Všetko, čo chceš vedieť predtým, ako si kúpiš letenku do Maroka za 60€

Maroko — práve do tohto kúsku Afriky sme sa v januári 2016 vybrali, aby sme si užili oázu, púšť, hory, more, moslimov a moslimky, jedlo a mačky. Stačí sledovať letenky napr. azair.cz a nájdete spiatočné už od 60€ (ďalšie dobré cestovateľské rady a tipy nájdete tu).

Maroko — Morocco— المملكة المغربية
 • milovníci mačiek — tak ako aj iné moslimské krajiny, ulice sú plné tučných vykŕmených mačiek.
 • milovníci nákupov — na trhoch zistíte, čo všetko nemáte.
 • shopoholičky, ktoré sa snažia prestať — neustále dojednávanie cien a psychický nátlak vás rýchlo prestane baviť. Rizikom sú aj obchody s kobercami — ak do nich vojdete, už nie je únik, pokiaľ si niečo nekúpite. Toto nie je Aupark.
 • xenofóbovia.
 • ženy, ktoré sa sťažujú na nedostatok pozornosti. Môžu prísť na sexturistiku.
Mačka v múzeu moderného umenia. Ona nie je kultúrny ignorant. A čo ty? (vľavo Dáliho mačky ilustrujúce tie v Maroku)
Imigranti sedia na Sitne neďaleko Žiliny!! (Pardón, mediálna manipulácia) Miestne ženy v reštaurácii s výhliadkou neďaleko Marakeša
 • muži na sexturistiku. 12 druhov bieleho pečiva na raňajky s 8 druhmi džemov, k tomu sladký mätový čaj, spôsobujú korpulentnejšie tvary žien už v mladosti. Navyše moslimky s cudzími mužmi nesúložia. Iba ak hej.
 • celiatici.
 • alkoholici. Alkoholu je v moslimských krajinách málo a je drahý. Pijú, len keď Alah nevidí.

Kráľovské mesto Marakeš je štvrtou najväčšou metropolou s takmer miliónom obyvateľov, kam sme prileteli. V 60. rokoch to bola obľúbená hippies destinácia kapiel ako The Rolling Stones, Beatles či Led Zeppelin. Prvé zmienky o Marakeši sú okolo roku 1060 a neskôr. Mesto je tvorené medinou — historickým centrom s hradbami, ktoré s úpravami stoja od roku 1100 až doteraz a sú postavané z červeného ílu spevneného vápnom. Zvyšok mesta tvorí modernejšia časť, ale architektúru Petržalky nečakajte. Na mesto vám stačia tri dni, potom sa presuňte do ďalej. Až mimo mesta zažijete správny kultúrny šok, ktorý vám nemám šancu v tomto blogu dostatočne opísať.

Celkom vzadu vidíte pohorie, kde civilizácia ako v meste už nebola
Marakeš v uličkách Mediny a zas mačky, mačky a mačky. Úloha: Zrátajte, koľko mačiek je na fotke vpravo? Správnu odpoveď mi pošlite na korenšpondenčnom lístku na adresu Kočičí kavárna, Křížiková 22, 180 00 Praha 8

Medina v moslimských mestách je strastiplnou skúškou európskych šoférov. Úzke uličky mediny sú plné stánkov, mačiek, samovražedných motocyklistov a iných áut Maročanov, ktorí jazdia asi tak 5x rýchlejšie ako Európan očakavajúci dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Po jazde medinou sa vodiči naučia, že síce vás niekam vedie Google Maps, neznamená to, že cesta je optimalizovaná na zachovanie neporušeného laku vášho auta (inak technológiám dôverujem a nie som nadšená, keď vodič Uber-u nejde podľa Google Maps či Waze, ale naviguje podľa “svojej hlavy”). Ak chcete nakupovať, choďte na trhy do mediny… no radšej pešo a nie (požičaným) autom.

Trhy v medine. Obchod a nakupovanie je priorita miestnych. Vôbec nejde o suché zjednávanie ako to robia Európania. Chcú vidieť vášho obchodného ducha, duchaprítomnosť, vtip a šikovnosť

Ak budete prechádzať medinou, osloví vás nespočetne veľa domácich, ktorí sa vám budú snažiť za peniaze “ukázať” cestu. Mnohokrát vám povedia, že cesta, kam sa chystáte, je zatvorená. Samozrejme nikdy zatvorená nebola. Keďže sme mali GPS navigáciu, boli sme informačne sebestační. V týchto krajinách je dátová simka a neustály prístup k informáciám naozaj dôležitý. Aby vám marocká SIMka fungovala, musíte ju pravidelne dobíjať, stačí kredit za 10dhm. Nečakajte, že internet bude silný sťaby prúty Svätoplukove a vy budete môcť pozerať v Maroku porno. No šikovnejší cestujúci alebo len odhodlanejší masturbátori poznajú VPNku. Telefonovať cez Skype alebo Facebook marocká vláda zakázala (napr. cez CloudVPN vám to pôjde bez problémov). Zmyslom regulácie je zachovať zisk lokálnych mobilných operátorov, ktorí zarábajú na drahom roamingu. Takže za prichádzajúcu alebo odchádzajúcu minútu do EÚ zaplatíte 2,5€.

Na každej ulici je množstvo ľudí v reflexnej veste, ktorí vám bez toho, aby ste chceli, pomôžu s parkovaním. Síce s daným parkoviskom nemajú nič spoločné, účtujú si minimálne 2Dhm.

Do Marakešu je výborné cestovať na jar, kedy je v Maroku príjemne znesiteľné teplo a vyhnete sa nielen hmyzu a horúčavám, ale aj snehovej kalamite na slovenských cestách. Na prelome januára a februára je tam cez deň okolo 15–25°C, v noci vonku okolo 5°C-12°C. Aj keď ste v Afrike, prekvapí vás poriadna zima, pretože pre Maročanov je zbytočné, aby mali radiátory, keďže bývajú v Afrike a ich najnižšia teplota predstavuje bežné slovenské sku***né leto.

Maročania bývajú v RIAD-och. RIAD je opevnená minioáza s množstvom izieb uprostred ktorého je bazén, palmy, open-air obývačka. Ich interiéry sú prezdobené vzorovanými kachličkami, kobercami, kamennými pestrými dlážkami a intenzívnymi vôňami… Budete prekvapení, akí sú kultivovaní, veľká časť z európskeho stereotypu o moslimoch, ktorí nám “ejakulujú do bazéna”, sa vám nepotvrdí.

Ich najtypickejšie jedlo je Harira — hustá šošovicová polievka, ktorú na ulici dostanete za 3dhm (v hipsterských podnikoch aj za 50dhm). Nakladá ju priamo na ulici z veľkého hrnca miestny ujo, napravo sedia muži a naľavo ženy. Ďalším jedlom je Tajine — horúce dusené mäso alebo zelenina v hlinenej nádobe s pokrývkou, ktorú vám čašník odkryje priamo na stole. Obe chutia skvele. No nie, keď ste tam už 12. deň a čašník vám začne s nadšením ponúkať tieto ich dve národné jedlá. Ešte morské plody…ale veľkú pestrosť nečakajte.

Typický marocký čaj (čerstvá mäta a kopec cukru) , v strede tradičný tajine (dusená zelenina, mini cuketky a arašidy) v hlinenej nádobe s pokrývkou a harira z ulice za 3Dhm,

“Čas modlitby ohlasuje muezín spievaním azánu z vysokej veže mešity (tzv. minaretu).” V mestách aj dedinách sa nachádzajú tieto mešity husto rozmiestnené, aby päťkrát denne informovali, že je čas na modlitbu. Rada by som vedela, či moja firma s názvom napríklad Islam s.r.o. alebo Kresťanstvo a.s. by mohla svoj marketing tiež postaviť na stovke decibelov 5x denne všade v mestách… Inak čím idete do menších dedín bližšie k púšti, tým ortodoxnejších veriacich stretávate.

Päťkrát denne informujú z týchto veží, že je čas na modlitbu. LIVE SOUND od miestneho DJ!

Z Marakeša sme sa vydali cez pohorie Atlas smerom na Saharu s plánom zastaviť kdekoľvek v meste. Vyhliadli sme si mesto Ourzazate — zo zaostalých dediniek bez elektrického prúdu vysoko v horách sme sa dostali do usporiadaného mesta. V meste bolo ticho, viditeľný poriadok a plno policajtov v bielych uniformách. Mesto sa nazýva aj The door of the desert, v berberčine znamená “without noise” alebo “without confusion”. Kúsok za mestom sú filmové štúdiá, kde sa točil napr. Gladiátor či Game of Thrones.

Začali sme vystupovať do hôr z Marakešu. Cesta mala trvať tri hodiny
Niekde tu na obede si uvedomíte, že hygienické kontroly v Európe sú aj tak na nič a treba si budovať imunitu. Next level: kúpanie v Gange
Povinne pomasturbovať nad výhľadom a poďte sa pozrieť čomu oni hovoria “cesta” a čomu aj Google Maps hovorila “najlepšia cesta”
7 hodín po cestičkách cez Atlas. Pod vami priepasť, cesta má max jeden, niekde len polovicu pruhu a nie je to jednosmerka. A potom stretnete domácich a oni si to valia sebavedomo ako vládne špeciály na Slovensku.
The door of the desert. RIAD v luxusnej štvrti v Ourzazate. Ach, všade tie vlajky…
Filmové štúdiá. Inak tá hradba vpravo z Game of Thrones je hrubá asi dva centimetre, tak žiadne ilúzie, že to celé existuje, akurát tak v grafickom programe. A tú zlú Daciu sme mali z požičovne…
Marocké žiarivé farby…a trošku som tomu pomohla.
Vľavo je oáza neďaleko mesta Agd, kam určite odporúčam ísť. Vpravo autorka na výlete na ceste z oázy a smerom k moru, už nie cez Atlas.
Brali sme stopárov. Miestne ženičky. Do tej Dacie sa zmestí až 8 ľudí.

Pri mori sme boli niekoľko dní na rôznych miestach. Na prvej ceste k moru sme v priebehu hodiny dostali pokutu hneď dvakrát. Za rýchlosť 80€ a za to, že sme nemali pásy vzadu 30€. Len pre ilustráciu: dostať pokutu v Maroku za pásy, ešte k tomu vzadu, je ako keby Hitler bol obvinený zo spáchania trestného činu ľahkého ublíženia na zdraví. Dostať pokutu v krajine, kde je v jednom aute dvojnásobný počet ľudí ako je kolies, kde vodič = kaskadér, je naozaj absurdné.

Aj keď ich nevidíš, ale policajti sú všade. Pomáhajú a chránia…
Tomu vpravo sa hovorí, že “lode v noci v prístave” a tomu vľavo “gýč”
Neďaleko Agadiru: vľavo surferské mestečko, vpravo kaviareň uprostred prírody. Žlté auto patrí majiteľovi.
Zvery v miestnej prímorskej reštaurácii s morskými plodmi
Farebné plastové stoličky v potoku bývajú v Maroku časté. Hipsteri!

Zopár informácií na záver:

 • očkovanie nie je povinné žiadne, ale zíde sa zaočkovať na hepatitídu A, B a brušný týfus
 • buďte flexibilní, ubytovanie sa dá booknuť aj hodinu pred príchodom (častokrát sú vtedy last minute zľavy), napr. cez booking.com
 • najdôležitejšie sú informácie
 • odporúčam používať cestovateľskú aplikáciu do mobilu KAYAK (napr. vám posielajú notofikácie o meškaní lietadla). Už mi raz ušlo lietadlo, pretože som KAYAK v mobile nemala
 • na vyhľadávanie koncertov a eventov v meste používajte napr. allevents.in, kde nájdete všetky akcie v danom meste
 • dobré reštaurácie nájdete cez foursquare.com, v Maroku bol však viacpoužívaný tripadvisor.sk, cez ktorý nájdete aj pamiatky a všetko, čo by ste mali vidieť.
 • cestujte a nemajte predsudky!

Ešte filmy a hudba, aby pre vernejšiu atmosféru Maroka a za tým ešte zvyšné nezaradené fotky:

Only Lovers Left Alive (2014) — jediný môj obľúbený film o upíroch odohrávajúci sa v Maroku (určite si odskočte teda aj do Tangeru na severe), odporúčam aj film od Jima Jarmuscha, aj samotný soundtrack.

Castles Made of Sand od Jimiho Hendrixa bola vraj napísaná v marockom prímorskom meste Essaouira. A možno aj nie. Ďalší album sme náhodou započuli v uličkách mediny mesta Essaouira s perfektnou marockou atmosférou.


Tradičná reštaurácia v Marakeši v medine
Kury v jednej z reštaurácií a kaktusy v botanickej záhrade v Marakeši, v ktorej sú vlastne len tieto kaktusy…
Marockí lukostrelci pre môjho brata
Trošku umenia: vľavo galéria marockého pop-artu alebo marocký Andy Warhol a vľavo lávka v horách neďaleko Marakešu
Coca-cola ako príjemné spojenie s civilizáciou

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Na prípadné otázky vám rada odpoviem na marianna@trip.sk