Halo Effect і українська бюрократія

Зараз читаю, на мою скромну думку, геніальну книгу не менш геніального Деніела Канемана “Thinking, Fast and Slow”. Якщо хочете відчути, як Канеман майстерно “розбирає” ваш мозок на дві системи і потім заново “складає” його наче пазл, — ця книга для вас. Канеман змушує вас думати про свій мозок (дивно звучить, правда?)), грається з вашою свідомістю, задає “дитячі” запитання і, наче фокусник, передбачає ваші відповіді присоромлюючи при цьому за невміння критично мислити. А ще Канеман щедро приправляє складний науковий текст безліччю прикладів психологічних експериментів, які читаються наче детективи.
Один з розділів книги присвячений так званому halo effect. Уявіть, що ви якось зустріли дівчину по імені Джейн, яка одразу вам сподобалася: ввічлива, відкрита до спілкування, цікава співрозмовниця. Це була коротка 10-хвилинна зустріч, але цього вам виявилося достатньо, щоб зробити для себе висновок: Джейн — прекрасна людина. Якось ви потрапили в боргову яму й одразу вирішили, що Джейн точно допоможе. Вона ж чудова людина! Насправді, ви нічого не знаєте про щедрість Джейн. Це і є той самий halo effect — перше враження, яке найсильніше, проте, цілком можливо, оманливе.
Читаючи той самий розділ, у мене, як завжди, виникли паралелі з українською реальністю. Яким буде halo effect пересічного українця, який вперше зіткнувся з бюрократичною машиною? Рівень довіри до державних інституцій в межах статистичної похибки — найкраща ілюстрація такого враження. Можна багато говорити про причини. Тотальне “шапкозакиданство”, — сказала б улюблена Юлія Мостова. Все починається з нашої української протилежності Джейн, яка сидить у своєму маленькому кабінеті у райдержадміністрації і ставиться до відвідувачів так, наче це не з їхньої кишені вона отримує зарплату. А все тому, що той крихітний кабінет визначає межі не лише фізичні, а й ментальні. І тут знову неможливо не процитувати пані Мостову — “гелікоптерний” погляд на речі, що відбуваються у державі, здатність вийти за межі свого “ментального кабінету” — ось, що потрібно нашим управлінцям, щоб почати змінювати halo (ореол) державного апарату.
