Günümüzde Omega-3 hakkında son zamanlarda artan farkındalık, balık tüketimini arttırmaya devam ediyor. Toplumun büyük bir kısmında ise Omega-3 yağ asitlerinin her balıkta olduğu yönünde bir inanış var. Peki, her balık Omega-3 içerir mi?

Image for post
Image for post

Omega-3 yağ asitleri her balıkta eşit miktarda bulunmuyor. Bazı balıkların Omega-3 değerleri son derece yüksek iken, bazılarının ise Omega-3 değerleri daha düşük olabiliyor. Tüm balıklarda Omega-3 yağ asitleri belli miktarlarda vardır, ancak bazı balıkların Omega-3 yağ asitleri bakımından çok daha zengin oldukları bir gerçek. Peki Omega-3 yağ asitlerini doğru miktarlarda alabilmemiz için hangi balıkları tüketmek gerekiyor?

Omega-3 Nedir?

Omega-3 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleridir. Vücudumuzun bu yağ asitlerine ihtiyacı vardır, ancak vücut tarafından üretilemediği için dışardan almamız gerekmektedir. Omega-3; DHA ve EPA adı verilen iki ayrı yağ asidi temel bileşeninden oluşmaktadır. Bu iki bileşenden özellikle DHA beynin temel parçalarını oluşturur ve…

Yatırım yapmak için elinizdeki mevcut Bitcoin’e ihtiyacınız var mı? Veya banka hesabınızdan bir yere para aktarıyor ve Bitcoin’e mi dönüştürüyorsunuz? Bu durum neye benzemektedir?

Tüm bu soruları sizler için cevaplayacağız ve Bitcoin’e yatırım yapmak için 10 popüler web sitesini listeleyeceğiz.

Makalemizde, borsalarda ve ticaret platformlarında Bitcoin’in simgesi olan BTC kısaltmasını kullanacağız. Amerikan Doları için ise USD kısaltmasını kullanacağız.

En İyi 8 Bitcoin ve Kripto Para Yatırım Sitesi

1. Coinbase
2. Coinmama.com
3. Kraken.com
4. Gemini
5. BitStamp.net
6. Bitfinex.com
7. Hitbtc.com
8. Binance

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

BTC’ye yatırım yapmak, BTC’deki günlük dalgalanmalar nedeniyle çok daha değişken olması dışında hisse…

Image for post
Image for post

Türkiye doğalgazla ilk olarak 1986 yılında tanıştı. Doğalgaz kullanımı için ödenen faturalar özellikle kış aylarında artmakta ve aboneleri zor durumda bırakmaktadır. Yaz mevsminde ise mutfak ve sıcak su ihtiyaçlarımız için kullandığımız doğalgaz, kış mevsiminde ısınma ihtiyacımızı da karşıladığından faturalar 3–4 kat daha artabilmektedir. Bu bağlamda kombilerin yılda bir kere bakımın yapılmasıyla faturalarda en azından %20’ye varan tasarruf sağlamamız mümkün olabilmektedir.

Yılda en az bir kere kombi ve petek bakımı yapılan kombi aile bütçesi lehine olamaktadır. Ya kombi bakımı yapılmazsa ne olur? Kombinizin bakımı yapılmadığında kombi herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır; ancak kombinin verimi ciddi anlamda düşer ve buna sebep olarak da…

Image for post
Image for post

MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN 4S-1P KURALI

EVLİLİK NEDİR NE DEĞİLDİR

Evlilik biriyle yaşamak değil, beraber yaşamaktır. Nikah sırasında söylediğimiz “İyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta ,her zaman , her yerde birbirimizi seveceğimize ve birbirimizi koruyacağımıza söz veriyoruz.” Sözü çok klişe ve sıradanlaşmasına rağmen özünde evliliğin temellerini barındırmaktadır. Ekonomik, sosyolojik durumumuz ne olursa olsun evliliğimize ve birbirimize sadık kalacağımıza dair verdiğimiz bir sözdür aslında. Makalemizde Mutlu bir evlilik için önemli püf noktaları bulacaksınız.

Gerçek mutluluğu eşinizle iken yaşayamaya çalışın. Bu da ancak bir birinizi mutlu etmeye çalışarak olur. Yani onun sevdiği şeyleri yaparak, onun sevdiği şeyleri söyleyerek, onun sevdiği şekilde olarak başarılabilir.

Kendinize şu soruyu sorun, “Eşiniz sizin en iyi dostunuz…

Siber Güvenlik Danışmanlık
Siber Güvenlik Danışmanlık

Dijitalleşme çağımızda bilgi sistemlerinin yaygın ve etkin kullanımı ile firmaların/kurumların iş hedeflerine ulaşmalarının bir formülü olarak algılanmaktaktadır. Sık olarak teknoloji kullanımında riskler dikkate alınmaz ise bir teknoloji bağımlılığına dönüşebilmektedir. Siber güvenlik tehditlerine karşı dirençli olmak çalışanlarından olmak üzere, üst yönetim seviyelerine kadar her seviyede farkındalık oluşturmayı gerektirmektedir. Siber tehditlerin nereden ve nasıl gelebileceği belirlenmelidir. Kurumun altyapısını oluşturan bilgilere, kaynaklara ve varlıklara olası saldırı senaryolarının belirlenmesi ve ardından bu senaryolar ile tehlerin iş akışlarına nasıl etki edeceğinin tespiti risk değerlendirmelerinin yapılması bu hizmetinin esasını oluşturmaktadır. …

Korona virüsün dünya genelini etkilemesi ve çok hızlı bir yayılım göstererek pandemi haline gelmesi fiziksel olarak etkilenmenin yanında ruhsal ve zihinsel olarak da çok büyük etki göstermeye başlamıştır. Son günlerde sosyal medya, televizyon, uzmanların açıklamaları gibi binlerce bilgi ve istatistik bombardımanına tutulmuş durumdayız. Bunun yanında, tatile çıkmayı bırakın hiçbir sosyal etkinliğe bile katılamama korkusuyla baş başayız. En ufak bir market alışverişi için bile dışarı çıkarken bin bir kaygı duymaktayız. Eve gelirken yaşadığımız kaygı ve endişeler sonucu ellerimizi sürekli yıkamak gibi obsesif davranışlar geliştirmeye başladık.

Vakaların sürekli tırmanmasından korkuyoruz ve yabancı ülkelerde olan toplu ölümlerin bizlere de sıçramasından son derece endişe…

Özgün Makale

Aydın Özsoy

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store