Успіх та невдачі 4х шерингових стартапів в Азії

чим діляться в Піднебесній та скільки це коштує

Коллаборативна економіка отримує все більше і більше прихильників по всьому світу. Мода на заснування шерингових компаній (тих, де люди можуть купити доступ до ресурсу замість володіння ним) не оминула і Китай. Незважаючи на соціальні цінності, які пропагандує культура Піднебесної, не всі шерингові стартапи досягли успіху.

pic from Mobike site

Колишній виконавчий директор Uber в Китаї розробив додаток для шерингу велосипедів Mobike. Це онлайн мережа, в якій корстувачі можуть взяти на прокат велосипед за допомогою додатку. Mobike запустили в Шанхаї в кінці минулого року. Нещодавно сервіс збільшився і розширився до столиці Китаю, Пекіну. Оренда коштує лише $0.15 за годину, разом із залогом у $45. Щоб отримати поїздку користувач відкриває додаток, сканує QR код на велосипеді, таким чином відкриваючи смарт-замок, і з того моменту таймер починає нараховувати хвилини. На жаль, велосипеди популярні не лише серед модних мілленіалів, але вони також стають мішенню для вандалів. Близько сотні велосипедів були виведені із експлуатації в липні через те, що їх QR код було пошкожено. Так, як велосипедами можна паркувати будь-де через те, що в них є смар-замок, то деякі користувачі лишають їх в важкодоступних місцях. Розробники стартапу все ще працюють над вирішенням данної проблеми.

pic from Mobike site

Протягом червня 2017 року, 3 компанії по оренді парасольок підняли фінансування в декілька мільйонів юанів (близько 1 млн. доларів США). Незважаючи на таку довіру зі сторони інвесторів, компанія Sharing E Umbrella втратила 300K парасольок всього за три місяці. Принцип їх оренди був такий як і у велосипедів: скан QR-коду для розблокування парасольки, яка має комбінований замок ручці. За користування сплачувався депозит у розмірі 19 юанів (близько 3 доларів) та стягувалося 0,5 юаня за півгодини користування.

pic from Missapao site

В Пекіні набувають популярності публічні спортзали розраховані для одного учасника. Стартап Misspao швидко розвивається і вже до кінця року планує встановити більше тисячі залів по всьому місту. На сьогоднішній день вартість бізнесу становить $15 мільйонів. В міні-спортзалі є бігова доріжка, екран, кондиціонер, очищувач повітря та кілька інших невеликих аксесуарів для фітнесу. Ви знаходите тренувальний зал так само, як і викликаєте Uber — за допомогою спеціального додатка. Потім ви скануєте QR-код, щоб його активувати. Проплата прохоить через Alipay або WeChat. Наразі ціна $0.03 за хвилину, але в перспективі вона може збільшитись.

Також дуже популярними в Китаї є караоке будки M-bar. Мережа стратувала зі встановленої в червні 2016 року будки, а тепер налічує 3,000 будок в 135 містах в 30 провінціях. В середньому приймає близько 70 відвідувачів в день. Ціни становлять від 36 юанів (5,2 долара) за 28 хвилин до 55 юанів (8 доларів) за 58 хвилин безперервного співу. Ви можете слухати записи інших людей, перевіряти, які пісні є найпопулярнішими або суперничати з друзями щодо того, хто отримає більше балів за спів. Окрім цього можна вести он-лайн трансляції своїх виступів.

Азія -це зовсім інша культура, зовсім інше сприйняття реальності. Бізнес в Азії працює інакше, ніж в Європі. Те що можливо і затребувано там може бути зовсім не зрозумілим тут. Тим не менш, помилки, які були допущені при запуску коллаборативних стартапів в Китаї, варто брати до уваги і в Україні. Більшість нових шерингових компаній в Азії стикаються з подібними проблемами, такими як: величезні витрати, мінімальна плата за користування та постійний ризик пошкодження обладнання.