Ciepło innych słońc

Isabel Wilkerson badała dzieje Wielkiej Migracji czarnych Amerykanów z plantacji Południa do miast Północy. Wprowadzenie do jej niezwykłej książki może z powodzeniem służyć za podsumowanie dzisiejszych dyskusji o migrantach, emigrantach i uchodźcach.

“Ich migracja była reakcją na strukturę społeczno-ekonomiczną, na którą nie mieli wpływu. Zrobili to, co ludzie czynili przez stulecia, kiedy ich życie stawało się nie do zniesienia - to, co robili pionierzy-pielgrzymi za czasów brytyjskiej tyranii; co robili Szkoci i Irlandczycy w Oklahomie, kiedy ich ziemia zamieniła się w pył; co, robili europejscy Żydzi w czasach szerzącego się nazizmu; co robili pozbawieni ziemi mieszkańcy Rosji, Włoch, Chin i innych zakątków świata, kiedy zza oceanu przyzywało ich lepsze życie.

Tym, co łączy wszystkie te historie, jest poszukiwanie podjęte w sytuacji bez wyjścia, wbrew sobie, a jednak z nadzieją - poszukiwanie czegoś lepszego, wszędzie, tylko nie tam, gdzie żyło się do tej pory. Zrobili to, co na przestrzeni dziejów często czynili ludzie pragnący wolności.

Odeszli.”