Dopady koronakrize na realitní trh: Volné Airbnb byty přinesly rekordní počty nových bytů k pronájmu v centru Prahy

Markéta Trunkátová
3 min readMay 4, 2020

Data z Investiční kalkulačky od startupu Apify ukazují, že v březnu a dubnu bylo na Praze 1, 2 a 5 nejvíce nových inzerátů na byty k pronájmu od roku 2016. Ze souběhu tohoto nárůstu s plošnými vládními karanténními opatřeními lze usuzovat, že jde o byty, které obvykle slouží ke krátkodobým pronájmům převážně turistům.

“Na Praze 1 nedošlo rozhodně k výstavbě, nebo uvolnění bytů jinak obývaných. Domnívám se, že musí jít o byty na pronájmy typu Airbnb.”

Nárůst či pokles cen pronájmu bytu o dispozici 2+kk v Praze přes městské části

Link na interaktivní mapu Prahy.

Co tedy říká rychlý pohled na data o trhu bytů na pronájem v Praze?

V březnu a dubnu byl v nabídce rekordní počet nových inzerátů na pronájem bytů od roku 2016.

Počet nových inzerátů po měsících od 09/2016

Nejvíce nových bytů na pronájem meziročně v březnu a dubnu přibylo na Praze 1. Meziročně bylo nových inzerátů více zhruba o třetinu, za duben pak šlo o téměř trojnásobek. Na Praze 2 bylo navýšení v dubnu zhruba o 30 %.

Vývoj počtu nových inzerátů v centru a širším centru Prahy v lednu až dubnu za roky 2019 a 2020

Hypotézu, že jde o jinak krátkodobě pronajímané byty, podkládá i pohled na přírůstky nových inzerátů na byty k pronájmu na Praze 1 od ledna 2019 do konce dubna 2020.

Měsíční přírůstek nových inzerátů na Praze 1

Počet nových inzerátů na pronájem na Praze 1 tvoří v dubnu téměř 1/4 celkové nabídky bytů.

Měsíční přírůstky nových inzerátů na Praze 1 od 09/2016

Současná koronakrize zahýbala i s cenami pronájmů v centru a širším centru Prahy. U většiny dispozic ceny pronájmů v dubnu oproti průměru počítaného z celého roku 2019 klesly. Někde o pár korun, jinde o tisíce. Směrem vzhůru cena stoupla jen výjimečně — u některých dispozic bytů na Praze 5 a dispozice 2+kk na Praze 1.

Průměrná výše pronájmu v dubnu 2020 oproti průměrné výši za rok 2019
Nárůst či pokles průměrného pronájmu v dubnu 2020 (v porovnání s rokem 2019)

Dodávám, že Investiční kalkulačka čerpá z dat největšího českého on-line portálu s realitami, Sreality.cz, od konce roku 2016. V inzerátech není uváděn důvod přidání inzerátu, takže můj předpoklad vychází z toho, že nových bytů se na Praze 1 nemohlo během měsíce či dvou tolik dostavět. Nepoměr nárůstu nových bytů k pronájmu v turisticky zajímavých oblastech nemůže být pouhou shodou okolností dán obdobím, kdy se téměř zastavil turistický ruch a krátkodobé pronájmy se omezily na minimum. Všechna data výše jsou platná, závěry a pohledy na ně jsou ovlivněny právě uvedenou hypotézou, která mi přijde dostatečně reálná.

--

--