Android ve IOS üzerine

Yaklaşık 4 -5 senedir mobil uygulama geliştiriyorum. Genel olarak kullandığım teknolojiler Android Java, Objective C. Tabi işin birde panel tarafı var çok çok uzman olmasamda web işlerinde Asp.net MVC kullanıyorum. İşlerin yoğunluğundan mı nedir bütün kuvvetimizi enerjimizi işimize vere vere mesai bitiminde bize bir şey kalmıyor. Sonra öğrendim ki çok çalışmak önemli değil verimli çalışmak önemli.

Yazılım işi ekip işi. Front- end, back-end, tester taraflarında bir dünya iş var. Türkiyede çoğu firmada bunu gördüm yazılımcı işin her evresinde var hatta hatta grafik de dahil. Bu yazılımcı için zor, bir dalda uzmanlık kalmıyor maalesef.

Birde uygulama görünürde bitti yani test işleri kaldı. Aman aman çok iyi test etmeden uygulamayı yayınlamayın başınız kullancılarla çok ciddi derde girer :) Gelelim test işlerine . Eğer test yapacak kişiler bu alanda uzman değilse yandınız demektir.

Sonra uygulamayı yayınladınız indirmeler 500 binleri geçmiş milyonlara geliyor bir güncelleme patlattınız tak yorumlar geliyor. Küfürler hakaretler vs.. Dikkat etmediğiniz küçücük bir yer de yüzlerce kullanıcı olumsuz yorum yazıyor çok dikkat etmek gerekiyor. Sonra hatayı telafi etmek için var gücünle gece demeden gündüz demeden çalış :( Burda suç kimde hemen aklıma geliyor kesinlikle test yapan kişide :) Çünkü ben uygulamayı testera göndermişim o dikkat etmemiş benim uygulamayı yaptığım süre boyunca sarf ettiğim eforun onda birini işine verse sorun kalmayacak. Ara ara yazılar yazacağım edindiğim tecrübeler karşılaştığım sorunlar ve çözüm yolları üzerine. Yazdıklarımın eksiği kusuru varsa af ola..