Ako hrať staré hry na macOS (Mac OS X)

DosBox je super, ale pre macOS existuje aj lepšia alternatíva, ktorá má niektoré pokrokové funkcie. Volá sa Boxer.

Aj ja som patril medzi ľudí, ktorí si sem tam zahrali nejakú hru a našlo sa niekoľko pamätných kúskov, ktoré som hrával počas štúdia na strednej škole. Keďže staré dobré hry nestárnu, tak po prechode na môj posledný operačný systém v roku 2007 som hľadal spôsob, ako sem tam vyskúšať nejakú tu klasiku. Nakoniec som ten spôsob našiel. Nie, nie je to DosBox, ale jeho frontend pre macOS Boxer.

Boxer môžete stiahnúť z jeho domovskej stránky

Boxer po nainštalovaní vytvára tzv. bundle. Kto sa zaujíma o macOS trochu hlbšie vie, že napríklad každá aplikácia v macOS je vlastne adresár s príponou .app a to isté platí aj pre aplikáciu Boxer. Každá hra, je adresár s príponou .boxer.

Trochu teórie máme za sebou, ak chcete vedieť ako hry dostať do Boxera a mať tak pekné balíčky ako na obrázku nižšie, čítajte ďalej.

Hry pre DOS nainštalované cez Boxer

Inštalácia hier

Po nainštalovaní aplikácie Boxer a spustení sa zobrazí uvítacie okno v ktorom máte na výber z troch možností:

  1. Browse your games — prechádzať svoje hry (obrázok vyššie)
  2. Import a new game — o tomto budeme rozprávať
  3. Open a DOS promt — nie veľmi zaujímavé :-)

Ak ste si vybrali druhú možnosť (Import a new game), objaví sa okno nižšie.

Do tohto okna môžete pretiahnuť (v zmysle Drag & Drop) adresár alebo ISO obraz na obrázok v strede a spustí sa inštalácia.

Ak máte inštalačné médium, zo zoznamu “Choose installer” vyberte súbor, ktorým sa spustí inštalácia a kliknite na “Launch installer” ak nemáte inštalačné médium, ale už nainštalovanú/rozbalenú hru, ktorú stačí iba spustiť, kliknite rovno na “Skip installer”.

V poslednom kroku importu hry nastavíme názov hry a ikonu. Názov môžeme nastaviť takmer ľubovoľný, limitovaný je iba pravidla pre názvy súborov. Ako obrázok môžeme použiť takmer ľubovoľný, ktorý napríklad zobrazí Google (výhodne je použiť pri vyhľadávaní slovné spojenie názvu hry a textu “Cover”).

Ak ste urobili všetko správne a sputite hru, napríklad stlačením na tlačidlo “Launch game” potom už uvidíte okno hry.

Tipy na záver

Na záver jedna zaujímavá klávesová skratka, CMD + F (⌘+F) zobrazí hru na celú obrazovku.

Pokiaľ grafika v originálnom rozlíšení 320x200 na dnešných monitoroch 1920x1080 nevyzerá pútavo, v nastavení si nastavte “Rendering style for DOS games”, napríklad na “Fancy Smoothing (HQx)”. A teraz Vám už iba zaželám veľa hrania :)

Kde nájdem staré hry?

  1. Goog Old Games — platené
  2. Internet Archive: DOS Games — bezplatné, hrateľné online
  3. Old Games — zadarmo, ale pri veľkých súboroch sa platí
  4. Best Old Games — zadarmo

Bonus: veľmi krátke video