Evangelische Omroep en het Nederlands Dagblad. Het medium wil graag nieuwe generaties bereiken met journalistiek vanuit een christelijke identiteit. Deborah Dijkstra is werkzaam bij Dag6 en maakt daar veel journalistieke vlogs.
De echte meerwaarde van journalistiek vloggen ligt volgens Dijkstra in de vertrouwensband die je door middel van vlogs met je publiek opbouwt. “Tegenwoordig daalt het vertrouwen in de journalistiek. Een vlog kan vertrouwen opbouwen. Vlogs gaan niet alleen om de weergave, maar ook om de persoon die het weergeeft. Jongeren hechten zich vaak aan de persoon in een vlog en vertrouwen die. Wanneer je dit vertrouwen niet schaadt kan een vlog goed zijn voor meer vertrouwen in de journalistiek.”
De onderwerpen voor de vlogs ontstaan meestal tijdens de redactievergaderingen van dag6. Het onderwerp moet wel geschikt weergegeven kunnen worden via een vlog. “Het is belangrijk om je af te vragen of het onderwerp geschikt is om in beeld te brengen. Ook moet je je afvragen of het onderwerp alleen door middel van een vlog weergegeven moet worden of dat de vlog een verrijking kan zijn voor een tekst over een nieuwsonderwerp.
In het maken van de juiste journalistieke vlogs zit behoorlijk wat werk. Niet alleen het onderwerp van de vlog is belangrijk. Bij vlogs is de presentatie minstens net zo belangrijk vertelt Deborah. “Het is belangrijk dat de vlog goed gemonteerd is. Een soepel verloop van de vlog maakt het aantrekkelijker om te kijken. Ook het tempo van de vlog moet juist zijn. Praat niet te snel of te langzaam. Wanneer je iets ‘groots’ gaat vloggen is het handig om dit in een eerdere vlog aan te kondigen. Vraag je kijkers dan ook wat zij graag willen zien of weten. Zo weten de kijkers dat hun mening gewaardeerd wordt. Vaak levert dit meer kijkers op. Wanneer je je vlogs ook op Facebook zet kun je overwegen de vlogs te ondertitelen. Filmpjes op Facebook zijn geluidloos totdat de gebruiker het geluid aanzet. Vaak blijven mensen langer kijken wanneer een filmpje ondertiteld is.”
Met vloggen kun je veel weergeven. Hetgeen wat weergegeven wordt hoeft niet altijd vrolijk te zijn. “Het onderwerp van een vlog kan zowel luchtig als serieus zijn. In een vlog neem je wel vaak je eigen gevoelens mee. Toch willen we voorkomen dat onze eigen gevoelens en meningen de overhand krijgen in onze vlogs. Wanneer je goede journalistiek bedrijft neem je geen standpunt in. Ook proberen we bij het weergeven van een onderwerp altijd hoor en wederhoor toe te passen. Dat is en blijft belangrijk”
Conclusie
Wij denken dat vlogs maken een goede manier is om nieuws over te brengen op jongeren, jongeren raken meer betrokken bij nieuwsonderwerpen en het past beter bij hun belevingswereld. Jongeren hechten zich vaak aan de vloggers en komen daarom vaker terug om te kijken of er nieuwe vlogs zijn. Omdat er dus ook een persoonlijke band ontstaat tussen de kijker en de vlogger, vinden de jongeren het interessant om te zien wat de vlogger over het nieuws vertelt en wat die ervan vindt. Ook krijgen de jongeren dan meer vertrouwen in de journalistiek. Vlogs zijn een goede manier voor traditionele media om jongeren naar zich toe te trekken, meer vertrouwen te verwerven en jongeren meer nieuws te laten consumeren.
We hebben veel tips en tricks behandeld in ons visiestuk en die laten zien dat het goed mogelijk is om een interessante en aantrekkelijke vlog te maken. Zo moet je bijvoorbeeld weten waar je het over wilt hebben, zorgen dat je het goed monteert, het onderwerp enthousiast brengen, sociale media gebruiken en meningen vragen van de kijkers. Als je deze tips kunt verwerken in een nieuwsvlog is de kans groot dat je veel jongeren zal bereiken.
Tot nu toe is vloggen en journalistiek nog niet helemaal samengesmolten. Er zijn veel initiatieven die proberen door middel van vlogs jongeren te betrekken bij nieuws, maar niet allen zijn hierin even succesvol. Ook zijn er nog geluiden van kritiek te horen in de journalistieke wereld. Toch zijn er een heel aantal artikelen geschreven die voorspellen dat er zeker meer journalistieke vlogs zullen verschijnen in de toekomst. Een aantal mensen beweert zelfs dat vlogs de journalistiek van het uitsterven kunnen redden. Vlogs zullen hoe dan ook een grotere rol gaan spelen in de journalistieke wereld.
Bibliografie
ANP. (2015, februari 19). Artikel over minder krantenlezers. Opgehaald van www.nu.nl: http://www.nu.nl/media/3995617/krant-lezen-geen-dagelijkse-routine-meer.html
Cauweberge, A. v. (2015, mei 12). Artikel over hoe jongeren nieuws gebruiken. Opgehaald van www.ru.nl: http://www.ru.nl/nieuws-agenda/nieuws/vm/bsi/taalwetenschap/2015/nieuws-jonge-mensen/
Glas, I. (2016, oktober 27). Info over sociale media en vlogs. Opgehaald van Micwatching: https://micwatching.nl/2016/10/27/3-stappen-voor-het-gebruiken-van-social-media-door-vloggers/
Grimm, E. (2017, februari 28). Artikel over toenemend smartphone gebruik. Opgehaald van NPD Nieuwsmedia: http://www.ndpnieuwsmedia.nl/2017/02/28/nieuwsconsumptie-op-smartphone-wint-aan-populariteit/
Utrecht, J. H. (2016, juni 22). Info over leeftijd krantenlezer. Opgehaald van SVDJ: https://www.svdj.nl/de-stand-van-de-nieuwsmedia/het-profiel-van-de-krantenlezer-sexe-leeftijd-en-welstand/
Verwijst, L. (2017, maart 24). Info over journalistieke vlogs. Opgehaald van Mediaredactie: http://mediaredactie.fhj.nl/index.php/2017/03/24/journalistieke-vlogs-ze-bestaan-echt/
Vlognation. (sd). Info over hoe je Youtube gebruikt. Opgehaald van Vlognation: http://www.vlognation.com/how-to-start-vlogging-youtube/
Vlognation. (sd). Info over promoten vlog via Facebook. Opgehaald van Vlognation: http://www.vlognation.com/promote-youtube-vlog-channel-facebook/
Buijs, K. (2011). Journalistieke kwaliteit in het crossmediale tijdperk. Den Haag, Nederland: Boom Lemma.
Becker, M & Jacobs, B. (2017, 14 januari). Kijk uit, nepnieuws!. Trouw. Geraadpleegd op https://www.trouw.nl/
van den Blink, P. (2016, 14 oktober). De vlogger is de toekomst van de journalistiek. NRC. Geraadpleegd op https://www.nrc.nl/
Jongeren bereiken met online nieuws. (2009, 7 mei). In Youngworks. http://www.youngworks.nl/jongeren-bereiken-met-online-nieuws/
Zo maak je een videoblog. (2015, 17 april). https://www.icreatemagazine.nl/nieuws/zo-maak-je-een-videoblog/
Musschoot, I & Lombaerts, B. (2008). Media in beweging. Leuven, Nederland: LannooCampus.