TechMatch Slovakia 2015 — tak kto to vlastne robí pre koho?

Čím menej zmysluplných a konkrétnych odpovedí dostanete, tým viac Vám to v hlave vŕta. A keďže sme sa z prvej tlačovky SBA na tému TechMatch dozvedeli pramálo, pri druhej ešte menej, otázok len pribúda.

Zatiaľčo väčšinou médiá aj diskusie na sociálnych sieťach preberali výšku jednotlivých položiek v rozpočte a vysokú celkovú sumu, mne nešlo do hlavy, prečo SBA vôbec zadala nejakej vysúťaženej “no name” slovenskej eventovke zháňanie speakrov, mentorov, investorov a profesorov v hodnote zhruba 600 tisíc eur, keď má mať na takých ľudí kontakty sama. Zvlášť ak vezmeme do úvahy, že Branislav Šafárik chodí do Silicon Valley za štátne peniaze niekoľkokrát ročne a človek by očakával, že cieľom takýchto ciest je práve naväzovanie cenných kontaktov a reprezentácia Slovenska.

Takže som sa vrátila úplne na začiatok.

V Rámcovej zmluve aj v súťažných podkladoch je uvedený zoznam mien “osobností”, ktoré sa uchádzač zaväzuje na akciu zabezpečiť, pričom relatívne voľnú ruku má pri výbere 2 speakerov, 4 mentorov a 15 korporátnych účastníkov. Ak som to správne pochopila, zo zmluvy vyplýva, že ADOM. M STUDIO, s.r.o., ktoré zjavne nemá s organizáciou akcie podobného zamerania a rozsahu skúsenosti, sa zaviazalo vo veľmi krátkom čase zabezpečiť spoza oceána high profile ľudí, s ktorými nemalo nikdy nič spoločné. Naviac sa im to zázračne podarilo. Ak to tak je, klobúk dole.

Ale ak to tak nie je, nehrozí, že SBA zaplatí dodávateľovi za niečo, čo v skutočnosti možno nedodal? A kto by tých ľudí teda dodal?

Partnerom TechMatch Slovakia je v startupoch nezainteresovanému človeku úplne neznámy USMAC (US Market Access Center). Je to tzv. startupový akcelerátor zo Silicon Valley, ktorý spravidla pracuje, podľa mojich informácií a skúseností, predovšetkým so startupmi, ktoré “naverbuje” počas roadshows organizovaných v spolupráci s národnými agentúrami typu SBA alebo CzechInvest. S SBA zjavne spolupracuje na pravidelnej báze a v jari napríklad USMAC zastúpený Alfredom Coppolom a SBA podnikli na Slovensku už pánom Šafárikom spomínané Startup Sharks.

Branislav Šafárik a Alfredo Coppola z US MAC (tretí sprava), 23. August 2015

No a tento USMAC má vo svojich kontaktoch prekázateľne takmer všetkých ľudí uvedených v zoznamoch v súťažných podkladoch a v rámcovej zmluve (všetci mentori, obaja pozvaní profesori, minimálne 5 z 10 investorov a všetci v zozname požadovaných korporátov). U niektorých mien je dokonca opomenuté, že pre USMAC vlastne pracujú či pracovali. Naviac voľnú ruku, ktorú dodávateľ pri zabezpečení mentorov, investorov a korporátov dostal, zrejme využil na to, aby pridal len ďalších ľudí, ktorí sa na akciách USMAC pravidelne objavujú. Vrátane 3 zástupcov samotného USMAC. Tých by som na faktúre od ADOM. M STUDIO naozaj videla nerada.

Znova sa teda pýtam: prečo by SBA zadávalo zabezpečenie týchto ľudí nejakej slovenskej firme, keď partner akcie a dlhodobý partner SBA má na všetkých týchto ľudí dosah. A hlavne, prečo by do toho zoznamu vybralo práve ľudí, o ktorých vie, že ich nebude problém “zohnať”?

Kto je tu komu partnerom?

V komunikácii TechMatch Slovakia z nejakého dôvodu nikde nezaznelo, že TechMatch je tak trochu “značka” USMAC-u. V septembri napríklad prebehla akcia s názvom TechMatch Japan v Silicon Valley pod hlavičkou USMAC a zúčastnilo sa jej 8 japonských startupov. Len japonských startupov. Z vyjadrení USMAC-u na ich facebookov stránke, ale aj z tweetov niektorých startupov, ktoré boli “vybrané” pre TechMatch Slovakia to vyzerá, že USMAC prezentuje TechMatch Slovakia ako “svoju” akciu. Tipla by som si, že TechMatch Slovakia môže byť akýmsi vyvrcholením akcií USMAC pre rôzne štáty/národné agentúry. Že sa to deje na Slovensku by bolo fantastické, keby celú tu parádu nezatiahli z peňazí, ktoré sú určené na podporu slovenských startupov.

A čo tie startupy, tie sa kde vzali? Zatiaľ sa mi nepodarilo nikde dopátrať, ako prebiehala tá “highly selective procedure” a kto to všetko vlastne organizoval. Pri troške námahy na twitteri narazíte na tweet startupu, ktorý sa v piatok úprimne raduje, že bol na akciu vybraný. V piatok, 3 dni pred akciou. Opäť, všetko by to pôsobilo len prudko zle zorganizované a drahé, keby zásadný problém netkvel v niečom inom. Prečo by Slovensko potrebovalo 10-tim slovenským startupom vytvoriť “křoví” z dalších 50 zahraničných, aby ľuďom, ktorí o slovenských startupoch pravdepodobne dávno vedia “ukázalo, kde to Slovensko na mape je.” Ak je TechMatch Slovakia 2015 vlastne akciou USMAC-u, mnohé by to vysvetľovalo. Financovanie a sprostredkovateľa ale nie.

Okrem týchto mám na pána Šafárika ešte ďalších 30 otázok, ktoré naňho čakajú v mailboxe.

Dodávam, že pána Šafárika aj pána Coppolu poznám z akcií organizovaných na podporu slovenských startupov v Silicon Valley.

Update: K výberu startupov a úlohe US MAC zaujímavý link: http://usmarketaccess.com/techmatch/