Nie popełniaj naszych błędów. Program “Piękna Polska, odkryj ją na nowo”

O czym chcę Ci opowiedzieć:
1. Co chcemy osiągnąć projektem “Piękna Polska, odkryj ją na nowo”
2. Najważniejsze elementy 
3. Jakie popełniliśmy błędy

Beneficjenci

Jeśli chodzi o szkoły to tak jak w szpitalach — są szkoły dobrze doposarzone i wyremontowane, ale są też szkoły, które mają poważne problemy z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi, odrapanymi ścianami, starą podłogą, wyeksploatowanymi krzesłami i ławkami itp. Chcemy to zmienić i to jest nasz główny cel.

Partner/Darczyńca

Co roku Gminy i Powiaty wydają mnóstwo pieniędzy na promocję. Zakupują długopisy, kalendarze, wydają książki, kupują billbordy. Chciałem skierować strumień środków finansowych w sektor szkolny. 
Dlaczego książki o Krakowie nie mogłyby się znaleźć w szkołach? Dlaczego materiały na temat muzeów nie powinny być w każdej klasie? Dlaczego w ramach konkursu mała miejscowość turystyczna nie mogłaby zaistnieć w świadomości młodego potencjalnego odbiorcy? Dlaczego w ramach współpracy gminy i powiaty nie mogły wspierać szkoły materiałami edukacyjnymi, remontami itp.?

Narzędzie

Wspólnie z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu stworzyliśmy scenariusze zajęć w szkołach http://pieknapolska.eu/dla-szkol/wybierz-scenariusz/ .

Są one dostosowane do podstawy programowej i służą jako inspiracja dla nauczyciela. Najważniejsze jest żeby lekcje były przeprowadzone na temat gminy/powiatu, który dołączył do programu. 
Najlepiej przeprowadzone zajęcia zostaną nagrodzone przez właśnie gminy i powiaty. Można wymienić bardzo dużo pozytywnych elementów takiego rozwiązania, ale skupiłem się tylko na pozytywnej relacji gminy z daną placówką szkolną.

Błędy

Jeśli planujesz stworzyć program, który ma zaangażować wielu beneficjentów i wielu darczyńców to zwróć uwagę na kilka naszych błędów:

  1. Rozpoczeliśmy testowanie modelu działania na dużą skalę. Do dziś się zastanawiam jak mogłem być tak lekkomyślny. W trakcie rozmów z naszymi partnerami (o zasięgu ogólnopolskim)założenia zmieniliśmy chyba ze 100 razy. Kontaktowaliśmy się z dużymi partnerami, a nie potrafiliśmy obsłużyć małych partnerów. 
    Zacznij od obsługi jednego beneficjenta i jednego partnera —jeśli model sprawdzi się zwiększasz zasięg i ilość beneficntów/partnerów
  2. Stworzyliśmy stronę www kiedy jeszcze nie mieliśmy przetestowanego modelu działania, formy promocji itp. Straciliśmy zasoby na nieprzymeślane decyzje. Podsumowując strona www stała, ale była niepotrzebna na początku.

Dziś zaczynamy działania od miejscowości, którą znamy, w której wiemy z kim rozmawiać, w której nas znają. Możemy aktualny model jeszcze raz przetestować, jeśli się sprawdzi inne szkoły i miejscowości w polsce zapiszą się do naszego programu. Przynajmniej mam taką nadzieję :)