Irán z pohľadu slovenskej návštevníčky

Po dlhoročnej túžbe mať možnosť navšíviť a preskúmať bájny middle east — blízky východ sa mi to nakoniec podarilo v krajine bývalej Persie. Napriek dlhoročných nepokojoch v takmer všetkých okolitých štátoch, ktoré sa do tejto kolónky dajú zahrnúť si tu už desaťročia žijú v mieri. Bola to pre mňa nečakane obohacujúca návšteva, ktorú by som odporučila každému cestovateľovi, ktorý chce vidieť niečo celkom rozdielne. Zážitok z mojej 40 dňovej cesty je na dlhé rozprávanie, rozhodla som sa teda vypichnúť hlavné charakteristiky a podľa mňa najdôležitejšie zaujímavosti, ktoré len tak nevygooglite (alebo by vás nenapadlo to robiť).

Ostrov Hormuz, Perzský záliv

1. Irán (Perzia) má asi trojnásobnú rozlohu oproti Francúzsku. Patrí medzi 20 najľudnatejších a najrozľahlejších krajín světa.

2. Nachádza sa medzi dvoma morami: Kaspickým na severe a Perzský záliv Arabského mora na juhu.

3. Napriek zlej povesti celého blízkeho východu je v celom Iráne veľmi bezpečne. Ako sa vyjadrilo pár cestovateľov, je tam tak bezpečne, že je to až trochu nuda. Spoznala som mnoho žien, ktoré proste cestovali sami a nepovažovali to za veľkú vec.

4. Veľká časť peržanov nevie ani slovo po anglicky. Treba byť trpezlivý, všetci sú ochotní dohodnúť sa a pomôcť. Aj tak sa dá veľmi často stretnúť vzdelaných a inteligentných ľudí, ktorí vám zo srandy budú hovoriť perfektnou angličtinou „už veríte, že nie sme teroristi?“

5. Hovorí sa tu po perzsky (v ich jazyku „Farsi“) a je to trapas, keď si niekto myslí, že po arabsky. Majú aj vlastný jazyk a čisla.

6. Takmer na každom múre či stene stene visia obrázky dvoch bradatých chlapíkov, dovtípili sme sa, že ide o strojcu revolúcie v sedemdesiatych rokoch a a momentálneho duchovného vodcu.

7. Bez výnimky každý peržan má doma perzský koberec a nie jeden. Mali sme pocit, že ich snáď všetci pri narodení dostávajú na prídel. Interiér iránskej domácnosti zvykne vyzerať inak ako u nás, obývačkú napríklad tvorí obrovská miestnosť bez nábytku (s kobercami), steny sú obklopené vankúšmi. Stoluje sa na zemi tak ako sa tam trávi čas s rodinou a priateľmi.

8. Peržania sú nesmierne priateľskí a pohostinní ľudia, oveľa viac než kdekoľvek kde som zatiaľ bola. Nie sú príliš zvyknutí na turistov a nemajú snahu vyžmýkať z nich čo najviac peňazí. Ak ste niekde s domácimi, nikdy vám nedovolia čokoľvek zaplatiť a chcú vám všetko ukázať

9. V čase písania tohoto príspevku je v Iráne rok 1395.

Mešita s farebnou vitrážou v meste Shiraz

10. Čo z práva šaria zasiahne okamžite každého, sú pravidlá obliekania. Ženy by mali mať celkom zahalené nohy, vlasy a ruky aspoň po lakte. Ani muži by nemali chodiť zrovna v tielku, tobôž bez neho.

11. So ženským zahaľovaním to nieje tak prísne ako sa na prvý pohľad zdá a aj v tejto oblasti je vidieť, že napriek všetkému sa Irán mení v rámci moderného sveta. Ide vlastne len o to mať na hlave niečo, čím vyjadríte, že rešpektujete zákon. Mnohé ženy si len prehodia cez hlavu elegantnú šatku, prehodenú na perfektnom drdole či upravených vlasoch. V kombinácií s vkusným oblečením a populárnym červeným rúžom nevyzerajú zrovna ako mníšky. Burku či nikáb som na nikom nevidela.

12. Alkohol je v krajine celkom zakázaný a tak si ľudia krátia čas rodinnými piknikmi na pláži či v parku, hraním loptových hier na veľkých verejných ihriskách, či cvičením vo všadeprítomných workout parkoch. Prípadne fajčením vodnej fajky a pitím pašovaného, či pančovaného alkoholu v bezpečí svojich domovov.

13. Ópium a produkty z neho sú tu relatívne rozšírené. Za fajčenie marihuany vás nepostihne bohvie aký trest.

14. Vačšina ľudí, s ktorými som sa rozprávala nesúhlasí s politickou situáciou a nepovažuju sa za moslimov. Je to asi ako u nás s Ficom.

15. Krajine v podstate panuje duchovný vodca, ktorý rozhoduje čo je povolené a čo nie. Okrem toho sa pravidelne prihovára k pravoverným moslimom, o tom za čo sa sice neudeľujú postihy, ale čo on nepovažuje za správne. Nedávno sa napríklad vyjadril, že stavanie snehuliaka nie je v súlade s moslimskou vierou.

16. V krajine nie je povinné byť moslim, nachádza sa tu množstvo kresťanov, zoroastriánov a podobne. Videli sme aj pár historických kostolov. Je však zakázane konvertovať z moslimskej viery na inú, alebo nijakú oficiálnu vieru nemať.

17. V Iráne je dominantným smerom islamu shia, narozdiel od ostatných krajín, vrátane napr Saudskej Arábie, kde majú prevahu sunniti. Shia islam sa považuje za umiernenejší, rozdiel je asi ako medzi katolíkmi a protestantmi.

Most v meste Isfahán, spôsobujúci psychadelickú optickú ilúziu.

18. Turisti z vačšiny štátov sú to bez väčších problémov vítaní, víza dostanete na letisku pri príchode a potom si tam môžete robiť čo chcete. Výnimkou sú občania USA, ktorí musia mať vopred naplánovanú a ohlásenu cestu aj so sprievodcom a zabookvané hotely. S pečiatkou z Izreala sa do krajiny nedostanete (tak ako do väčšiny okolitých štátov).

19. V krajine je zakázaný facebook, youtube a mnoho iných populárnych stránok, ktoré tu aj tak všetci používajú.

20. Irán je čistá, rozvinutá a moderná krajina s perfektne prepracovanou infraštruktúrou. Pri meste Shiraz sa nachádza najväčšie obchodné centrum stredného východu. Navštívila som a myslím si, že by sa tam v pohode zmestilo tak 5 žilinských auparkov.

21. Irán je raj cestovateľov aj z toho dôvodu, že moc neminiete. Okrem toho, že vás domáci budú bez diskusie na všetko pozývať, oproti Európe je tam neporovnateľne lacnejšie. Lístok na vlak s trasou asi 1200 km, v sleeper vozni aj s občerstvením stojí asi 15 eur.

22. Mám mnoho skúsennosti so stopovaním, ale nikde som nezažila to čo v Iráne. Keď sa naučíte vyhnúť taxikárom a pár základných viet po perzsky, môžte si vychutnať najjednoduchšie, najrýchlejšie a najzaujímavejšie stopovanie v živote. Vidieť monumentálnu a ničomu podobnú iránsku prírodu z pohodlia auta, zapísať si číslo ďalšieho milého človeka, ktorý vám v prípade čohokoľvek garantuje svoju pomoc a bez problémov prekonať 600 kilometrov za deň je tu malina. Okrem iného to asi bude súvisieť s tým, že liter benzínu tu stojí tak 20 centov.

Jaskynná dedina Kandavan

23. Peržanom príroda nadelila mocnú a elegantnú stavbu tela, čo ich na prvý pohľad odlišuje od ostatných ázijských národov, ale v mnohých prípadoch aj obrovské nosy. Neverím, že existuje krajina kde je viac plastických chirurgov na počet obyvateľov. Operáciami nosa sa tu nikto netají, práveže sa vám radi pochvália koľko to stálo a ako to vyzeralo pred tým.

24. Aj iránska kuchyňa je kapitola sama o sebe. Od úžasného ovocia cez vynikajúce, akurát okorenené zeleninové jedlá s výborným tenkým chlebom a slaným syrom až po znamenitý falafel je to jednoducho zážitok. Aj ako vegetariánom sa nám podarilo prežiť s veľkou spokojnosťou.

25. Irán je krajina hádam nezničiteľná návalom turistov. Chodí sa tu po zážitok, nové priateľstvá a otvorenie mysle. Krásne architektonické skvosty, ktorých je tu neúrekom nájdete aj na internete, ale autentický zážitok, po ktorom nikto nebude pochybovať, že ľudia z tak rozdielnej kultúry vám môžu byť tak blízko, pre ten sa balí batoh, preto sa kupuje letenka a vstupuje sa do neznáma.

Letecký pohľad, december 2015
Like what you read? Give Malá Veľká a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.