TechMatch — čo sme čakali…

Ak sme si minulý týžden po vypuknutí škandálu TechMatch vraveli, že to dúfajme neskončí len odvolaním pána Šafárika, zjavne sme boli naivní. Ubehli dva týždne, konferencia je za nami a pán Šafárik stále sedí vo svojej riaditeľskej stoličke a o TechMatch už počujeme len v súvislosti s “prisľúbenou” investíciou do slovenských startupov.

Rýchlosť a razantnosť reakcie zodpovedných je zarážajúca. Nech mi pán minister prepáčia, ale nejak sa mi ani nechce veriť, že to za dverami SBA lieta, skryté pred zrakmi verejnosti. Stále tam má totiž niekto dosť drzosti a priestoru na to, aby napríklad verejne obvinil z predvolebného politického boja ľudí, ktorí vyžadujú odpovede na pár jednoduchých otázok a vyvodenie osobnej zodpovednosti po tak zásadnych prešľapoch v hospodárení so štátnymi peniazmi. Že tým ten niekto veľmi neobratne pripustil svoju politickú príslušnosť, je druhá vec.

Aké sú dôvody zotrvávania Šafárika vo funkcii si môžeme len domýšľat. Na Slovensku zrejme stále na okamžité odvolanie riaditeľa jednej štátom zriadenej a platenej agentúry nestačí, že organizuje za takmer celý ročný rozpočet určený pre podporu startupov konferenciu, ktorá nakoniec nie je tak úplne pre slovenské startupy a dokonca nie je ani tak úplne organizovaná SBA. Nestačí ani pochybný výber hlavného dodávateľa či smiešne vysoké a dodnes neobjasnené položky v rozpočte. Ba ani to, že sa nakoniec a opäť len vďaka verejnosti ukázalo, že dodávateľ má aj subdodávateľa, ktorý má blízko k samotnému zadávateľovi. Pravda, jedným z vysvetlení by mohlo byť, že tie nitky vedú niekam, kam sa ani pán minister neodváži. Úprimne ale dúfam, že niekto príde s verziou, ktorá bude menej pripomínať Balkán. A nebude to tá o čakaní na výsledky auditu. Tieto formalitky snáď v takýchto do očí bijúcich prípadoch nie sú nutné. Ak áno, povedzte to jasne.

V priebehu kauzy bolo odhalených toľko závažných aj úsmevných faktov, že si človek vraví, či sú v tej SBA len takí drzí, alebo aj hlúpi.

Napríklad keď to celé prasklo, pán Šafárik síce zvolal tlačovku, ale v odpovediach spravidla a veľmi neobratne mlžil. Pár dní pred akciou nebol schopný upresniť finálny, zrazu však značne nižší rozpočet. Pár sto tisíc hore dole. Nechali si rezervičku. Keď sa však jeden z novinárov opýtal na meno konateľa dodávateľskej spoločnosti známe ešte z dôb NADSME, odpoveď pána Šafárika bola pripravená až príliš dobre. Vraj zhoda mien. Už tam to zasmrdelo. Potom sa zas ukázalo, že oficiálny partner akcie US MAC začal túto konferenciu organizovať, ešte než boli v SBA vôbec schopní dať dokopy papiere pre verejné obstarávanie. A zatiaľčo v zahraničí sa startupy začali vyberať už v lete, k slovenským sa to zjavne dostalo až koncom septembra. Šafárik a Alfredo Coppola (šéf US MAC) si pritom dokonca nedali prácu s tým, aby svoje verzie zladili aspoň navonok. Najprv sa Šafárik sám preriekne a prizná, že už spolu pracovali na Startup Sharks a potom sa tvári, že o ich značnom podiele na príprave programu akcie nič nevie. “Dodávateľ subdodávateľa nášho dodávateľa”.

Najlepšie je, že nebyť škandálu s rozpočtom, o tej velkolepej konferencii by na Slovensku takmer nikto nepočul. Koniec koncov o nej asi ani nikto počuť nemal. Hlavne potichučky.

Vrana k vrane

Prísľub US MAC nasmerovať na Slovensko investície vo výške 5 mil. USD v najbližších 4 rokoch je už len čerešničkou na torte absurdnosti tejto akcie. Aby sa nepovedalo, že to nebolo pre Slovensko. Vravím si, čo na to asi tých 50 zúčastnených startupov zo zahraničia. Hádam sa aj im ujde. To už aby sa v US MACu začali obracať.

O tom, že sú to len prázdne reči, nepochybujú, myslím, hlavne tí, ktorí o fungovaní US MAC majú akú takú predstavu. Čo to dočinenia totiž s nimi malo nemálo českých či slovenských startupov smerujúcich do Silicon Valley. Opravte ma, ak sa mýlim, ale ešte som nepočula, aby niekomu z nich spolupráca s US MAC priniesla priamo čo i len dolár. Recyklovaný formát, recyklovaní rečníci, recyklovaná rétorika. To, že si US MAC neberie od startupov s ktorými spolupracuje equitu (podiel vo firme), mi príde ako keď si úžerník pri poskytnutí úveru nevezme potvrdenie o zamestnaní. Nepotrebuje záruku, že budete splácať. Tam je totiž business model postavený inak. US MAC hold zrejme žije z peňazí od agentúr ako je SBA a s úspechom zverených startupov sa už potom asi nejak veľmi nepočíta. Na stránkach majú síce uvedené, že pomohli startupom až k 90 mil. USD v súkromných investíciách, ale o aké spoločnosti ide, to sa jasne nedozviete. Človek by čakal, že sa tým pochvália. A keď musia v propagačných materiáloch na TechMatch používať pre svoju reklamu ešte aj anonymné “testimonials”, človek si obrázok o dobrých skúsenostiach ich zverencov dotvorí.

Zdroj: web US MAC

Kiež by som sa mýlila a im to po akcii, ktorú pre nich Slovensko tak štedro zasponzorovalo, pošlape omnoho lepšie. A my sa do tých štyroch rokov dočkáme aj sľubovaných investícií, aj trestov za kauzu TechMatch.