Ako som zožral Strategický webdesign

Koľkokrát sa Vám už stalo, že ste si kúpili niečo, čo ste vlastne nechceli? Alebo niečo, čo ste chceli, ale následne sa ukázalo, že to, čo ste si kúpili nie je to, čo ste chceli. A koľkokrát ste investovali do školenia, ktoré nesplnilo vaše očakávania?


Dôvodné podozrenie

Ono, môj dôvod, prečo som na školenie Strategický webdesign vôbec šiel, bol zásadne iný, ako ten váš. Hlavných hrdinov tohto, takmer divadelného, predstavenia - Honzu Kvasničku a Jana Řezáča už dlhšiu dobu podozrievam, že patria v našich zemepisných šírkach k absolútnej špičke v tom, čo robia. A tak som ich chcel vidieť v najlepšej forme, zažiť ich, počuť, nasať tú atmosféru… Som čudák, viem.

Hlava ako balón

Od začiatku excelentný výkon v podaní Jana Řezáča naznačoval, že pôjde o pekný “mazec”. Zadávateľom i dodávateľom nalievali do hlavy slušnú dávku informácií.

Mimochodom, viete aký je rozdiel medzi dopytom a zadaním a kedy je tá správna chvíľa na nacenenie projektu?
Môj pocit? “Je úžasné, keď sa vám informácie, ktoré za roky pôsobenia na projektoch získate, začnú spájať do jedného zmysluplného celku.“

Každou prestávkou páni zvyšovali svoje tempo a ponúkali množstvo životných právd.

alebo…

či…

Tento šťavnatý informačný pretlak prerušil až obed a zúčastnení mali v hlavách evidentne iba školenie. Cestou na obed i počas neho boli hlavnou témou informácie, ktoré sa účastníci školenia dozvedeli a pre ich zásadnosť a množstvo “aha efektov” ich nemohli udržať na uzde a museli von.

Skvelý pocit z prvej časti mali aj Honza a Jan a všetci zúčastnení sa už nevedeli dočkať, čo ešte páni majú pre nich pripravené.

Balón už nestačí — všetkým ide “hlava kolem”

Po výdatnej prvej polovici a obede by možno niekto očakával aj trocha vaty, lenže tú chalani nechali doma. Už i tak slušné tempo zvýšili a kvalitné informácie sypali z rukáva takým spôsobom, že pod chvíľou som si nestačil robiť poznámky.

Medzi nami dievčatami: Ako by ste si vybrali dodávateľa pre svoj online projekt, ako by ste mu projekt zadali a akým spôsobom by ste skontrolovali, či to po všetkých stránkach robí dobre?

Každá jedna časť priniesla zúčastneným nielen veľa poznatkov, ale zrejme ešte viac otázok, na ktoré si s pomocou našich “majstrov”, alebo aj bez nich, budú musieť nájsť odpovede. Ľudia spontánne prichádzali na to, kde a v čom zrejme robili chyby, aby pochopili, ako sa im vyvarovať a najmä prečo je to dôležité.

Môj pocit? “Ja sám som šiel na školenie s dvoma otázkami a odišiel som, hoci neúmyselne :-), asi s 10-timi.”

Ako najdôležitejšiu vnímam časť Proces návrhu a tvorby webu. Tu sa ľudia dozvedeli ako sa tvorí zadanie, rozpočet… Dostali odpovede na všetky otázky ohľadom realizácie webu, jeho obsahu, či marketingu… 
(a ešte asi ďalších 954 vecí, ktoré navždy zostanú v mojej hlave)

A keby len to. Odrazu máte možnosť prísť aj na to, čo sa stalo, keď sa váš posledný projekt v niektorej fáze zrútil. Prečo dodávateľ prestal komunikovať a ako nájsť odpovede, keď nemáte ani otázky. “Heuréééka!”

Pohľad zhora

Mňa osobne naviac zostrelila posledná časť. Vždy som bol “iba” súčasť projektu. Či už projekťák nejakej časti, marketér, zhotoviteľ, account, ideamaker, kreatívec… Nikdy som však nemal možnosť pozrieť sa na online projekty na ktorých som pracoval z takého nadhľadu.

Pracoval som pre reklamné i komunikačné agentúry, veľkých aj menších klientov, živnostníkov aj korporáty. Myslím si preto, že projektové riadenie je spolu so zadaním najčastejšie podceňovanou disciplínou na projektoch (a to už nehovorím o stratégii a marketingu, to je ale úplne iná pesnička).

Afterpárty

Ďalšia super vec. Po školení to tak býva, že sa školitelia zoberú, poďakujú a tradá… domov. Možnosť v neformálnej atmosfére prejsť svoje otázky a nejasnosti s lektorom dáva tomuto formátu úplne iný rozmer. A za toto patrí Honzovi moja veľká vďaka.

Nepýtajte sa ma či ísť na školenie, pýtajte sa sami seba, KEDY?

Za svoj život som do seba nainvestoval množstvo času, energie aj peňazí. Niektoré investície do vzdelania boli stratou času, iné zbytočne vyhodenými peniazmi a ďalšie kupovanie mačky vo vreci. Školení, konferencií, prednášok či workshopov som absolvoval do 50. No s pokojným svedomím môžem povedať, že tých fakt skvelých bolo tak 5. A toto školenie do top 5 určite patrí.

Nie som zástancom značiek a proklamovaných odborníkov, no časom sa mi stále viac ukazuje, že učiť sa treba od tých najlepších a najbližších k môjmu vlastnému naturelu. Či je to Jan Kvasnička a Jan Řezáč alebo umelci, ako Pavel Ungr, David Lörincz a ďalší.

Ďakujem páni, len tak ďalej.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.