Про важливість суспільного діалогу та стратегічного мислення

Інтерв’ю з Іриною Соловей — соціальною інноваторкою, президенткою Garage Gang Ґараж Ґенґ та співзасновницею платформи соціальних інновацій Big Idea.

Спільнокошт — це коло прихильників твого проекту та механізм збору коштів на його реалізацію. На Спільнокошт подаються не просто ідеї, що хочуть зробити світ кращим, а добре продумані ініціативи від дієвих громадян. Такими проектами на Спільнокошті є Громадське телебачення, Кінофестиваль Ровер, акція Зробимо Україну чистою, Арт-пікнік Слави Фролової та багато інших.

153 проекти реалізовано 9. 710 724 грн вкладено і 21 168 доброчинців залучено

Чи люди зразу підтримали ідею щодо спільного фондування проектів, коли Ви тільки започатковували свою платформу?

Ми організували Спільнокошт у відповідь на суспільний запит, тому радість була з того, що відтепер люди можуть це робити. Згодом можна говорити про зростання популярності, але на рівні сприйняття, піковим був момент запуску. Про це свідчив той факт, що люди Спільнокоштом називали все що робилося спільними зусиллями, але вже через поширення практики спільного фондування проектів, значення «спільнокошт» стало зрозуміле як певний метод фондування та залучення цільового капіталу.

Наразі Спільнокошт все менше сприймається, як якесь явище, а все більше як інструмент, спосіб, метод. Нам би хотілося, щоб про Спільнокошт думали, як про щось інструментальне, тому що це уможливлює реалізацію різних проектів і дає можливість реалізуватися таланту, створює вплив. Про те це не технічна річ, навпаки Спілтнокошт- це соціальна активність, тому що співучасть стає можливою через комунікацію.

Економіка взаємності великою мірою залежить від комунікацій. В нас є дві складові цієї розумної інфраструктури: поширення технологій загалом, а також поширення практики колективного фінансування. Тобто ми уявляємо, що проекти можна дійсно реалізовувати за участі багатьох. До появи Спільнокошту не було уявлення, що ми можемо таким чином фінансувати незалежні медіа, культурні програми, створення фільмів, запуск музики, освітні конференції, навчальні платформи, соціальне підприємництво, аналітичні центри. Тепер це стало частиною нашого професійного резерву і це одне з тих джерел, яке ми можемо задіяти.

Якими є критерії для успішного запуску проекту на платформі?

Я вважаю, що не потрібно розцінювати Спільнокошт, як універсальний для всіх проектів варіант. Не кожний потребує спільного фінансування. Часто фондування проектів за принципом взаємності є частиною їх культури, а є проекти, котрі авторські та мають бути фінансовані силами своєї ж спільноти, тому що це її робить сильніше та згуртованіше .

Також важлива не тільки суть проекту, але і те, яким чином будуть використані гроші. Від того, наскільки сфокусовано кошти витрачаються залежить те, чи стає спільнота більш спроможною, бо якщо розглядати внески, як одноразові, то вони не залишають сліду, не створюють додаткові можливості.

Фактично Спільнокошт мав би бути переходом в новий стан, в тому сенсі, що він відкриває нові можливості. Дуже класно, коли проект приходить на платформу отримує кошти та зворотній зв’язок, а також про нього дізнається ширше коло людей, зав’язується спілкування і таким чином створюються можливості для того, щоб масштабувати цей проект географічно, а також щоб фінансувати його подальший розвиток.

Задача Спільнокошту полягає в тому, щоб перед автором проекту відкривалися нові можливості, коли він залучає кошти і добросовісно втілює проект, щоб в нього з’являлася подальша можливість рухатися. Отже, Спільнокошт — це про те, щоб уможливити цей подальший рух, подальший ріст, розвиток, вплив.

Чи є глобальною метою проекту показати людям, що їх дії можуть мати дійсний вплив?

Так, це є нашою місійною роллю, яка полягає в посиленні життєздатності та охоплює уміння групуватися таким чином, щоб мобілізувати ресурси, залучити цікавих людей, втілити задумане, навчитися чомусь в результаті цього і бачити для себе якусь перспективу. Водночас це і певне уповноваження, що таким чином можна діяти, а з іншого боку- це певна перспектива, щодо постійного виникнення можливостей, але великою мірою потрібно докладатися аби вміти ними скористатися.

Як Ваші дії сприяють появі стимулів для молодих людей залишатися та започатковувати свої справу в Україні?

Наразі своїми діями ми намагаємося сприяти соціальній та економічній реалізації талантів. Результат цих дій можна буде оцінити по тому, наскільки більше людей знаходять можливості в Україні. Особливо, якщо ті, хто поїхали за кордон все-таки повертаються, бо розцінюють дане середовище як цікаве і як таке, що може їм запропонувати цікаві задачі для вирішення.

В нас велика кількість системних проблем, які ми можемо називати викликами, але не завжди ми можемо розуміти, як саме вплинути на їх рішення, а коли це розуміння є, тоді можна говорити про задачі.

Щоб прийти до розуміння того, що є задачею в роботі з цими викликами, потрібна дуже інтенсивна інтелектуальна робота. Важливо відновити всю дослідницьку інфраструктуру, та інвестувати саме в аналітичні центри, лабораторії, дослідницькі інститути — у всі ті об’єднання, де люди міркують над тим, які проблем є найсуттєвішими і які з них треба вирішувати терміново. Суттєвими є наступні питання:“Від чого залежить ця проблема? Що залежить від того чи ця проблема вирішена чи ні?” В таких масштабах міркувати потрібно постійно і в ході цього розуміти те, що є проблемою.

Тому наша професійна успішність дуже сильно залежить від того, наскільки ми інвестуємо в інтелектуальну діяльність: дослідження, аналітику, діалог, наукові експерименти.

Чи думаєте Ви об’єднуватися з іншими громадським ініціативами?

В нас одна мета — ми хочемо бачити Україну успішною. Шляхів до цього є безліч. Важливо помічати один одного, займатися тим, до чого тяжієш і шукати способи до інтеграції, але не об’єднання. Великою мірою зараз йде конкуренція серед наявних гравців, тому що тема міста дуже абстрактна і тому з однієї сторони ми всі однакові, але насправді ми різні. Важливо вибрати ту сферу, в якій саме ти можеш додавати цінність.

Наприклад, можна об’єднуватися в кластери з метою мультиплікувати додану цінність. Це дозволяє формувати ринки, економічний порядок, мати впевнену переговорну позицію з державними структурами, бути ефективно представленими на іноземних майданчиках. Уявіть собі світовий економічний форум, на якому представлено кластер міського розвитку з України — це солідно звучить, створює додаткові можливості, тобто абсолютно нову якість життя. Такий підхід дозволяє нам включатися в глобальні процеси, скористатися певними фінансовими інструментами, які існують для таких формацій, тобто дає нам алгоритм входу в більші системи і таким чином ми можемо вплинути на якість життя в Україні.

Яким чином можливі зміни на локальному і глобальному рівнях?

Якщо ми уявимо, яким цей світ може бути, то зможемо сформувати наші інституції в підтримку більшої візії. Є розуміння, що нові форми формуються десь внизу і це відбувається внаслідок певної низової енергії. Ми або маємо дочекатися, коли ця низова енергія закомулює достатньо сили аби стати новою нормою або запропонуємо більш досконалу версію того, що ми вже знаємо, як працює. Моя особиста позиція полягає в тому, що оптимальні для внесення змін точки виникають на перетині того, що пропонує низова енергія та того, що пропонують як дієвий варіант на певний відрізок часу. Важливо тримати в полі уваги інновації, які виникають та міркувати про те, як можливо вдосконалити те, що ми вже знаємо.

Потрібно формувати певну візію, план, діяти не спонтанно, а помічати, де ці течії перетинаються та діяти саме там, виявляючи необхідну точку перетину. Дуже важлива комунікація між інституціями, які пропонують план тій і тими для кого він. Даний діалог, а особливо його якість дозволить нам потрапляти в точки оптимального розвитку, приходити до спільних знаменників, формуючи підходящу траєкторію розвитку. Це доволі непросто, тому що означає, що свою динаміку руху тепер треба звіряти з динамікою руху інших, але це не є неможливо. Коли ми рухаємося в якомусь людному місці, то спроможні рухаючись самостійно, звертати увагу на динаміку рухів інших. Просто треба вірити, що це те, що є правильним та робити це вміло й ефективно.

Чи є зараз мода на створення проектів певного типу?

Досить вагома частка проектів створюється в сфері освіти і збоку доброчинців є вагома частка інтересу до навчальних проектів. Наступним мав би бути розквіт підприємництва, тому що коли в тебе є компетенції, ти їх можеш застосовувати в певних практичних моделях і це буде створювати блага для самого підприємця і суспільства.

Загалом, через шерингові платформи різного типу ми надаємо людям можливість відчувати себе більш реалізованими та мати відвагу для того, щоб починати речі, про які вони раніше не думали в такому контексті. Я думаю, що коли ти це відчуваєш, то оцінюєш якість свого життя вище. Сподіваюсь, що таким чином людям хоч на деякий час вдасться відчути свою спроможність черз появу ситуації вибору.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Marina Bozhenko’s story.