15 Temmuz Gecesi’nden…

“Boğazında düğümlenen hıçkırık olayım,
Unutma beni, unutama beni…”

15 Temmuz gecesini nasıl özetlersin dediklerinde zihnimde bu parça çalmaya başladı. Ankara’da uçaklar alçaktan uçmaya başlayalı yaklaşık yarım saat olmuş. Bir yandan büyük bir şakanın içinde olduğumuzu düşünüyoruz diğer yandan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nı askerlerin sardığı haberi geliyor. Soluğu AK Parti Genel Merkezi’nin önünde alıyoruz. İnsanlar yeni yeni gelmeye başlıyor. Çok defa seçim sonrası, balkon konuşmalarına; binlerce insanın Genel Merkez önünde toplanmasına şahit olmuştum. Ancak bu sefer farklıydı. Yaklaşık 30 kişilik bir genç grup görüyorum. Ellerinde çivili sopalar diğer elleriyle kurt işareti yapıyorlar. Bir tanesiyle konuşuyorum ‘Abi darbe oluyor dediler, sizde sopa yoktur dedik desteğe geldik.’ diyor.

Eyvallah diyorum, eyvallah…

Bir teyze 70li yaşlarda, uzun bir pardesüsü vardı ayağında terlik… Parti önündeki fidanları tutan yaklaşık bir buçuk metre boyundaki çiti almış eline. Gelsinler! diyor. Gözleri alıyorsa gelsinler!…

Bir an zaman duruyor, duygulanıyorum. Bir ses patlaması, hepimiz yere yatıyoruz…

Yerden önce toz kalkıyor sonra biz. 
Saat 12’ye yaklaşıyor… Zaman geçtikçe daha silah sesleri, patlamalar şiddetini artırıyor. Bir arkadaş ‘Arkadaşlar, abdest alalım. Ne olacağımız belli değil’ diyor. Doğru, diyoruz. Giriş kattaki lavaboda abdest almaya geçiyoruz, bir de bakıyoruz ki sıra var. Oradakilerin çoğu belki de son abdestlerini aldıklarını biliyorlar. Ama inanmışlık, abdest alan kişiye sırada bekleyenlerin ‘Abi hayrını gör’ demesi ilk defa bambaşka anlam kazanıyor.

Sivil halka ateş açıldığı haberlerini görüyoruz sosyal medyada. Bu, bu bambaşka birşey diyorum kendi kendime.

Babamı arıyorum. Baba diyorum, hakkını helal et.. O nasıl söz oğlum, helal olsun diyor. Sonra annem ve kardeşlerimden tek tek helallik istiyorum. Annemin sesi titriyor. Oğlum, dikkat et kendine diyebiliyor. Belki de son konuşmamız olduğunu bilerek… Kelimeler…kelimeler düğümleniyor boğazımda... Hayatımın en zor konuşmasını yapıyorum.

Biraz daha zaman geçiyor, bir kaç bomba daha patlıyor tepemizde. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin helikopterden tarandığına şahit oluyoruz. Kinimizin doruklarındayız. ‘Allahım elbet öleceğiz. Belki şimdi de ölebiliriz ama nolur bu şerefsizler başarılı olmasın.’ diye dua ediyoruz.

Selâ okunmaya başlıyor minarelerden… Nasıl güzelliktir Ya Rabbi, ölmeden önce kendi selâmıza şahit oluyoruz. Yanımda Yasin var, bu selâ diyorum, herşeyi değiştirir. Ölmeden önce kendi selâsını duyan bir nesli kimse durduramaz. Öyle de oluyor. Mehmed Akif’in de dediği gibi bu hayasızca akına karşı siper oluyor gövdeler…

Saat 4’e gelirken Genelkurmay Başkanlığı önüne gitmeye karar veriyoruz. Arabayı bir noktaya bırakıp yürüyeceğiz. Ses patlamaları çatışma seslerine onlar da helikopter seslerine karışıyor. Duvarın kenarından yürüyoruz güya açık hedef olmamak için. Yasin, üç dört adım önümüzden yürüyor ve bize de kızıyor. ‘Hızlı olun lan biraz. Şehit olmak için bundan iyi fırsat bulunmaz’ diyor. Şehadet isteği, daha bir kaç aylık olan kızının kokusuna doyamamış olmasının da önüne geçiyor o an.

Tüm duygular bir yumru gibi oturuyor boğazıma…

Darbe girişiminin ertesi gününde onlarca, yüzlerce olay dinliyoruz. İçimize dokunuyor, yüreğimizi dağlıyor..

O geceyi yaşayan, şahit olan herkese naçizane tavsiyem;

Ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın bu ülkeye bu millete yapılmak istenen hainliği, boğazımıza düğümlenen hıçkırık hiç bir zaman unutulmasın.

Unutmayalım, unutamayalım… Dilden dile, kuşaktan kuşağa aktaralım.

Selametle…

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.