Preverjanje zneska za omrežnino

Marko Klopčič
8 min readJan 27, 2024

--

Operaterji nam po novi zakonodaji izračunajo omrežnino na osnovi treh največjih meritev v zimskem obdobju. To pomeni, da bomo omrežnino celo leto zelo verjetno plačevali več, kot bi bilo potrebno. V mojem primeru bi bil znesek višji za približno 100 evrov letno. Temu se lahko izognemo.

Ta prispevek opisuje izračun omrežnine po novi zakonodaji, po kateri bomo plačevali omrežnino od oktobra 2024. Za razliko od množice člankov po časopisih je ta bolj podroben z opisom izračunov, ki mogočajo tudi prihranke. Znesek omrežnine namreč lahko včasih zmanjšamo že s pravilno izbrano dogovorjeno močjo, brez spremembe življenjskega stila. V tem prispevku si bomo pogledali, kako določiti približno optimalne vrednosti dogovorjene moči na podlagi preteklih meritev. Kot bomo videli v nadaljevanju, operaterji izračunajo dogovorjeno moč bolj kot ne v svojo korist, imamo pa možnost, da si jo nastavimo tudi sami.

Članek sem napisal, ker je bilo iskanje vseh informacij, ki so potrebne za optimizacijo, nekoliko zamudno in upam, da vam bom s tem prihranil vsaj nekaj časa. Upam tudi, da bo to marsikomu omogočilo zmanjšanje zneska za omrežnino.

Članek je namenjen vsem, ki že imamo električne števce z merjenjem moči v 15 minutnih intervalih (npr. lastniki sončnih elektrarn). Če takšnega števca še nimate, si z napisanim ne boste mogli kaj prida pomagati.

POMEMBNO: Kot pisec teh vrstic ne jamčim za odsotnost napak v podatkih in izračunih. Zato morate pred sprejetjem kakršnekoli odločitve glede omrežnine sami preveriti vse podatke in izračune. Predvsem pa napisano velja le v primeru, da se vzorec porabe električne energije ne spreminja. Porabo namreč lahko ocenimo le iz preteklih podatkov. Če med letom kupimo toplotno črpalko ali električni avto, moramo dogovorjeno obračunsko moč prilagoditi!


Še namig za lastnike sončnih elektrarn z razsmernikom proizvajalca SolarEdge — za pregled proizvodnje v več zaporednih letih in v različnih grafih priporočam svojo brezplačno aplikacijo Solar Plant Charts, ki jo lahko prenesemo iz Googlove tržnice aplikacij.

Zakaj se izplača opraviti vsaj najnujnejše preverjanje dogovorjene moči določene s strani operaterja

Po zakonodaji operater izračuna dogovorjeno moč kot povprečje največjih treh odčitkov za vsak blok v obdobju višje tarife, to je od 1. novembra do zadnjega februarja. Povedano drugače, za vse dni od 1. novembra do zadnjega februarja operater poišče največje tri meritve moči med 7–14. uro in 16–20. uro ob delavnikih in izračuna njihovo povprečno vrednost. To nam ponudi kot dogovorjeno obračunsko moč za časovni blok 1. To lahko v posameznih primerih pomeni, da bomo zaradi nekaj prekomernih obremenitev v tem obdobju celo leto plačevali visoko omrežnino. Če prekoračitev ni veliko, se bolj izplača celo leto plačevati nižjo omrežnino in kazni za preseženo moč. V mojem primeru bi z zmanjšanjem dogovorjene moči prihranil vsaj 100 evrov letno, kazen za občasno preseženo moč pa bi bila pribl. 15 evrov.

Priporočam tudi obisk strani uro.si. Vsebuje veliko uporabnih informacij, tudi preglednejši cenik kot v uradnem listu.

Pri določitvi dogovorjene moči operater upošteva tudi minimalne dogovorjene moči (glej Dodatek B) ter pravilo, da mora biti dogovorjena obračunska moč v višjem časovnem bloku enaka ali višja kot v prejšnjem časovnem bloku. Z drugimi besedami, dogovorjena moč v bloku 2 ne more biti nižja kot v bloku 1, v bloku 3 ne more biti nižja kot vbloku 2 in tako naprej za ostale časovne bloke.

Izračuni za različne scenarije

V nadaljevanju si bomo pogledali uporabo podatkov in orodij, ki so na voljo na spletu. Z njimi lahko hitro preverimo zneske omrežnine za različne scenarije in se nato odločimo za najugodnejšega.

Prenos podatkov za svoje merilno mesto

Za izračune potrebujemo podatke o odjemni moči svojega merilnega mesta. Meritve do konca prejšnjega dne dobimo na:

https://mojelektro.si/

Za dostop moramo opraviti prijavo z uporabo Rekono ali SI-PASS. Po prijavi izberemo meni Merilna mesta / merilne točke, nato izberemo svoje merilno mesto. Če imamo sončno elektrarno, izberemo vrstico, ki ima kot Vrsto MT navedeno Obračunska MT odjema. Odpre se stran s podatki merilnega mesta.

Prenos datoteke za izračun dogovorjene moči

Ta datoteka vsebuje meritve našega odjemnega mesta, na osnovi katerih je operater izračunal naše odjemne moči. Z nekaj enostavnimi operacijami v programu za delo s preglednicami lahko ocenimo, ali je dogovorjena obračunska moč določena na osnovi nekaj posameznih presežkov, ali je ta poraba vsakodnevna.

Za prenos datotke najprej kliknemo Dogovorjena / obračunska moč in nato s klikom na zadnjo ikono pod Akcije prenesemo datoteko meritev za zadnjo višjo sezono v CSV formatu. Datume začetka in konca meritev v datoteki vidimo v imenu datoteke za prenos, npr. 3–00000–15minMeritve-022–11–01–2023–02–28.csv. To datoteko lahko odpremo v skoraj vseh programih za delo s preglednicami. Priporočam urejanje vrstic po stolpcu s prejeto močjo in nato pregled najvišjih vrednosti.
Na tej strani vidimo tudi podatke o priključni moči merilnega mesta in minimalni moči, ki jo še lahko izberemo za dogovorjeno moč.

Podatki v stolpcih Vrednost bloka 1 do Vrednost bloka 5 (označeno z zelenim kvadratom na sliki) predstavljajo dogovorjeno obračunsko moč, kot jo je izračunal operater. Dobili smo jih tudi na računu za električno energijo. Te podatke shranimo, ker jih bomo še potrebovali.

Na tej strani imamo tudi gumb za spremembo dogovorjene priključne moči. Sem se bomo vrnili, ko bomo želeli te vrednosti spremeniti na osnovi analize.

Prenos datoteke za celoletno moč

Na spletni strani https://mojelektro.si kliknemo zavihek 15 minutni podatki. Nato kot interval izberemo Prejšnje leto in za prikaz Moč. Z gumbom Izvozi CSV prenesemo datoteko s celoletnimi podatki za prejeto moč. Naj opozorim, da tudi če si boste prenesli datoteko za program Excel, izvozite tudi podatke v formatu CSV, ker bomo to datoteko potrebovali kasneje.

S tem smo delo na tej spletni strani za potrebe tega prispevka zaključili.

Izračuni

Izračune za različne scenarije lahko opravimo na:

https://www.agen-rs.si/web/primerjalnik-stroskov-omreznine

Opozorilo: Stran po določenem času neaktivnosti preneha delovati. Ob pritisku na gumb Izračun se ne zgodi nič. Ko stran ponovno naložimo, se odpre prijavna stran in po prijavi izračun spet deluje.
V primeru napačnega vpisa se le obroba vpisnega polja z napačno vrednostjo obarva rdeče. Šele pomik kazalca na to polje izpiše sporočilo o napaki.

Najprej v polja Prilagoditev obračunske moči (oznaka 1 na spodnji sliki) vpišemo podatke, ki smo jih dobili na strani mojelektro.si iz stolpcev Vrednost bloka <n>. Naj omenim, da sem moral za blok 5 vpisati za 1 kW večjo vrednost kot v bloku 4, drugače sem dobil sporočilo o napaki. To izgleda kot napaka na spletni strani.

Nato podamo datoteko s podatki za preteklo leto (2) in prepišemo kodo (3). Z gumbom Izračun dobimo rezultate, kot je prikazano na spodnji sliki.

Na voljo imamo 3 različne scenarije (rdeča št. 4 na sliki) in analizo konic:

Osnovni scenarij prikazuje izračun za dogovorjene moči, kot se izračunajo na osnovi celoletnih podatkov in ne v višji sezoni.

Scenarij prilagojene obračunske moči podaja izračun za moči, kot smo jih podali na levi v poljih Časovni blok <n>. Ta scenarij je bolj uporaben, ker vidimo, koliko bomo v prihodnjem letu plačali glede na dogovorjeno moč, ki jo je izračunal operater.

Scenarij prilagojene obračunske moči in odjema prikazuje enak izračun kot Scenarij prilagojene obračunske moči, vendar brez kazni za presežno moč. Predpostavlja, da smo porabo premaknili v druge bloke in se tako izognili kazni. Ta scenarij je uporaben, če imamo možnost prilagajanja porabe.

Določitev optimalnih dogovorjenih moči

Preostalo nam je le še iskanje optimalnih prilagoditev dogovorjenih moči. To storimo tako, v polja Časovni blok <n> vpisujemo različne vrednosti (manjše od tistih, ki jih je izračunal operater). Po vsakem vpisu prepišemo kodo in kliknemo gumb Izračun. S primerjavo izračuno izberemo optimalno dogovorjeno moč. V izogib previsokim kaznim se raje odločimo za malo večjo dogovorjeno moč, kot je najdeni optimum. Vsekakor pa moramo v vsakem primeru biti pozorni na morebitne nove porabnike, ki jih priključimo med letom.

Sprememba dogovorjenih obračunskih moči

Pred spreminjanjem dogovorjenih moči moramo vedeti, da nam je zakonodajalec omogočil dvoletno prehodno obdobje, v katerem se presežena moč ne bodo zaračunavala, vendar le, če ne bomo spreminjali dogovorjene priključne moči. Če torej spremenimo dogovorjene moči, kot je opisano v tem razdelku, se presežena moč začne obračunavati takoj.

Za spremembe zopet odpremo stran na spodnji sliki in tokrat kliknemo gumb označen z zeleno obrobo. Odpre se nam obrazec za spremembo dogovorjenih moči, kamor vpišemo nove optimalne moči.

Vsaj prvih nekaj mesecev skrbno preverimo račun, predvsem zneske za preseženo moč. Naj še enkrat poudarim, da kot avtor tega prispevka ne prevzemam nobene odgovornosti za vaše spremembe dogovorjene moči. V primeru prenizko ocenjene dogovorjene moči so kazenski zneski za preseženo moč lahko višji od prihrankov!

Sprotno merjenje moči

Zakonodaja nam omogoča, da od operaterja terjamo dostop do podatkov o trenutni porabi (odjemni moči) v skoraj realnem času. V ta namen imajo sodobni števci električne energije poseben izhod z oznako P1, kjer lahko približno enkrat na sekundo preberemo podatke iz števca. Na moj prošnjo mi je operater sicer zamenjal števec, podatke lahko sprejemam, ampak so šifrirani. Ključa in algoritma za dešifriranje mi doslej še ni uspelo dobiti. Ko bom uspel prebrati uporabne podatke, pa bom o tem napisal kaj več, zato priporočam, da spremljate moje objave.

Zaključek

Zasledimo lahko razlage, da tisti, ki smo opravili vsaj del zelenega prehoda
z nakupom toplotne črpalke in električnega avtomobila, bolj obremenjujemo omrežje in naj to tudi plačamo. S tem se strinjam. Zanima pa me, kdaj bodo uporabniki fosilnih goriv plačevali za okolje, ki ga obremenjujejo z izpusti. Pošteno bi bilo, da fosilna goriva v ceni vključujejo vsaj del stroškov vremenskih ujm in zdravstvenih storitev zaradi posledic onesnaženja zraka. Upam, da na vladi razmišljajo tudi v to smer. Z dosedanjimi ukrepi, ko z reguliranjem cen subvencionirajo fosilna goriva, povečujejo pa stroške tistim, ki smo investirali v čistejši zrak, ravnajo ravno nasprotno od predvolinih obljub.

S tem smo pri koncu postopka za preverjanje dogovorjenih moči. Za marsikoga, ki mu matematika ni povsem tuja, je to lahko šele začetek, saj se s pridobljenimi podatki lahko izračuna še marsikaj. Zato v dodatkih sledi še nekaj napotkov in podatkov, ki so potrebni za naprednejše prilagoditve in izračune.

Še namig: Če vas je tole branje in premetavanje številk utrudilo, priporočam še lahkotnejše branje domišljijskega romana Meči in krogle, Sare Klopčič. Knjiga je izšla pri založbi Primus, z neposrednim nakupom na njeni spletni strani pa imate možnost prejeti izvod z avtogramom.

Za naprednejše bralce pa priporočam še pregled podrobnih podatkov za izračun omrežnine.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

To delo je na voljo pod Creative Commons licenco:

CC BY-ND

Priznanje avtorstva — Brez predelav

Uporabnikom je dovoljeno reproduciranje, distribuiranje, dajanje v najem in javna priobčitev izvirnega avtorskega dela v vse namene, tudi komercialne, pod pogojem, da navedejo avtorja izvirnega dela in da dela ne spreminjajo.

--

--